سبک های معماریطراحی معماری

سبک معماری فولدینگ

سبک معماری  فولدینگ

همراهان گرامی سایت متر به متر، در این پست قصد دارم ، به بررسی سبک معماری  فولدینگ ، سبک معماری دهه پایانی قرن گذشته بپردازم . امیدوارم که بتوانم سهم کوچکی در اشاعه علوم  مختلف معماری ایفا کنم.  با همراهی تان به ما دلگرمی می بخشید .

معماری فولدینگ ، شاخه ای از سبک معماری دکانستراکشن می باشد . در این سبک ، به افق گرایی و هم ترازی اهمیت خاصی داده می شود. هیچ ارجحیت و سلسله مراتبی در این سبک وجود ندارد .

دوستان عزیز جهت دریافت پاورپوینت با موضوع سبک معماری فولدینگ اینجا کلیک کنید

سبک فولدینگ4 - سبک معماری فولدینگ

معماران بزرگی همچون آیزنمن ،گری و زاها حدید،که طرفداران مدرن و دکانستراکشن می باشند وحتی معمار مدرنیست ، فیلیپ جانسون به این سبک گرایش پیدا کردند.

تعریف فولدینگ:
فولد یعنی چین، لایه، لایه تو در تو . در معماری فولدینگ، ساختمان از چند لایه تشکیل می شود. مثل لایه های یک کوه که انگار به مرور زمان به هم فشرده شده و ساختاری یک نواخت را شکل می دهد. لایه ها درکنار هم دیگر هستند. بدون این که با هم تداخل پیدا کنند .
در معماری  فولدینگ، همه چیز در یک سطح، نه ارتفاع گسترش می یابد. عمود گرایی مطرح است نه فقط افق گرایی . یعنی هم این باشد هم آن . یک بنا در فولدینگ انعطاف پذیر و ارگانیک است. یعنی لایه ها در عین حفظ شرایط خویش، به حالت نرم و انعطاف پذیر بدون هیچ برتری در سطح ، در سایت قرار می گیرند.

فولدینگ تو در تو است بدون تبعیض و بدون سیاه و سفید سبک مدرن .

فلسفه  معماری فولدینگ :
فلسفه فولدینگ ،بر گرفته از رشد یک گیاه به نام “ریزوم” است. ریشه این گیاه بر خلاف بقیه گیاهان، افقی در خاک رشد می کند نه عمودی. نشانگر رشد و نمو افقی است. فولدینگ حاصل افکار “ژیل دلوز “فیلسوف پست مدرن است .

در معماری دکانستراکشن ،هدف این است که با پیچیدگی و دگرگونی به ایده ای زیبا و کاری هنری رسید .فرم ها را در هم می شکنند و با ترکیب آنها فرم جدید می سازند و پیچیده. اما معماری فولدینگ، در کارها ی خود پیچیدگی را با وحدت یا تقابل نشان نمی دهد. بلکه به صورت نرم و انعطاف پذیر ،این پیچدگی ها و گوناگونی ها را در هم می آمیزد. این کار باعث نابود شدن تفاوت ها نمی شود. بلکه به صورت متعادل و نرم با هم به هدف نهایی می رسند. دقیقا شبیه لایه های زمین. لایه ها ، هرکدام ویژگی خاص خود را دارند. و تحت فشارهای خارجی تغییر شکل می دهند و در همان حال خاصیت خود را حفظ می کنند.نمونه دیگر، لایه های رسوبی در دل کوه می باشد.
در این سبک، فرم ها نه به صورت کاملا هندسی هستند ، نه کاملا دلخواه. این فرم ها نه کاملا نسبت به بافت خود بی تفاوتند نه کاملا مطابق با آن .بلکه از شرایط محیط بهره می گیرند برای رسیدن به فرم منحنی و پیچیده .

منتخب سردبیر
طراحی داخلی اتاق خواب به سبک مدرن

سبک فولدینگ11 - سبک معماری فولدینگ

تفاوت سبک فولدینگ و دکانستراکشن:
دکانستراکشن جهان را به عنوان زمینه ای از تفاوت ها می بیند. و این تضادها  را در معماری دخالت می دهد. ولی در فولدینگ این منطق تضاد گونه ، در حال نرم شدن است .تا بتواند خصوصیات بافت شهری و فرهنگی را به گونه مناسب مورد استفاده قرار دهد.در این سبک همه عوامل از جمله مصالح ،برنامه، خصوصیات مکانی.و … ، دست به دست هم می دهند تا با حفظ هویت هر یک، فرم های انعطاف پذیر ایجاد شود .
زاها حدید ، شخصیتی چیره دست در این زمینه می باشد و آثار او ، پلی بین مدرنیسم متقدم و هنر تکنولوژی عصر معاصر است. آثار او ساختمان سازی ، زمین شناسی و مناظر اطراف را در برمی گیرد. آثار او سرشار از حرکت است، جاری شدن ،عدم سکون و …، اما آثار این معمار در بعضی مواقع خاصیت تندیس گرایی و مجسمه گرایی داردو بیشتر به دنبال جذابیت است ،که این طراحی با خاصیت عملکرد گرا بودن در تضاد است. آثار سبک فولدینگ برآمده از دوران گذار از مدرنیسم به وضعیت پست مدرن است .تابع اقلیم نمی باشد.

وجه تشابه سبک  معماری فولدینگ و دکانستراکشن :

–   هیچ ارجحیتی در جهان وجود ندارد. (در تقابل‌ها)

–  معانی متون متکثراند (از دیدگاه مفسران مختلف)

– : سلسله مراتب وجود ندارد

در اینجا ذکر این نکته مهم به نظر می رسد که اساسا معماری به دنبال سه هدف است.

ا-سرپناه، برای محفوط ماندن در برابر آسیب ها وبلایای طبیعی.
۲-ساختمان سازی ،که نیازها وکاربری ها ی لازم را برآورده کند.
۳-انتقال معنا.

منتخب سردبیر
معماری مدرن

سبک زاها حدید، ایجاد جذابیت از طریق انتقال یک تجربه زیبا شناسانه است.  طرح های زاها حدید،  از طریق خزیدن و تا خوردن لایه ها برروی هم شکل می گیرد. که بی پروا و آزادانه بر می خیزند و نرم و سیال فرو می نشینند.

همانند دکانستراکشن،خواستگاه فلسفه فولدینگ در فرانسه و معماری فولدینگ در امریکا بوده است.

فولدینگ هم مانند دکانستراکشن مبنا های فکری تمدن غرب و بالاخص منطق ریاضی گونه مدرن را از بین می برد.

رگ لین در تعریف معماری فولدینگ می گوید : ” فولدینگ یعنی تلفیق نمودن عوامل نامربوط در یک مخلوط به هم پیوسته . ”

فولدینگ ،فرم را با عملکرد مطابقت می دهد .لایه های فرم در بنا در معماری فولدینگ ،در کنار هم شکل عملکرد یا محیط اطراف را به خود می گیرد. نمونه مثالی برای روشن شدن این قضیه ! ایستگاه راه آهنی است که خانم زاها حدید طراحی آن را برعهده داشته اند.  این بنا ، فرمی  کشیده شبیه خطوط راه آهن دارد. فولدینگ ، علاوه بر عملکرد و خصوصیات اطراف بنا ،از ویژگی ها ی اجتماعی و تاریخی منطقه نیز الهام می گیرد .

سبک فولدینگ10 - سبک معماری فولدینگ

سبک فولدینگ در طراحی مبلمان مورد استفاده نیز دستی برده است .آقای فرانک گری ، معمار خوش ذوقی است ، که از سبک فولدینگ در طراحی میز و صندلی استفاده کرده است. صندلی ابتکاری او، از تعدادی لایه شبیه هم ساخته شده است.این لایه ها در کنار هم رشد کرده و اوج گرفته و کاربری پشتی صندلی را شکل می دهند.

شباهت معماری  فولدینگ، به  معماری باروک در چیست ؟

منتخب سردبیر
طراحی داخلی آشپزخانه جزیره ای به سبک مدرن

در معماری باروک ،کالبد بنا و سطوح مواج دیوارها نسبت به شرایط انعطاف پذیرند و سبک های یونانی ،رومی،شرقی ، رومانسک ، گوتیک و کلاسیک روی یکدیگر تا می شوند  .این خاصیت در معماری فولدینگ با انعطاف پذیری احجام و سطوح مختلف توسط علم جدید ، که همان رایانه است  نمایش داده می شود.

نمونه بناهای سبک فولدینگ در ایران بسیار کم می باشد . اما شواهد نشان می دهد راسته بازار های ایران  ، از الگویی مطابق با سبک فولدینگ تبعیت می می کنند. این که هر  راسته در جای خود قرار گرفته است . کل این لایه ها درکنار هم به زیبایی عملکرد خود را دنبال می کنند و هیچ برتری بین آنها دیده می شود. اصل سبک معماری فولدینگ هم به همین صورت می باشد.

یکی از نمونه آثار خانم زاها حدید ، فرهنگسرای حیدر علی اف در باکو است .که با سبک معماری فولدینگ طراحی شده است . طراحی خاص این مرکز فرهنگی ، در کنار رنگ سفید و حجم هندسی پیچیده آن ، که یادآور سبک معماری ریچارد میر است، آن را به یکی از بزرگترین مقاصد گردشگری کشور آذربایجان بدل  می کند.

هر نظریه ی جدید در علوم مختلف همچون روانشناسی ، فلسفه ، جامعه شناسی ، علوم تجربی و… مانند یک طوفانی پا به عرصه هستی می گذارد و سایر ارکان زندگی بشری را ، با خودش هم سو می کند .معماری و سبک های آن نیز چنین هستند.

صنعت (به مفهوم عام آن همون هنر ، علم و…) ، خلق  اجسام مادی،  از این کیفیات روحی (نظریه‌ها، بینش‌ها، تفکرات و…) می باشد .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن