طراحی مهد کودک

نمونه موردی مهدکودک

شناخت سبک و و یژگی های طراحی مهد کودک ، بحث مد نظر ما می باشد .

در اینجا نمونه موردی طراحی مهد کودک دو زبانه  وابسته به دانشگاه معتبر بین المللی در شانگهای چین را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهیم . با نشان دادن تصاویری ازاین مهد کودک ،میخوام یه سفرخیالی ، با همراهان  عزیز و همیشگی سایت   متر به متر به این مهد کودک داشته باشیم.

دوستان عزیز جهت دریافت پروزه با موضوع مهدکودک اینجا کلیک کنید

مفهوم اصلی طراحی مهد کودک دو زبانه ، بر پایه ی اهمیت وجود حیاط ها و نقش آن در رشد کودکان می باشد . و طراح بر این نکته بسیار تاکید دارد.

حیاط ، در معماری چینی، نه تنها جزو سنت معماری ساختمان است ، بلکه هسته ای از احساسات و ارتباطات است. اگر بخواهم واضح تر بگویم یعنی هرفضا در معماری ، دارای خاصیت و روح اثر بخش خاص خود می باشد . در واقع حیاط به عنوان یک عنصر شاخص معماری ، به  انسجام خانواده و تقویت روابط با دوستان و بستگان کمک می کند و آنها را به طور قابل ملموسی به یکدیگر  پیوند می دهد. اما متاسفانه شهروندان شهری وآپارتمان نشین از این میراث کاملا بی بهره اند.

عملیات ساخت ، در شهری در نزدیکی مرز میان شمال غرب شانگهای و سوژو Huaqiao  انجام شده است. مهد کودک در یک منطقه مسکونی جدید در نزدیکی جنوب ایستگاه Anting و یا خط 11 مترو احداث شده است، ابتدا طرح یک ساختمان عمومی ریخته شد. با وجود اینکه 15 طبقه در 7400 متر مربع احداث می شود، اما هنوز هم لازم میدانیم که مساحت محوطه وحیاط این مهد کودک رابیشترکنیم تا به کودکان برای درک بهتر طبیعت کمک کنیم.

 

در طراحی مهد کودک ، حیاط ها نیاز دارند که به واحدهای  ساختمان  ارتباط داشته باشند . بنابراین ما واحدهای را به شکل شکسته ی “W” سازماندهی کردیم ، تا ازحداکثر نور خورشید موجود در غرب، جنوب و شرق درداخل فضاها استفاده کنیم . و ازطرح شش گوشه برای فرمها و طراحی واحدها استفاده می کنیم.

 

ترکیب لانه زنبوری برای طراحی از شیوه چهارگوشه سنتی  بهتر است، زیرا فضای داخلی و فضای باز بیشتری را برای استفاده فراهم می کند و محدوده -محوری حیاط چهار طرفه سنتی را ریشه کن می کند. ما برای  طراحی فرم ، نهایتا” رسیدیم  به  یک واحد شش ضلعی نامنظم برای هم کلاس وهم حیاط .

ترکیبب سه شش ضلعی در محل اقامت، یک ترکیب انعطاف پذیر تر را برای پاسخگویی به نیازهای نور خورشید وعملکرد ارائه می دهند.

پس از عبور از ورودی اصلی ، دانش آموزان و معلمان از مسیرهای زیگزاگی که درامتداد لبه های  اضلاع شش گوشه قرار دارد. برای رسیدن به کلاس ها استفاده می کنند، از راهروها، و کلاس های مختلف عبور می کنند، از کنار گلها و گیاهان که در قسمت ها وسطوح مختلف حیاط کاشته شده است گذر می کنند، ، تا به کلاس خودشان برسند.

فعالیت جمعی در کلاس درس، ستون گرد در مرکز اتاق را محاصره می کند. یک نکته جالب در طراحی داخلی  این است ، که کودکان به صورت گروهی یا تکی می توانند از پنجره کم ارتفاع روی دیوار برای مطالعه وتحقیق درباره گیاهان کوچک خود استفاده کنند.

کلاسهای  درس ، دارای حیاط مشترک  هستند . حتی گاهی بچه ها می توانند تجربه سفر را از طریق رفتن به مکان های دیگر مانند کتابخانه ، اتاق موسیقی ، اتاق هنرهای زیبا ، غذاخوری ، اتاق چند منظوره ، مزرعه کوچک و کلاس های دیگر، که در حیاط های دیگر قرار دارند، به دست آورند.

همچنین دانش آموزان در طبقه دوم و سوم می توانند،  از طریق دو راه پله سرپوشیده ، که یکی داخلی و دیگری خارجی است.  به زمین های بازی بزرگی ، که در سمت شرق و غرب بنا قرار دارد، دسترسی پیدا کنند.

در واقع ، طراحی راهروها ، که در آن  فضاهای داخلی وخارجی با مقیاس های مختلف  به هم متصل می شوند ، این کمک را به ما می کند ، که هر روز کودک را با  ماهیت طبیعت و “جامعه” آشنا کنیم. ما معتقدیم که تمام این تجربیات در زمینه اکتشاف ، درک و ارتباط  باید به صورت ناخودآگاه و سالم ، تبدیل به بخشی از خاطرات دوران کودکی بچه ها شود.

 

 

درباره ی Lotfi- somayeh

مطلب پیشنهادی

طراحی معماری کتابخانه

طراحی معماری کتابخانه

طراحی معماری کتابخانه همراهان عزیز سایت متربه متر، میخوام دراین پست به بررسی اصول و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *