اصول طراحیدکوراسیون داخلیطراحی معماری

گام های اولیه طراحی داخلی

گام های اولیه طراحی داخلی  

همراهان همیشگی سایت متر به متر. این بار با مبحث  گام های اولیه طراحی داخلی خدمت شما عزیزان رسیده ایم.

این مبحث ، مکمل مباحث قبلی ارائه شده در این سایت یعنی ” معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی ” و ” سبک های طراحی داخلی ”  می باشد . در واقع هدف از بیان مباحث گذشته ، ایجاد پیش زمینه ای در ذهن شما عزیزان برای فراگیری مبحث جدید می باشد . امیدوارم تا آخر مطلب ، ما را همراهی کنید .

 

 

طراحی داخلی 2 - گام های اولیه طراحی داخلی

به نظر شما ، فرق بین یک منزل مسکونی یا یک اتاق خواب یا نشیمن یک منزل ، که طراحی داخلی آن با فکر و بر طبق اصول وقوانین انجام شده ، با خانه ای که ، ترکیب نور ورنگ و طراحی مبلمان آن ، بدون برنامه وبدون هدف می باشد ، چیست ؟

تفاوت بین حس شما در چنین خانه ای ، نسبت به خانه هایی که به طور اصولی وطبق قوائد به طراحی داخلی اون پرداخته اند چیست ؟

این اصول و گام های اولیه طراحی داخلی ، که ازش نام می بریم ، کدام ها هستند؟

آیا با رعایت آنها ، منزل مسکونی ، علاوه بر زیبایی ، عملکرد خودش رو حفظ می کنه ؟

من می خواهم ، با طراحی داخلی اتاق خواب شروع کنم. فضایی که اغلب ، مسولیت طراحی داخلی آنرا ، خودمان تقبل می کنیم.

مبحث گام های اولیه طراحی داخلی  ، به طور کاملا عمومی و با زبانی ساده ، به بیان این اصول و قوائد می پردازد . رعایت این اصول سخت نیست . کمی مهارت وتمرین ، بیشترین کمک را به ما خواهد کرد.

طراحی داخلی1 1 - گام های اولیه طراحی داخلی

 

گام های اولیه طراحی داخلی :

گام اول :

برجسته و شاخص کردن نقطه کانونی یا مرکز توجه اتاق :

نقطه کانونی ، همان مرکز توجه فضای اتاق خواب می باشد . در واقع ، وقتی وارد یک اتاق خواب می شوید ، به طور طبیعی به دنبال یک نقطه کانونی می گردید . این عناصر اطراف نقطه کانونی هستند ،که به آن معنا می بخشند . یک شومینه در مرکزفضا ، یک پنجره بزرگ یا یک منظره وتصویر هنری ، قفسه کتاب ، یک دست مبل شیک ولوکس ، می تواند نمونه ای باشد برای نقطه کانونی . که به وسیله آن ، بتوانید اتاق خواب را هدفدار طراحی کنید .

شاید بپرسید که ، اگر یک اتاق خواب ، نقطه کانونی نداشت تکلیف چیست وچه باید کرد ؟

منتخب سردبیر
ایده و کانسپت در طراحی معماری

اصلا کار سختی نیست ، اگر نتوانستید نقطه کانونی پیدا کنید .آن را بسازید. چه طور ؟

به عنوان نمونه :

می توانید دیوار اتاق خواب را با رنگ های متنوع وجذاب ، رنگ آمیزی کنید و به عنوان نقطه کانونی ، اساس طراحی قرار دهید یا اشیائ قدیمی و آثار هنری را به این دیوار آویزان کنید ،  به طوری که در معرض دید باشند . یک قطعه مبلمان بزرگ را نقطه کانونی قرار دهید .  یا یک اثر هنری یا یک آیینه بزرگ تزیینی را به عنوان نقطه کانونی انتخاب کنید.

پس از انتخاب نقطه کانونی ، مرحله بعدی این است که اطراف آن را به بهترین نحو تزیین کنید . تا نقطه کانونی ، خود را نشان دهد.

به عنوان نمونه ، اگر یک شومینه نقطه کانونی اتاق شماست و رنگ آن سفید است . بهتر است اطراف آن را با رنگ قرمز ، برجسته نشان دهید و با قرار دادن گلدان ها وشمع های سفید در اطراف آن ، آن را تقویت کنید.

نقطه کانونی ، هسته طراحی داخلی اتاق خواب به حساب می آید و به حفظ تعادل در اتاق کمک می کند . یعنی بقیه طراحی ها و مبلمان بر اساس این نقطه شکل می گیرد. اما لازم نیست این نقطه دقیقا در مرکز اتاق باشد . گاهی در نشیمن و پذیرایی ، یک میز قهوه یا میز غذاخوری با چند صندلی اطراف آن ، مرکز توجه می باشد.

گام دوم :

یادگیری و رعایت قوانین اندازه گیری اولیه :

همان طور که می دانید ، چیدمان وسایل وطراحی مبلمان در یک اتاق خواب یا هر فضایی ، نیازمند رعایت یک سری اصول واستاندارد ها می باشد. این استاندارد ها ، براساس تناسبات انسانی به دست آمده و در خدمت آسایش وراحتی انسان می باشد. رعایت این استاندارد ها ، علاوه بر عملکردی بودن ، زیبایی وجذابیت را به همراه خواهد داشت.

منتخب سردبیر
طراحی داخلی اتاق پذیرایی به سبک مدرن

به عنوان مثال ؛ رعایت فاصله بین مبل و جلو مبلی ، رعایت فاصله بین مبلمان نشیمن و تلویزیون ، ابعاد فرش پهن شده در زیر میز پذیرایی وداخل اتاق خواب و… .

ابعاد واستاندارد های مربوط به طراحی داخلی وطراحی مبلمان در کتب مشهور معماری بیان شده است . که مطمئنم دانشجویان رشته معماری ، با این استاندارها ، بسیارسروکار داشته اند .

 

گام سوم :

مشخص کردن فضا های منفی :

فضا های منفی ، به فضا هایی گفته می شود ، که خالی از لوازم باشد وشما در هر حال ،  وسوسه می شوید که این فضای خالی ، را با عنصری پر کنید . اما دست نگه دارید. گاهی این فضای خالی ، برای خودش ، حرفی برای گفتن دارد. دکوراسیون داخلی ، با تعبیه این فضاهای منفی ، کمی پیچیده و رازآلود به نظر می رسد.

گاهی طراح ، عمدا” به طراحی فضاهای منفی دست می زند. او با وارد کردن این فضاهای منفی در اتاق خواب ، می تواند یک منطقه تزیین شده را برجسته نشان دهد، یا به کمک این فضای منفی ، طراحی جالبی انجام دهد.

این فضاهای منفی ، اکثر اوقات ، حتی زمانی هم که خالی هستند ، عالی به نظر می آیند.

فضاهای منفی در طراحی داخلی - گام های اولیه طراحی داخلی

گام چهارم :

رعایت اصول عکاسی در طراحی داخلی اتاق خواب :

برای چیدمان مبلمان وتجهیزات در یک اتاق خواب، شبیه یک عکاس عمل کنید. معمولا افراد کم تجربه ، برای عکاسی همه موضوعات را در محور تصویر قرار می دهند . این کار ، نشان از بی تجربگی آنها دارد، که باعث می شود تصاویر جالب نشود.

منتخب سردبیر
طراحی پارکینگ : استاندارد های لازم برای طراحی پارکینگ -ابعاد جا پارک اتومبیل

یاد بگیرید که مانند عکاسان حرفه ای  ، موضوعات خود را از وسط فریم دور کنید. یعنی وسایل وتجهیزات  را درکل اتاق پراکنده نمایید ، نه در یک محور.

از طرفی سعی کنید،  هنگام قرار دادن اشیائ در مجاورت همدیگر ، وجه تفاوت آنها را بیشتر به رخ بکشید. و آن را متمایز نماید . کلا از یکنواختی بپرهیزید تا کار شما کسل کننده نباشد.

طراحی براساس تضاد ها - گام های اولیه طراحی داخلی

 

به عنوان مثال به تصویر بالا نگاه کنید . سه گلدان ، با ارتفاع های مختلف که مواد اصلی آنها پشم و شیشه می باشد. اما تفاوت های ظریف در عناصر داخلی آنها مانند شمع و آب و بافت لیمو وجود دارد .

گام پنجم :

رعایت اصول نور و روشنایی :

برای طراحی روشنایی یک اتاق خواب ، ابتدا بهتر است به معرفی سه نوع نور اساسی در طراحی بپردازم.

۱– نور محیطی یا روشنایی عمومی : همان روشنایی یکنواخت  فضا یا اتاق خواب  می باشد .

۲- نور عملکردی : این نور ، برای روشن کردن یک عملکرد خاص به کار می رود. یک لامپ در نشیمن ممکن است ، یک منطقه مطالعه را روشن نماید. یا چراغ های زیر کابینت آشپزخانه ، که به عنوان چراغ کار استفاده می شود.

۳- نور تشدید یا تاکید :  این نور،  برای برجسته کردن یک شی خاص به کار می رود. به عنوان مثال ،  برای برجسته کردن یک تابلوی گران بهای هنری .

نورپردازی های مختلف به اتاق شما بعد می دهد. از روشنایی اتاقتان شروع کنید. دقت کنید که بهترین مکان برای نورهای تاکیدی وعملکردی کجاست.

 

روشنایی در طراحی داخلی - گام های اولیه طراحی داخلی

 

گام های اولیه طراحی داخلی  بیان شده در این مبحث ،  برای شروع کار طراحی ، به ما کمک می کند. اما یک اصل فراموش نشود و آن این است که ، طراحی و تزیین را مطابق سلیقه و ترجیحات خاص خود انجام دهید . از شکست این قوانین نترسید . و فراتر بروید .با غرایز خود ، انتخاب کرده و جلو بروید .

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن