دکوراسیون داخلیطراحی معماریمطالب مفید

معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی

معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی

همراهان عزیز و همیشگی سایت متر به متر ، با سلام !

در این مبحث قصد دارم ، به بررسی مفهوم  ۳ عبارت ، ” معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی ” در معماری بپردازم .  امیدوارم ، مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد .

ان شاء الله در بحث های آینده ، به بررسی انواع سبک های طراحی داخلی خواهم پرداخت. تا آخر مطلب ، ما را همراهی نمایید .

قبل از این که بخوام ، راج به این ۳ عبارت ، شروع به نوشتن بکنم. هرچی که فکر کردم ، دیدم این سه تا عبارت ، تقریبا یکی ان ، یعنی تفاوتی با هم دیگه ندارن .اما کمی که مطالعه کردم ، دیدم این سه عبارت ، نه تنها مشابه هم نیستند ، بلکه تفاوت های آشکاری هم با هم دارند.  من می خوام دراین بحث ، با بیان این تفاوت ها، کمی ذهن شما رودرباره این موضوعات بازتر کنم .

انتطار دارم در پایان  این مبحث ؛ شما همراه گرامی ،  بتوانید تفاوت بین ” معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی  ” را تشخیص بدهید .

برای طراحی دکوراسیون  داخلی فضاهای خود با ما تماس بگیرید 

۰۹۱۲۰۳۳۲۱۹۱ : شهابی

طراحی معماری 1 - معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی

سه عبارت ” معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی ” ، در معنا و مفهوم واز همه مهم تر ، در کاربرد،  مجزا از هم هستند ، گرچه هر سه بخش های مشترکی دارند و هدفشان بهبود زندگی انسان از طریق بهبود فضای زندگی وکارش است ، اما مترادف هم نیستند. وبه کار بردن آنها به جای هم، صحیح نیست.

معماری داخلی :

معماری ، واژه ای کلی است و جنبه های متنوعی ازطراحی فضا های زندگی انسان را شامل می شود. معماری ، گاها”  با مسائلی در مقیاس شهری وبزرگ در ارتباط است وگاها” با فضاهای عمومی وشخصی  در مقیاس انسانی ، که معماری داخلی نامیده می شود. یعنی به گونه ای با محل زیست انسانها در مقیاس کوچکتر سروکاردارد. این کاربری معماری داخلی ، طراح را ملزم می کند که، علاوه بر داشتن دانش لازم در زمینه طراحی معماری ، باید به علم شناخت وتوصیف وتوسعه ی حسی که ازفضاهای معمارانه خلق شده ، حاصل می شود ، دست یابد. طراح معمار، باید حس تعلق ویکپارچه گی را در فضا القا کند. در واقع ، معماری داخلی، به طراحی ایده وگاها” نظریه پردازی از دید استفاده کنندگان وبازدید کنندگان از فضا می پردازد.

منتخب سردبیر
معماری پست مدرن

برای کسب تخصص در زمینه معماری داخلی ، علاوه بر درک علومی همچون هنر ، فلسفه ، روانشناسی و… ،  باید با معماری وطراحی نیز آشنا شد.

برای معماری داخلی ، نیاز به شناخت جنبه های فرهنگی ، صنعتی ، اقتصادی و بومی فضاهای معماری است.

معماری داخلی ، نیازمند درک مباحث و علوم تخصصی مربوط به خودش می باشد. علومی همچون روانشناسی رفتار ساختارها وخدمات پشتیبانی ، شناخت مواد ومصالح ساختمانی ، علم رسانه های ارتباطی ، ساخت ماکت ، طراحی مبلمان ، آشنایی با نرم افزار های کامپیوتری و… .

طراحی داخلی2 1 - معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی :

تعریف عبارت طراح داخلی از نظر جامعه طراحان داخلی  آمریکا : طراح داخلی ، کارشناسی متخصص وآموزش دیده است ، که به طراحی فضاهای داخلی می پردازد. به طوری که بالاترین عملکرد وکارایی حاصل شود.

در واقع کار طراحی داخلی ، مکمل کار معماری داخلی می باشد.

به عبارتی ، یک طراح داخلی ماهر ، اگرعلم و هنر درک رفتار انسان را بلد باشد، می تواند  درون ساختارهایی که معماران داخلی  ایجاد کرده اند ، فضاهایی کاربردی خلق کند ، که درعین عملکردی بودن ، زیبا وجذاب نیز باشد.

وظایف طراح داخلی :

۱- سازماندهی فضا ها باتوجه به عملکردهای آن ها.

۲- کسب اطمینان از منطبق بودن طرح ها با طراحی ساختمان  ومسائل ایمنی .

۳- طراحی مناسب اکوستیک وعایق بندی صدا  .

۴- انتخاب و تعیین نحوه ی مبلمان و چیدمان لوازم و وسایل  ، رنگ ، نور و… .

 

نکته: طراحی داخلی ، حد فاصل بین معماری داخلی ودکوراسیون داخلی می باشد.

کار طراحی داخلی ، حوزه های عملکردی متنوعی را شامل می شود.عده ای کار طراحی داخلی در منازل را عهده دار می شوند وعده ای هم ، به فعالیت در زمینه طراحی داخلی بخش های تجاری ، مسکونی ، اداری ، شرکت ها ، فضاهای بهداشتی ، بیمارستانها ، رستوران ، ساختار جدید منازل ، دفتر کار و… مشغول هستند .

منتخب سردبیر
طراحی داخلی و نور پردازی مجتمع تجاری

طراحی داخلی ، زیرمجموعه طراحی معماری می باشد. طراح داخلی ،  بر پروسه طراحی معماری یک بنا ، تسلط کامل دارد.

کار طراح داخلی ، شکل دادن به فضا ها وفرم های داخلی ساختمان ، باتمرکز براصول معماری وزیباشناختی می باشد.

کارشناس طراحی داخلی ، اگردرک هنری بالایی داشته باشد ودر زمینه کارهای هنری نیز تبحر داشته باشد ، می تواند به کار دکوراسیون داخلی اقدام نماید. اما عکس این جمله امکان پذیر نیست .یعنی یک دکوراتور نمی تواند به کار طراحی داخلی بپردازد .طراحی داخلی ، نیازمند  سواد وعلم طراحی داخلی است. ولی شخص دکوراتور، برای اجرای تخصص خود ، نیاز به رعایت اصول و قواعد مهندسی و طراحی معماری ندارد.

دکوراسیون داخلی :

دکوراسیون داخلی ، عبارت است از ؛ طراحی هماهنگ و متناسب رنگ ها ، انواع نور و چیدمان اثاثیه  وسایر اشیاء در یک اتاق و یا ساختمان ، به صورت کاملا هنرمندانه.

پس وقتی هرکدام از ما، برای چیدمان اتاق یا دفتر کار خود مشغول فکر کردن وبررسی موضوعات هستیم. پس در واقع درنقش یک دکوراتور داخلی ظاهر شده ایم.  طراحی دکوراسیون داخلی ، مانند سایر هنرها ، دارای سبک ها و ریزه کاری های خاص خود می باشد .که در طول دوران ، دستخوش تغییراتی شده است.

دکوراتور با تخصص دکوراسیون داخلی، تنها با سطح ظاهری فضا ، رنگ ، پارچه ، مبلمان ، نورپردازی و… سرو کار دارد. تشابه فعالیت دکوراتور و طراح داخلی دراین زمینه بسیار است. دراینجا به ذکر یک نمونه می پردازم که با نحوه فعالیت این دوگروه مهندسی آشنا شوید. به عنوان نمونه ، انتخاب پوشش مناسب ، برای دیوار یک اتاق خواب را در نظر بگیرید. یک دکوراتور ، مسءول تعیین رنگ ، جنس ، بافت والگوی دیوار پوش است. اما طراح داخلی ، با توجه به ضوابط وقوانین یاد گرفته ، به بررسی مسائل مهمتری همچون کاربرد ، انتقال صدا وخواص صوتی ، خواص اشتعال پذیری ،خروج گاز و… ، می پردازد.

یک طراح داخلی می تواند، در صورت داشتن مهارت هنری ، کار دکوراسیون داخلی را نیز انجام دهد. دست طراح داخلی برای تغییر عناصر معماری بازاست  برعکس دکوراتور. یعنی یک طراح داخلی می تواند، با هماهنگی ومشاوره مهندس معمار پروژه ، اقدام به تغییر طرح های معماری بنماید. مثلا می تواند برای جذابیت بهتر ، فرم آشپزخانه را منحنی طراحی کرده یا به منحنی تغییر دهد به جای فرم راست گوشه ومستطیل شکل .

 

منتخب سردبیر
طراحی پلان مسکونی

در سراسر جهان ، مهندس معمار و شخص طراح داخلی برای طراحی یک پروژه با هم در ارتباطند و  بنای ساخته شده ، نهایتا” ، ثمره فکر و مشاوره این دو مهندس می باشد.

معمار و طراح داخلی ، اقدام به طراحی فضاها می کنند و دکوراتور ، نحوه ی مبلمان وچیدمان وسایل فضاها را طراحی می کند. دکوراتور صرفا ” ذر زمینه ظاهر ، فرم وشکل متریال نظر می دهد وبا احساسات و برداشت ساکنان فضا از نحوه چیدمان ومبلمان سرو کار دارد وهمان طور که گفتیم نیازمند شناخت علوم روانشناسی نیز می باشد. اما تایید کیفی متریال ، بر عهده طراح داخلی می باشد.

 

خب حالا که به تفاوت بین سه عبارت “ معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی  ” پی بردیم .در نهایت می خوام به نمونه ای قدیمی در باب طراحی داخلی بپردازم.

مطمئناً علاقه انسان به تزئین و آرایش محل زندگی‌اش امری تازه نیست . این احتمال وجود دارد که نقاشی‌های دوران غارنشینی، سوای مسئله اطلاع‌رسانی، نقش تزئینی نیز داشته باشند .

هنگامی که در سال ۱۹۲۲، هاوارد کارتر، باستان شناس بریتانیایی، “مقبره توت عنخ آمون” را گشود. نقاب طلای خالص، جواهرات ظریف و اشیاء تزئینی که در کنار جسد و در داخل مقبره قرار داده شده بود، بینشی وسیع درباره چگونگی زندگی مصریان و علاقه آنان به تزئینات و طراحی را در اختیار محققان قرار داد . در واقع نمونه تزیینات مشاهده شده در این بنا نشان می دهد که مصریان باستان بیشترین هزینه و وقت خود را برای معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی بناها و مقبره هایشان صرف می کرده اند.

طراحی داخلی قدیمی - معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی نکته آخر این که ،سه مفهوم معماری یعنی ” معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی ” مکمل هم و پیرو همدیگر هستند . صعود به هر مرحله نیازمند پشت سر گذاشتن مرحله قبل است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن