مطالب مفیدنما ساختمان

نما ساختمان (رومی , سنگی , آجری , کامپوزیت , سرامیک , چوبی )

طراحی نما ساختمان جلوه ویژه ای به ساختمان میدهد و بیانگری از ماهیت کلی ساختمان می باشد.طراحی نما ساختمان علاوه بر زیبایی که به ساختمان میدهد ساختمان را در برابر ورود و خروج گرما وسرما مقاوم تر میکند و به ساختمان استحکام میبخشد.

در طراحی نما مصالحی که به کار برده میشود از اهمیت بسزایی برخوردار میباشد و درزیبایی ،جذابیت و استحکام  نما  نقش مهمی دارد البته کیفیت  و زیبایی مصالح  بکار برده شده با هزینه ای که کافرما برای طراحی نمای ساختمان در نظر گرفته بی تاثیر نیست که این بسته به نظر  و توان مالی کارفرما دارد.

طراحی نما ساختمان هر منطقه ای خاص همان منطقه میباشد یعنی اگر تمام  نمای ساختمان های یک منطقه به سبک کلاسیک(رومی)باشد اما کارفرما به این موضوع بی توجهی کند و بخواهد نمای ساختمان اش به سبک مدرن طراحی شود باعث بهم خوردگی بافت آن منطقه و درنهایت ناهماهنگی در بافت شهری ایجاد میشود  لذا باید در این مورد دقت کرد.

همانطور که در بالا هم ذکر کردیم جنس مصالح تاثیر بسزایی در طراحی نما ساختمان داردنما را میتوان به صورت تک جنس تک رنگ،ویا ترکیبی کار کرددر مبحث تک جنس میتوان به نماهای زیر اشاره کرد.

 

 

همانطور که میبینیددر این نماها از یک جنس مصالح استفاده شده  مثلا فقط سنگ یا فقط آجر و … البته مسئله ای که اینجا باعث شده که تک جنس را از تک رنگ جدا کنیم استفاده از رنگ های مختلف یک جنس است برای مثال ما در بحث طراحی نما با کامپوزیت انواع رنگ را داریم ودر اکثر مصالح دیگر همین ویژگی  نیز موجود است.

منتخب سردبیر
دکوراسیون پذیرایی

اما در بحث تک رنگ بودن میتوان به نماهای زیر اشاره کرد همانطور که در عکس ها قابل مشاهده است در  این طراحی نما ها فقط از یک جنس و فقط از یک رنگ استفاده شده است،که اکثرا از این فرم نما ها در نما هایی که جزییات زیاد دارند استفاده شود بهتر است.

 

 

برای مثال میتوان به برخی از سنگ های کلاسیک و رومی اشاره کرد البته جدا از بحث سلیقه کار فرما و طراح میتوان به این نیز اشاره کردکه در نماهایی با جزییات زیاد به دلیل اینکه از لحاظ بصری شلوغ به نظر نیاید از یک جنس و یک رنگ استفاده میشود.

یکی از شاخص ترین آیتم هایی که در بحث  طراحی نما خیلی رایج شده استفاده نمای ترکیبی است در نمای ترکیبی استفاده از دو یا چند نوع متریال مطرح است برای مثال سنگ و آجر-سنگ و چوب-و….

به دلیل اینکه در این نوع سبک میتوان از کنتراست های مصالح در زیبایی و خوانایی نما استفاده کرد از این رو این نوع سبک های ترکیبی در طراحی نما بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

 

 

یکی دیگر از آیتم هایی که در طراحی نما میتوان به آن اشاره کرد نور پردازی در شب است که از اهمیت ویزه ای برخوردار است چرا که خیلی از ساختمان هایی هستند که بصورت کامل در شب نور پردازی شده اند طوری که میتوان گفت که که این ساختمان ها برای شب طراحی شده اند بطور کلی باید بحث نور پردازی را در طراحی نما را خیلی مهم گرفت چرا که در این صورت نما در شب هم همانند روز و چه بسا  بیشتر  از روز میدرخشد و مورد توجه قرار میگیرد.

منتخب سردبیر
طراحی آشپزخانه , طراحی کابینت آشپزخانه , دکوراسیون آشپزخانه , اپن آشپزخانه

یکی ازآیتم هایی که در طراحی نما باید به آن توجه کرد بحث محل قرارگیری نورها در بدنه نما است چه بسا طراحان حرفه ای به این مسئله توجه دارند و نور را در جزء هایی از نما در نظر میگیرند همین امر باعث میشود نورها به صورت زیبا و متناسب در بدنه نما ظاهر شوند.

یکی دیگر از آیتم هایی که در نور پردازی نمای ساختمان حائز اهمیت است استفاده از منبع نور هایی است که متناسب با کار باشد برای مثال زمانی که شما میخواهیدبه یک ستون در نما نور بدهید بهترین نور یا منبع نوری که میتوانید استفاده کنید استفاده از نور موضعی است که بصورت لیزری و  به حالت طولی و در یک امتداد انتشار پیدا میکند.

پس نوع نور که متمرکز یا موضعی یا….. باشد بسیار مهم است تا حدی که ما رشته هایی به صورت کاملا تخصصی و دانشگاهی در کشورهای پیشرفته در زمینه نور پردازی داریم.

 

 

چند آیتم دیگر در نور پردازی داریم که بسیار حائز اهمیت می باشد یکی از این آیتم ها توجه کردن به میزان نور منتشر شده از منبع  نوری میباشد یعنی اینکه این نور منعکس شده نباید انقدر زیاد باشد که جنس مصالح در آن قابل تشخیص نباشد یا به قولی کار رابسوزاند(از لحاظ بصری).

و آیتم دیگر هماهنگی نور با متریال ساختمان می باشد اینکه رنگ نور استفاده شده در نما چی هست بسیار مهم است ما نمیتوانیم از هر رنگی بر روی هر مصالحی استفاده کنیم چرا که جلوه نما را از لحاظ بصری کاملا بهم میریزدبرای مثال زمانی که جنس بدنه نما از آجر قرمز باشد نمی توان از نور آبی برای نور پردازی این قسمت استفاده کرد.

منتخب سردبیر
دکوراسیون اتاق خواب

پس استفاده از نورهایی که از لحاظ طیف رنگی  با هم هماهنگ هستند و یا در نهایت استفاده از رنگ های سفید یا یخی گزینه مناسبی برای نور پردازی این نما میباشد.

مورد دیگر که باید به آن توجه کرد هماهنگی نور پردازی با سبک نما میباشد که متاستفانه در طراحی نما ها به آن توجه زیادی نمی شود و گاهی مشاهده میکنیم که نوع نور پردازی با سبک نما هماهنگی لازم را ندارد.

این را بدانید که نور پردازی نما ساختمان که سبک مدرن طراحی شده است متفاوت است با ساختمانی که به سبک کلاسیک کار شده است ، در نور پردازی به سبک مدرن همیشه توجه به این است که کلیت نشان داده شود  اما در نور پردازی به سبک کلاسیک توجه به جزئییات و نشان دادن آن جزئییات در شب بسیار حائز اهمیت میباشد.

همچنین در نور پردازی سبک های کلاسیک میشود از یک رنگ نور استفاده شود اما در طراحی نما ساختمان به سبک مدرن این اجبار وجود ندارد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن