سبک های معماریطراحی معماری

معماری پست مدرن

 سبک معماری پست مدرن 

معماری پست مدرن

همراهان عزیز سایت متر به متر در این مبحث ،قصد داریم  به بررسی سبک معماری پست مدرن از جمله سبک های معماری بپردازیم . امید است مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.  پس تا آخر ما را همراهی کنید .

ساختمانی را تصورکنید کاملا ساده، بدون تزیینات ، که در آن از مصالح طبیعی به صورت دست نخورده استفاده شده است ، خطوط کاملا صاف، بدون پپیچیدگی ،ساخته شده از آهن و شیشه.  که هیچ ارتباطی با معماری سنتی ندارد .این یک ساختمان سبک مدرن است . با گذشت زمان و کاهش قدرت و افول معماری مدرن ،این ساختمان کسل کننده به نظر می رسد. اگر شما هم همچین نظری دارید .پس شما پیرو نظر آقای ونتوری، چهره شاخص در سبک معماری پست مدرن می باشید .

ساختمان سبک پست مدرن2 - معماری پست مدرن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آقای میس ون دروهه، معماری مدرن را با شعار” کمتر بیشتر است”،”less is more” هدایت میکند. ولی آقای ونتوری میگوید” کمتر کسل کننده است” ،”less is bore”. در معماری مدرن بیشتر عملکرد مد نظر می باشد . به جزییات توجه نمی شود. هدف، ساختمانی کاربردی با به کارگیری فن مهندسی است بدون جزییات .اما در معماری پست مدرن ،که بعضی آن را نقطه مقابل معماری مدرن تلقی می کنند. اما بسیاری آن را کامل کننده معماری مدرن می دانند، باز گشت به گذشته و تزیینات و سنت به وضوح یافت می شود. این سبک ، خشکی و سادگی ، سفیدی و سیاهی معماری مدرن را ندارد .

قشر دنباله روی سبک پست مدرن ، در سراسر اروپا و ایالات متحده  دانشگاهیان ، معماران ، هنرمندان و حتی مجریان برنامه ها بودند. از طرف دیگر  توسط  محافل آکادمیک و تبلیغات و رسانه های گروهی و مطبوعات و …   گسترش یافت .

پست مدرن : یعنی فرا مدرن ،پسا مدرن، دوران بعد از دوره مدرن.

معماری پُست‌مدرن یا پسانوگرا ، واکنشی است به سبک بین‌المللی و معماری مدرن.  و از دهه ۱۹۸۰ به بعد دور گرفت .

تفاوت مدرن و پست مدرن:

پست مدرن تلفیقی از مدرن و سنتی می باشد .به عملکرد همراه با زیبایی توجه دارد .به گسترش فن مهندسی ساختمان در قالب رسیدن به حس آرامش توجه دارد. پیشرفت مهندسی صرف ،خشک و بی روح را در طراحی ساختمان جای نمی دهد . پیچیدگی فراوان دارد. از احجام عجیب و غریب بهره می گیرد. به گذشته باز می گردد با حفظ استفاده از مصالح نوین. ولی مدرن ، یعنی استفاده از مصالح نوین درجهت پیشرفت بدون ارتباط به گذشته.
دکتر منوچهر مزینی در کتاب” از زمان ومعماری ” ،تفاوت هایی را بین معماری مدرن و پست مدرن از دیدگاه آقای جنکز بیان کرده است ،که دراینجا چند نمونه را بیان می کنیم.

منتخب سردبیر
نمای ترکیبی

ازجمله این تفاوت ها  از نظر آقای جنکز :

۱ – از نظر ایدئولوژی: مردم پسند و طرفدار عقاید جمع .هنرمند و صاحب کار، جزیی گرا، معمار نماینده صاحب کار و فعال، سنت ها و اختیار .

۲- از نظر سبک :  طرفدار پیچیدگی ، فضا های گوناگون و شگفت ، فرم های معمولی و انتزاعی، خوشه چینی، طرفدار تزیینات آلی (طبیعی) و کاربردی (ساختگی)  و تصویر سازی و موافق برداشت تاریخی ، ساختمان در امتداد خیابان ، ابهام، اختلاط عناصر گوناگون می باشد .هر چند در این کتاب یک سری دلایل مبنی بر رد یا تایید این تفاوتهای بیان شده از دیدگاه آقای جنکز وجود دارد .اما برای شناخت سبک پست مدرن می تواند راهنمای خوبی باشد. بنیان گذار سبک پست مدرن، رابرت ونتوری ،شاگردآقای لویی کان می باشد.”کمتر، کسل کننده است”،شعار آقای ونتوری مسیر معماری مدرن را تغییر داد یا شاید بتوان گفت تکیمل کرد .
معماران پست مردن  ،  عوامل زیر را در طراحی موثر می دانند . ازجمله :

۱ – شرایط اقلیمی .

۲- خصوصیات فرهنگی متصرفان بنا .

۳- خصوصیات و ویژگی های شهر ،کوچه، خیابان محل ساخت بنا.

۴- نحوه زندگی وامرار معاش متصرفان بنا.

معماری پست مدرن به دو نگرش یا سبک جدید تقسیم می شود :

۱-پست مدرن خاکستری

۲-پست مدرن سفید یا نئو مدرن یا معماری جدید.

هر کجا از معماری پست مدرن صحبت می شود ، منظور پست مدرن خاکستری است . .و علت این که معماری پست مدرن را معماری جدید یا مدرن سفید نامیده اند. این است که  معماری پست مدرن سفید ، تشابه زیادی با معماری مدرن دارد.

منتخب سردبیر
اصول کلی طراحی پلان ویلا

علت نامگذاری معماری پست مدرن سفید :

در سال ۱۹۷۲ میلادی ، پنج  تن از معماران دوره ، کتابی درباره ساختمان های دهه های ۶۰ و ۷۰ منتشر کردند. ساختمان هایی که، شدیدا مورد انتقاد ونچوری و جکنز قرار داشت . سبک طراحی این پنج معمار، اکثرا ساختمان های مکعبی شکل به رنگ سفید بود .به همین دلیل سبک معماری این گروه را ، معماری پست مدرن سفید می نامند. حتی جلد کتاب منتشر شده از طرف آنها نیز کاملا سفید طراحی شده بود.

پیتر آیزنمن، مایکل گریوز، چارلز گواتمی،جان هیداک و ریچارد می یر ، این ۵ معمار بزرگ بودند.

علت نامگذاری معماری پست مدرن خاکستری :

پست مدرن خاکستری ، نه سفید است  نه سیاه، بلکه التقاطی از موضوعات مختلف است .

پست مدرن ، تاثیرات زیادی بر جنبه های مختلف طراحی معماری داشته است . از طرح و پلان گرفته تا نما سازی و دکوراسیون.

ساختمان سبک پست مدرن3 - معماری پست مدرن

تاثیرات سبک معماری پست مدرن بر دکوراسیون داخلی : در معماری پست مدرن، رنگ و مبلمان ، رنگ در درجه اول سرد و خنثی می باشد. مانند رنگ سفید، کرم، خاکستری مایل به قهوه ای . البته رنگ های گرم هم به وفور یافت می شود که به سلیقه شخصی افراد بستگی دارد ، و از مبلمان مدرن با نیم نگاهی به گذشته استفاده می شود. در سبک پست مدرن ، ایجاد حس آرامش از طریق دکوراسیون فضا مطرح است .و معماران و طراحان این سبک ،از عواملی مانند نور طبیعی خورشید ، آب جاری ، تزیینات چوبی با رنگ ها و طرح های متفاوت برای القای حس آرامش استفاده می کنند. استفاده از چوب در درب و پنجره ، کفسازی ، میز و صندلی و سایر تجهیزات و….با هدف طبیعی جلوه دادن محیط . یعنی ایجاد تفاوت وحس آرامش با همراهی سبک مدرن و سنتی .
گسترش سبک معماری پست مدرنیسم در اروپا و آمریکا بر معماری ایرانی هم تاثیر گذاشت .این امر خواه ناخواه در هر برهه ای از زمان  اتفاق می افتد.

منتخب سردبیر
طراحی داخلی اتاق پذیرایی به سبک مدرن

دراعتقاد سبک پست مدرن ، هنر وسیله ی شناخت جهان است . نه  صرفا یک تجربه ی زیبا شناختی . هنر پست مدرن بیشتر بر کلیشه ، تقلید هزل آمیز از سبک های مختلف و اختلاط و امتزاج رنگ های مختلف کولاژ  (Collage)  تاکید می کند.

اولویت تفکر پست مردن ، از جزئ به کل و اصولا  اولویت با جوامع محلی و بومی هر منطقه است. به عکس معماری مدرن ، یک حکم از بالا به پایین برای همه جهان صادر می کند.

ساختمان سبک پست مدرن - معماری پست مدرن

در نگاه آخر می توان گفت که ، ماهیت سبک پست مدرنیسم مانند همه سبک های پیش از خود مدام درحال تغییر است. و نمی توان ماهیت ثابتی برای آن درنظر گرفت. و تغییرات آن با چنان سرعتی به پیش می رود، که می توان گفت آن چه در ابتدا به عنوان سبک پست مدرن می شناختیم با الان پست مدرنیسم ،متفاوت است.

حتی معماران این سبک  به خصوص سبک پست مدرن خاکستری نیز بعد از مدتی بر عقیده خود باقی نمانده و مسیر های جدیدی در پیش گرفتند.

مایکل گریوز ، سبک خود را عوض کرده و طرفدار معماری پست مدرن خاکستری شد . پیتر آیزنمن ، سبک دکانستراکشن را برای سبک کار خود برگزید. در حال حاضر، تنها جهره ای که در این زمینه ثابت قدم مانده است ،  ریچارد می یر است. گواتمی و هیداک نیز به طور محدود ، کارهایی در زمینه سبک معماری پست مدرن سفید ارائه می دهند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن