طراحی معمارینما ساختمان

نمای ترکیبی

شناخت ویژگی ها و خصوصیات نمای ترکیبی هدف این مبحث می باشد .که خدمت همراهان همیشگی سایت متر به متر، ارائه می گردد.
قصد دارم از شما نه به عنوان یک مهندس ساختمان ، بلکه به عنوان یک بیننده یا شاید هم یک رهگذر این سوال رو بپرسم، وقتی که از کوچه یا خیابانی گذر می کنید تا چه اندازه به ساختمان های اطراف دقت می کنید، آیا زیبایی و جذابیت ساختمان ها به چشمتان می آید، تفاوت ساختمانی که بر روی طراحی نمای آن فکر شده است با ساختمان غیر از آن چقدر برایتان مشهود است؟
جواب همه این سوال ها ازنظر من واضح است. “خیلی زیاد”
حتی اگر جزو آن دسته از افرادی می باشید که با وجود مشغله ذهنی و کار فراوان ،بدون توجه به اطراف، مسیر خانه تا محل کار را بدون لحظه ای درنگ و توجه طی می کنید، باز هم محل کار و زندگی تان را دوست دارید به زیباترین وجه نمایش دهید. خلصت آدمیت با زیبایی عجین است .

طراحی نما - نمای ترکیبی

 

نمای ساختمان 23 - نمای ترکیبی

از بین تمامی اجزای ساختمان، نمای ساختمان بیشترین بازدید و خاصیت جلب توجه را دارد. و امروزه جزو لاینفک طراحی شده است.
نما معرف ساختمان است .جزیی از کل است .نما رابط بین فضای بیرون ودرون است .

 

 

در طراحی نما باید به ۷ اصل زیر توجه نمود :

۱-تناسبات. ۲-نظم. ۳-وحدت. ۴-مقیاس. ۵-ریتم.  ۶-ارتباطات. ۷-مجاورتها .

در اینجا به بررسی سبک های مختلف طراحی نمای ساختمان می پردازیم.

انواع سبک های طراحی نما :

۱-سبک کلاسیک
۲-سبک مدرن
۳-سبک ترکیبی

۱-سبک کلاسیک: در این سبک از طراحی نما ، از یک نوع متریال مثلا سنگ استفاده می شود . تزیینات و جزییات فراوان دارد. پستی و بلندی، ریزه کاری .هر جزء نما ،طراحی های خاص خودش را دارد.به عنوان نمونه، بر روی طراحی ورودی اصلی، جداگانه فکر می شود و تزیینات خاص خودش را دارد یا پنجره نیز به همین صورت . به گونه ای که هر جزء، شخصیت مستقل در عین کلیت ساختمان را داشته باشد.

دوستان عزیز برای طراحی نما به سبک مدرن وکلاسیک با ما تماس بگیرید:۰۹۱۲۰۳۳۲۱۹۱شهابی

نمای کلاسیک - نمای ترکیبی

۲-سبک مدرن : این سبک از تلفیق چند متریال یا چند رنگ حاصل می شود.

منتخب سردبیر
طراحی پارکینگ : استاندارد های لازم برای طراحی پارکینگ -ابعاد جا پارک اتومبیل

نمای ساختمان1 2 - نمای ترکیبی

۳-سبک ترکیبی: در این سبک ،نمای ساختمان از ترکیب چند سنگ تراورتن با رنگ های متفاوت یا ترکیب سنگ با آجر یا کامپوزیت در کنارهم ایجاد می شود به گونه ای که هماهنگی بصری داشته باشند .و زیبا و چشم نواز به نظربیاید و ترکیب اصلی طرح حفظ شود. دست طراح دراین سبک از طراحی برای ایجاد خلاقیت آزاد می باشد . در نمای ترکیبی ،استفاده از خطوط صاف و مستقیم و انواع متریالها جایز است. اما شلوغ بودن و درهمی و پیچیدگی ممنوع!

ویژگی های سبک طراحی نمای ترکیبی:
نمای ترکیبی یعنی، هم مرکب از چند نوع متریال در کنار هم ، هم مرکب از سبک های پیشین طراحی مانند مدرن وکلاسیک .به عبارتی این سبک هم از تزیینات و جزییات کلاسیک الگوبرداری می کند هم از ترکیبات رنگ ها در سبک مدرن . در نمای ترکیبی بیشتر از سنگ تراوتن استفاده می شود .سنگ تراورتن کرم موجدار ،سنگ گیوتین درختی ، تراورتن سیلور و… .

استفاده از مصالح در نما به نوع سبک طراحی نما بستگی دارد .سبک طراحی هم به عواملی مانند کاربری ، مقررات شهرسازی ،میزان بودجه و سلیقه شخصی صاحب کار بستگی دارد. اصولا نمای ساختمان باید هماهنگ با محیط اطرافش باشد و سازگاری داشته باشد. در این موارد مقررات شهرسازی تا حدودی حاکم بر سبک طراحی نما می باشد. البته به جز بناهای خاص مانند بنای موزه و…
چون هدف بحث ما شناخت سبک طراحی نمای ترکیبی است .در اینجا فقط به ذکر نام نماهای رایج بسنده می کنیم.

نمای ساختمان - نمای ترکیبی

 

نمای آجری - نمای ترکیبی
انواع رایج نماها:

نمای آجری ،سنگی، شیشه ای ،سیمانی، سرامیکی، کامپوزیتی ،استرچ متال ، بایرامیکس ، مونولیت و…
تعریف نمای ترکیبی در بالا را به یاد بیاورید. در اینجا به تعریف نمای سنگی و کامپوزیتی و نمای آجری می پردازیم که مولفه و جزء ساختاری نمای ترکیبی هستند. و از ترکیب آنها، نمای ترکیبی ظهور می کند.

نمای آجری :

نمای آجری، در گذشته که امکانات مانند زمان حال وسیع نبود بسیار مورد استفاده قرار می گرفت و ظاهری نوستالژی دارد . آجردر نما که به کار می رود حس خوشایندی به بیننده منتقل می کند چون از مصالح طبیعی طی یک سری فرآیند به دست می آید .عایق صوتی و حرارتی مناسبی می باشد. سرعت اجرای آن بالاست.

منتخب سردبیر
معماری مدرن

نمای سنگی :

استفاده از سنگ در نما، به علت جذب رطوبت کم ،ثبات رنگ ،شوره نزدن ،تنوع رنگ و فراوانی زیاد که به تبع برای همگان در دسترس خواهد بود. جزو مصالح رایج می باشد.
سنگ ها علاوه بر کاربرد ساختمانی، خواص جالبی نیز دارند .به عنوان مثال سنگ مرمر، خاصیت آرامش بخشی و استرس زدایی دارد. پس حتی در صورت کف پوشی فضاها با سنگ ،باید شناخت ما از خواص سنگ ها هم کامل باشد . خاصیت جالب دیگری که سنگ مرمر دارد این است که قابلیت عبور نور دارد در محل هایی که نورپردازی خاصی مد نظر باشد. توصیه می شود.

نمای کامپوزیتی:

کامپوزیت از واژه “Compose”  به معنی ترکیب کردن می آید.
و این نام گذاری بر مبنای ترکیبات و لایه های تشکیل شده این متریال می باشد. این متریال از ترکیب دو لایه پوشش آلومینیوم با لایه میانی از پلی اتیلن ساخته می شود .این متریال نمای ترکیبی ،شکل پذیر ،صاف و یک دست و مدولار می باشد .تنوع رنگ، استحکام در برابر اشعات مضر، سرعت اجرای کار ،عایق صوتی و حرارتی از سایر ویژگی های این متریال باشد. به علت صنتی بودن این متریال و تنوع در رنگ ها، دست طراح در خلاقیت و نوآوری آزاد می باشد.

نمای ساختمان 22 - نمای ترکیبی

اغلب نما های ساختمان، عایق حرارتی و رطوبتی هستند به استثنائ شیشه .نمای ترکیبی نیز در این مقوله می گنجد. چه به صورت معمولی چه در حالت چند لایه بودن. نمای ترکیبی چند لایه، نمای مرکب عایق حرارتی بیرونی بر پایه پلی استایرن منبسط است. که عموما در سطوح دیوارها به منظور ایجاد عایق حرارتی و رطوبتی ،مقاومت در برابر هوازدگی و بهبود ظاهر ساختمان استفاده می شود.

نورپردازی نمای ترکیبی:

نورپردازی نما، میزان جذابیت و زیبایی وچشم نوازی بنا را دو چندان می کند .هر چقدر برروی موارد گفته شده ( مانند نماسازی با سنگ یا کامپوزیت و… ، و نورپردازی) نما کار شود ،ارزشمند است. حتی برروی قیمت ساختمان هم تاثیر گذار است. برای نورپردازی باید درک صحیح از نمای ساختمان داشت.

منتخب سردبیر
نور پردازی و انواع ریز فضا های پارک شهری

نورپردازی2 - نمای ترکیبی

نورپردازی نمای ترکیبی با نمای کلاسیک تفاوت دارد .یا حتی نورپردازی نمای یک ساختمان مسکونی چند طبقه در یک محله با ساختمان ادرای- تجاری مجاور یا یک برج با یک المان شاخص مانند برج میلاد.

نور پردازی نمای کلاسیک:
ویژگی های این سبک معماری ،وجود بناهای عظیم با نگاره های معماری و المان های پر تکرار مانند ستون های بلند و تزیینی برروی نما ،قوس ها ،کمان ها، بناهای تمام گرد و منحنی می باشد. در نور پردازی اینگونه بناها باید تلاش شود عناصر و المانهای شاخص بیشتر به چشم بیاید .این المانها به وسیله نور برجسته می شوند و خود را در قالب نمای موجود نشان می دهند. روش اول برای برجسته نشان دادن این است که درجه نور المان نسبت به بک گراند بیشتر در نظر گرفته شود . روش دوم این که بین المان و بک گراند تفاوت رنگی وجود داشته باشد. روش سوم هم این که المان فاقد نور باشد و در زمینه ای روشنتر جای داشته باشد.

نورپردازی - نمای ترکیبی

نورپردازی نمای ترکیبی:
در این سبک هم تنوع مصالح زیاد است.از سنگ و شیشه گرفته تا آجر و کامپوزیت و…،هم خطوط شکسته منظم و نامنظم. باید از روش هایی برای نمایش بیشتر این خطوط و تفاوت ها استفاده کرد. می توان نورپردازی را به صورت حجمی انجام داد .یعنی سطوح متفاوت در جنس و رنگ با شدت و طیف نور متفاوت ،متمایز شوند.

برای طراحی روش نورپردازی درنمای ترکیبی، باید به رفتار نور برروی ترکیب انواع مصالح ساختمانی همچون سنگ، آجر و کامپوزیت توجه شود. و همچنین اثر بین رنگ سطوح مختلف و طیف های مختلف نور پردازی، بررسی و نتایج حاصله در طراحی اعمال شود.

در نمای ترکیبی، استفاده از نور و سایه برای ایجاد جذابیت بصری از طریق هدایت چشم ،ایجاد ریتم و فضاهای پر و خالی می باشد.
نورپردازی ساختمان با نمای ترکیبی ،در مجاورت بناهای با ارزش تاریخی ،فرهنگی ، ملی و…نباید جوری باشد که هویت بنای با ارزش را کم رنگ کند.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن