طراحی فضاهای آموزشینمونه های موردی

طراحی معماری مهد کودک

طراحی معماری مهد کودک :

در این مبحث ،طراحی معماری مهد کودک ، به بحث گذاشته می شود.مهد کودک اولین مکانی است که کودکان در آن دنیای خارج از خانه وخانواده را برای اولین بار تجربه می کنند.کودکان با دنیای شاد ورنگین کودکانه یشان در سنین اول از زندگی ، جز پاکی و صداقت وشفافیت چیزی در وجودشان نهفته نیست. روحی صاف وآماده پذیرش دارند. این محیط است که با اتفاقات و مسائل ، روح آنان را آماده می کند.

دوستان عزیز برای دریافت پروزه ورساله با موضوع مهد کودک در اینجا کلیک کنید

برخی اعتقاد دارند که هوش ارثی می باشد. اما درحقیقت این طور نیست.بلکه هوش متاثر از محیط است. هرقدر محیط نمو و رشد کودک ،آگاهانه، غنی و در جهت شکوفایی کامل او باشد.هوش و یادگیری کودک بیشتر می شود.
وقتی صحبت از مهد کودک میشه، کمتر کسی ذهنش سراغ کودکان معلول ،کر ولال می ره. اما نباید فراموش کرد که در بین همین کودکان ،کودکان بسیار با استعدادی یافت می شود که اگر امکانات داشته باشند. سریع پیشرفت می کنند.اما دراین بین یک نفر، مسائل ومشکلات این کودکان را درک کرد و اولین مهد کودک ایران را تاسیس کرد.

“میرزا جبار عسکر زاده “معروف به باغچه بان همان شخص است. او ابتدا مهد کودکی برای کودکان معمولی تاسیس کرد و در بین کودکان او، سه کودک کر ولال هم بودند و این باعث شد که او اقدام به تاسیس کودکستان مخصوص ناشنوایان بنماید. ودر این زمینه هم موفق شد و ابتکارات جالبی را تقدیم جامعه کرد. اولین خدمت او، اختراع الفبای دستی بود. که تلفظ هر حرف را با شکل انگشتان ومحل گذاشتن دست برروی سینه یا نگه داشتن آن درمقابل دهان نشان می دهد. همان *الفبای گویای باغچه بان*

مهدکودک جبارباغچه بان - طراحی معماری مهد کودک

کار آقای باغچه بان درواقع محرکی برای جامعه بود تا به اهمیت آموزش در کودکان بیشتر پی ببرند.

در ادامه می خواهم به تعریف مهدکودک و معرفی ویژگی های چند نمونه از آن بپردازم .تا پیش زمینه ای برای بحث ما ، که طراحی معماری مهدکودک  است ،حاصل شود.
تعریف مهد کودک:
مهد کودک ، محلی است برای مراقبت ،شناخت استعدادها، پرورش عاطفی ،جسمی ،هوشی ، رفتاری، اجتماعی ،گفتاری، رشد و خلاقیت کودکان. برای کودکان بالای ۲سال کاربرد دارد.
مهد کودک ،کلمه ای ترکیبی است که از واژه ی عربی مهد به معنی گهواره و واژه فارسی کودک، ایجاد شده است. به معنی گهواره کودک. و در زبان فارسی به معنی باغ کودکان .که اشتباها معنی مهد کودک گرفته است. کودکستان از نظر معنا ، شباهت بیشتری دارد.
تاثیری که محیط کودکستان با آن همه بچه هم سن و سال ،یادگیریها ،وسایل و مربیان و… برروی کودک میگذارد ، با مادرانی که وقت کمی برایش می گذارند، قابل قیاس نیست.

 

طراحی معماری مهدکودک - طراحی معماری مهد کودک

چند نمونه مهد کودک جهانی:
۱-اولین مهد کودک ، مهد کودک” خوتوریت سوئد” است. سبک طراحی معماری مهد کودک ،بسیار رویایی و الهام بخش است. این بنا در یک بلوک ساختمانی قراردارد ،که بهره گیری کامل از نورخورشید دارد . این یک امتیاز مهم است. ترکیب رنگ ها، فرم ها، نقاط بسته و باز در این مهد کودک، به زیبایی نمایان است.
۲-دومین مهد کودک، مهد کودک “کنسینگتون “در تایلند است . دراین بنا برای بازی کودکان، ایده پردازی خوبی انجام شده است.ساختمان مهد کودک با شیشه های منحنی ، محیط یادگیری کودک را با طبیعت پیوند زده است.
برای طراحی معماری مهد کودک و انواع فضاهای وابسته به کودکان ، درک نیازهای آنها ، فعال کردن خلاقیت ها و استعدادهایشان، انطباق با محیط، متعادل کردن خلق وخو و رفتارهای اجتماعی باید محور اصلی طراحی باشد. درواقع طراحی باید ،کودک محور باشد. رفتارشناسی کودک ، توجه ظریف به روحیات واخلاق کودکانه و تامین بهداشت و امنیت باید بر طراحی ها سایه افکنده باشد.

حالا که گفتیم محیط باید در جهت رشد کودک، غنی باشد. شاید این سوال پیش بیاید که چگونه می توان این کار را انجام داد؟
اکثر ما یک تصور مشترک از مهد کودک داریم. یک خانه قدیمی که با کمی رنگ آمیزی و چسباندن چند تصویر و پوستر و نقاشی ، نام مهد کودک به خود گرفته است. اما آیا این جواب حل معماست ؟

مطمئنا نه ! با ما همراه باشد تا بیشتر راج به این موضوع صحبت کنیم.
جواب بسیار ساده است از طریق طراحی معماری مهد کودک، یعنی طراحی دکوراسیون داخلی ،ترکیب رنگها ، فرم ها و… دراین بنا.
اصل طراحی معماری مهد کودک :
مقیاس ، جو و انعطاف پذیری و اندازه فضاها ، در طراحی معماری مهد کودک، نقش اصلی را در شکل گیری عاطفی و شناختی کودکان دارد. پس یادگیری و تشویق به خلاقیت ، همراه امنیت و راحتی، اصل مهم این طراحی می باشد.
ایده ای جالب، در طراحی  معماری مهد کودک در ژاپن به چشمم خورد. که دوست داشتم، با شما هم درمیان بگذارم.
در این مهد کودک ، معماران ژاپنی از ایده طراحی خانه در مهد استفاده برده اند. بارها وبارها دیده ایم که کودکان به تقلید از والدین در خانه کارهایی را انجام می دهند یا قصد دارند که انجام دهند و نود درصد با جواب نه ،  از طرف پدر ومادر خود مواجه می شوند . بنابراین معماران این مهد کودک آمده اند یک خانه رابرای آنها بازسازی کرده اند ، تا از والدین خود به صورت ملموس تقلید کنند. و دنیای خود را  بسازند. بسیار هم عالی!

منتخب سردبیر
ویِژگی های طراحی بانک سوئد

راهکارهای طراحی معماری مهد کودک و فضاهای آن برای افزایش خلاقیت کودکان :
۱- تغییر پذیری فضاها واجزای آن.
۲- تداخل فضاهای باز و بسته.
۳- تنوع پذیری.
۴- باز سازی عناصر محرک طبیعی مانند نور وآب وگیاهان.
۵- وجود انواع فرم های معماری و امکان ترکیب آنها توسط کودک.
۶- انعطاف پذیری.

مساله مشترک تمام کودکان و موثر در طراحی معماری مهد کودک :
توجه به رشد کودکان در تمامی ابعاد ، مساله اصلی است.
۱- بچه ها با متریالهای مختلف کار می کنند یا با بچه های دیگر بازی می کنند. بچه ها بی هدف مجبور به نشستن و ساکت ماندن برای مدت طولانی نیستند. ۲- بچه ها در طول روز به فعالیتهای مختلف دسترسی دارند مانند بلوکهای خانه سازی ، بازیهای تخیلی ، کتابهای عکس ، نقاشی ها و ابزار هنری و اسباب بازیهای رو میزی نظیر لگوها و پازلها. همه بچه ها در زمان یکسان ، کار یکسانی را انجام نمی دهند. ۳- مربی ها در زمانهای مختلفی از روز ، با بچه ها به صورت گروههای کوچک یا به طور فردی هم کار می کنند. مربی ها تمام وقتشان را با تمام گروه سپری نمی کنند. ۴- کلاس با کاردستی های خود بچه ها تزیین شده است. با دست نوشته های خود آنها و قصه هایی که خود بچه ها ساخته اند. ۵- بچه ها اعداد و الفبا را در زمینه فعالیتهای روزمره خود می آموزند. در خلال فعالیتهایی مانند کشف طبیعت و دنیای گیاهان و حیوانات ، آشپزی. مراقبت کردن از حیوانات و گیاهان و آماده کردن میان وعده ها همه فعالیتهایی با معنی و مفید برای بچه ها هستند.

۶- بچه ها مدت کوتاهی صرف فعالیتهای نشستنی می کنند ( حداکثر یک ساعت ) و بقیه وقتشان به بازی و کشف کردن می گذرد. پر کردن کاغذها نباید فعالیت اصلی آنها باشد. ۷- بچه ها هر روز شانس بازی کردن در فضای بیرون را با توجه به شرایط هوای بیرون داشته باشند. بازی در فضای آزاد هیچ وقت نباید قربانی فعالیتهای آموزشی شود. ۸- مربی ها برای بچه ها در طول روز کتابهای قصه بخوانند و این فعالیت مختص زمان خواب بچه ها نباشد. ۹- برنامه آموزشی ، بین کودکانی که در آموزش جلوترند و آنهایی که نیاز به کمک دارند ،قابل تطبیق باشد. برای اینکه کودکان در زمینه ها و تجربه ها با همدیگر متفاوتند و همه آنها در زمان یکسان ، مسائل یکسان را فرا نمی گیرند. ۱۰ – والدین باید از فرستادن کودکانشان به مهدکودک احساس خوبی داشته باشند. بچه ها باید شاد باشند. آنها نباید گریه کنند یا اینکه معمولا مریض باشند.

 

خلاقیت در طراحی معماری مهد کودک - طراحی معماری مهد کودک

 

در اینجا به بررسی یک سری اصول و سپس  بیان ریز فضاها در طراحی معماری مهد کودک می پردازیم .که در تمامی مهدها مشترک وعامیانه می باشد. باکمی خلاقیت می توان مواردی را به آن اضافه نمود.
محل قرارگیری  ساختمان مهد کودک:
ساختمان مهد باید در مکانی احداث شود که درمسیر شریانهای اصلی و پررفت و آمد شهری قرار نگیرد و حداکثر سرعت اتومبیل ها  ۳۰km/h باشد. ساختمان از تاسیسات برقی، مترو،  ترن و…دور باشد. در مسیر رفت و برگشت کودک، تفکیک مسیر پیاده از سواره انجام گیرد. ورودی مهد درداخل معابر اصلی و خیابانها نباشد و در مسیر حرکت کودک، اختلاف سطح زیاد جایز نیست.

 

طراحی نمای مهد کودک - طراحی معماری مهد کودک

 

ضوابط و ریز فضاهای مورد نیاز در طراحی معماری مهد کودک:

– لازم است که در طراحی معماری مهد کودک، ضوابط  واستاندارد های مربوط به  تعداد طبقات رعایت شود .باید بنا ، در یک یا دو طبقه طراحی گردد و در صورت دو طبقه بودن، طبقه دوم به گروه سنی شیرخوار و نو پا و طبقه پایین به گروه نوباوه اختصاص یابد و راه اندازی مهد کودک در ساختمانهای چند طبقه با رعایت تمامی موارد ایمنی و تایید کمیته بلامانع می باشد . در ضمن به هیچ عنوان نباید مهدکودک بزرگ در زیر زمین راه اندازی گردد.

– درب ورودی مهد کودک باید بزرگ و دو لنگه باشد و همچنین ورودی حیاط مهد از پارکینگ مجزا باشد و ضمناً در حیاط مهد کودک به هیچ عنوان نباید وسیله نقلیه پارک گردد.
– رعایت تعداد و اندازه سرویس های بهداشتی ( توالت و دستشویی ) متناسب الزامی می باشد که به ازای هر ۲۰ کودک یک چشمه توالت و یک دستگاه دستشویی در فضای باز مهد کودک پیشنهاد میشود.
– فضای سرانه با احتساب سه متر مربع برای هر کودک شیرخوار ، ۲ متر مربع برای هر کودک نو پا و یک متر مربع برای هر کودک نوباوه.
– حداکثر ظرفیت کلاس های آموزشی برای کودکان نوپا ۱۵ نفر و نوباوه با احتساب سرانه مربوطه ۲۰ نفر می باشد.
– اتاق فعالیت کودکان مجهز به میز ، صندلی ، وسایل آموزشی ، کمک آموزشی ، وسایل بازی و…
– اتاق بازی مجهز به خانه عروسکی و دیگر اسباب و لوازم مناسب گروه های سنی.
– ناهار خوری مجهز به وسایل غذاخوری مناسب.
– آشپزخانه مجهز به تجهیزات لازم نظیر یخچال ، فریزر ، اجاق گاز ، کابینت ، ظروف مناسب و…
– اتاق خواب کودکان مجهز به تشک ، بالش ، ملحفه و تخت خواب برای هر کودک شیرخوار .
– اتاق تعویض و شست و شو مجهز به دوش متحرک ، وان مخصوص شست و شو ، میز تعویض ، دست شویی با آب سرد و گرم ، سطل درب دار و…
– حیاط یا فضای بازی ایمن سازی شده، حداقل به مساحت ۵۰ متر مربع ، مجهز به وسایل بازی مانند تاب ، سرسره ، الاکلنگ و…

منتخب سردبیر
ضوابط واصول طراحی معماری کلینیک

تقسیمات فضا :

اتاق کودک باید به طریقی چند منظوره طراحی شود و از آنجائی که کودکان از اتاقشان برای بسیاری از فعالیتها در کنار استراحت و خواب استفاده می کنند , تقسیمات و قلمرو های خاص و مشخص خود را طلب می کند. از قبیل فضائی برای مطالعه و بازیهای مهیج و همچنین فضائی برای سرگرمی. فضای بازی باید در کنار فضای خواب و استراحت کودک و در ارتباط مناسب با آن طراحی شود .تجهیزات مورد نیاز در فضای بازی شامل :قفسه و صندلی , پارک کودک و … است.

محدودیت ها :

از طریق طراحی معماری مهد کودک ، حتی بدون دادن تذکرات کلامی به کودک، می توان یک سری محدودیت ها وخط قرمز ها را برایشان مشخص کرد.

کودک در این مرحله کنجکاو و بی باک است. تا آنجائیکه آنها هیچگونه اطلاعی از خطر ندارند . از این رو با ایجاد قفسه ها نه تنها اشیائی مانند بطری و دارو در ارتفاعی مناسب و بدور از دست کودک در امان است بلکه محیط نیز نظمی دوچندان می یابد.تاثیر نور ورنگ و طراحی معماری مهدکودک براساس این تاثیرات ، ادامه بحث ما می باشد.

نور و رنگ در فضاهای آموزشی:
شایسته است که در طراحی معماری مهد کودک  ها و فضاهایی که در آینده به آموزش و پرورش کودکان اختصاص می یابند، اصول اولیه معماری برای تناسب نور و رنگ فضاها با کارکرد آموزشی اجرا شود. چرا که نور ضعیف باعث کم توجهی و حتی ابتلای ایشان به افسردگی میگردد.
رنگ های گرم و نور پردازی درخشان و چشم زننده، بر میزان گرفتگی عضلانی ،سرعت تنفس ،ضربان قلب،فشار خون و فعالیت مغزی می افزاید.نور ناکافی در محیط سبب خستگی چشم می شود .ترکیب رنگی نامتجانس محیط می تواند سبب کاهش واکنش و اختلال در انجام کار باشد. روشنایی و رنگ آمیزی مناسب سبب بهبود پردازش بصری اطلاعات و کاهش فشار روانی می شود.
در طراحی فضاهای آموزشی نباید فراموش شود که محیط طراحی شده ،محیطی برای رشد مغزی و ارتقای یادگیری دانش آموزان است ،هر گونه قصور می تواند آثار زیانبار جبران ناپذیری پدید آورد.

رنگ و آموزش:

شاخص ترین رنگ های مورد علاقه ی کودکان چهار رنگ قرمز، نارنجی، زرد و آبی است،به  همین دلیل ؛کارخانه جات اسباب بازی بر اساس سفارش روان شناسان وسایل بازی کودکان را ، اغلب در چهار رنگ مذکور تهیه و تولید می کنند. از طرفی رنگ های خاکستری، سیاه، قهوه ای و سفید مورد علاقه ی کودکان  نمی باشد و اغلب آن ها را می رنجاند. بنابراین مسئولان و مربیان مهدکودک ها و کودکستان ها باید به مبانی اولیه ی علم روانشناسی رنگ ها آشناشوند تادر انتخاب رنگ محیط  آموزش و نیز در لباس های خود و کودکان، آگاهانه دقت بیشتری به کار برند.

برای مثال معلمان می دانند که اگر با پوشش سیاه رنگ در کلاس درس حاضر شوند، کودکان آنها را دوست نخواهند داشت ضمنا در روند تحصیلی شان افت درسی خواهند داشت.

بنابراین،  با توجه به این که رنگ ها اثرات عمیقی بر سلسله اعصاب و روان کودکان به جا می گذارد نباید از رنگ هایی مانند سیاه، قهوه ای و یاسفید یک دست در محیط  آموزشی استفاده کرد؛ زیرا نوعی اختلالات عصبی، خستگی روحی و بی قراری در کودکان ایجاد می کند و به بی علاقگی و گاهی احساس نفرت نسبت به مربیان و معلمانی که از این رنگ ها به صورت یک دست استفاده می کنند، می انجامد. پس دکوراسیون داخلی و وسایل و مبلمان باید براساس این تجربه ها نمایان شود.

تاثیر انواع رنگ ها و کاربرد آن در طراحی معماری مهد کودک و فضاهای معماری آن:

 

طراحی مهد کودک 1024x1024 - طراحی معماری مهد کودک

قرمز: هیجان آور، انگیزشی، اشتیاق آور.
قرمز، رنگی مشخص و توجه برانگیز است و می تواند در مهد کودک ها استفاده شود اما توجه کنید رنگ آمیزی تمامی اتاق ها با رنگ قرمر مناسب نمی باشد.
چرا که قرمز رنگی بسیار گرم است و استفاده بیش از حد از آن ممکن است شخصیت افراد را بیش از حد برانگیزاند.

نارنجی: گرم، راحت.
نارنجی رنگی بسیار گرم و راحت است این رنگ ،رنگی مناسب برای حس خویشاوندی و دوستی است.
رنگ نارنجی تیره، مناسب ایجاد فضایی دنج و دوستانه است. و نارنجی روشن ،ایجاد فضایی صمیمی و مدرن می کند.

زرد: زندگی بخش، انرژی بخش.
زرد روشن و آفتابی رنگی زندگی و انرژی بخش است اما در استفاده از رنگ زرد افراط نکنید .استفاده بیش از حد از این رنگ ممکن است کودک را پریشان کند.

سبز: آرام، بازیابی دوباره، رنگ طبیعت.
رنگ سبز رنگی مناسب برای محیط های آموزشی است. در طراحی معماری مهد کودک ، استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون ، فضایی آرام و زندگی بخش که یادآور طبیعت و سرزندگی است ، ایجاد می کند.

آبی: رنگی قوی و التیام بخش.
آبی رنگی آرام بخش است ، اما دقت کنید آبی مایل به خاکستری ممکن است باعث ایجاد افسردگی شود.
آبی، رنگ بهره وری است . اما نباید در محیط های غذاخوری استفاده شود. اگر شما فرزندی کم اشتها دارید به هیچ وجه از ظروف آبی رنگ استفاده نکنید.
همچنین آبی ،رنگی بسیار خنک است.  اگر فرزندی گرم مزاج دارید ، برای تعادل خلق و خوی او می توانید از رنگ سرد و خنک آبی استفاده کنید.

منتخب سردبیر
طراحی غرفه نمایشگاهی

بنفش: وقار، مرموز، لوکس، خلاقیت.
بنفش از زمان های قدیم تاکنون رنگی سلطنتی بوده است.
رنگ بنفش را چون در طبیعت کم دیده می شود .معمولا رنگ غیر طبیعی می نامند. این رنگ باعث افزایش خلاقیت می شود.

سفید: رنگ پاکیزگی و قداست.
سفید ، رنگ فرشتگان و رنگ پاکی است . اما استفاده از سفید یکدست ،احساسات را کم می کند و همیشه مشکل لکه و کثیف شدن دارد.

صورتی: رمانتیک، عاشقانه و رنگی دخترانه.
این اتفاقی نیست که، دختران کوچک، همگی به رنگ صورتی تمایل و علاقه دارند .صورتی رنگی آرام و بسیار مناسب برای کودکان کج خلق است.
یک دختر بچه ، با پوشیدن لباسی به رنگ صورتی می تواند، حس پرنسس بودن را داشته باشد.

خاکستری: درون گرا، خود آموز.
خاکستری ، رنگی تاملی است و به همین دلیل است که اغلب ، در روزهای ابری، افراد احساس گرفتگی می کنند. چرا که این رنگ انسان را در خود فرو برده و به تامل وا می دارد و به همین دلیل اکثر بارانی ها به رنگ زرد هستند تا گرفتگی این روزها را کاهش دهند.
این تامل ، عبارت است از ترویج فکر و احساس، غم و تنهایی. اگر می خواهید در دکوراسیون مهد کودک از رنگ خاکستری استفاده کنید، آن را با رنگی گرم و ترکیب رنگ ها استفاده کنید.

قهوه ای:  رنگ زمین ،رنگی خاکی.
قهوه ای ، رنگ زمین است و برای طراحی معماری مهد کودک ها کاربرد زیادی دارد . رنگ قهوه ای، شکلاتی تیره و یا روشن(قهوه ای مایل به زرد) بدون هیچ سایه ای، رنگی مناسب است.

مشکی: یادآور توانایی و اقتدار.
در طراحی مدرن ، مشکی رنگی پرکاربرد شده است. اگر می خواهید از رنگ مشکی استفاده کنید .ابتدا مطمئن شوید، اتاق مهد کودک دارای پنجره های بزرگ و کاملا نور گیر باشد. دیوارها و فضای مشکی ، ممکن است باعث کابوس دیدن شود.

 

فرم:
توجه به فرم ،در طراحی داخلی فضاهای بازی، که زیرمجموعه ای از طراحی معماری مهد کودک به حساب می  آید،  ضروری است. بهتر است از فرم های ساده و سیال استفاده شود، محیط پیرامون باید بدون وجود استرس‌های همیشگی باشد و طراحی به گونه ای باشد که،  کودک در زمان و مکان بتواند سفر کند. نمایش فضا به گونه‌ای است که باعث ایجاد خیال پردازی، حس خوش کودکی و خلاقیت در بیننده می‌شود .

فرم های مکعبی ، استوانه ای ، هرم و… باید به تعدد تکرار شود. امکان ترکیب آنها، چیدن وجایگزین کردن آنها برای همه کودکان مهیا باشد .

مقیاس و مبلمان :
طراحی معماری مهد کودک ، به طور خاص و فضای منطبق با شرایط کودکان ، به طور کامل بستگی به آگاهی کافی از ویژگی ها ی رشد آنان دارد . ویژگی های جسمی و روانی کودکان در مراحل گوناگون  رشد , اساس برنامه ریزی فضا و طراحی برای آنان می باشد. اندازه میز و صندلی , کمد های اسباب بازی و نیز ارتفاع مناسب دستگیره درها , دستشوئی ها , شیر ها و .. الزامی است. اگر فضا و عناصر آن متناسب با اندازه های کودکان باشد , آن ها به سادگی می توانند از فضا ها و وسایل مربوط به خود بهره ببرند.

قطعات متنوع مبلمان , نیمکت , میز و صندلی , تابلوها , قفسه ها و غیرهای که با مقیاس و در حد و اندازه آنان ایجاد می شود , اغلب برای هر بازی ، شکل خاصی به خود می گیرند.

 

نورپردازی فضاها:

عزیزان متر به متر در مبحث نورپردازی مهدها ، همچون رنگ که قبلا گفته شد. رفتارشناسی کودکان ازیک سو ومبانی رنگ نور ازسوی دیگر ،مبنای طراحی معماری مهد کودک است.چراغهای روشن و ملایم برای فضاهای خواب کودکان ، نور ترکیبی و رقصان در محل بازی و شادی کودکان باید تعبیه گردد.

نور پردازی با هدف افزایش امنیت نیز باید اجرا شود. با توجه به ویژگی های رفتاری و ترس از تاریکی اغلب کودکان خصوصا در محوطه ،یا گوشه ها و مکانهای دنج وپرت در داخل بنا باید از چراغ های روشنایی مناسب بهره گرفت . به طوری که مانع تثبیت این ترس در کودکان بشود .

برای دیوارها از کاغذ دیواری رنگی و یا رنگ شاد استفاده کنید.  رنگ و بافت را به آنها اضافه نمائید. می توانیم حریم ها و همچنین لبه های دیوار را مشخص و بر جسته نمائیم. و ابر ها و ستارگان را بر سقف اضافه نمائیم.

کودکان رنگهای تابناک و درخشنده را دوست دارند. اما شما می توانید با به کار بردن رنگهای شاد و تابناک در روی هر دیوار ، محدوده های رنگی را نیز معین کنید . رنگهای شاد و شفاف و آزاد , تصور کودکانه را بر می انگیزند و آنان را به آفرینش و خلاقیت را تشویق می کنند .همچنین پیدایش یا ظهور دیوارهای روشن از قبیل استفاده از کارکترهای کارتونی و مانند آن در دیوارهای اتاق های کوچک می تواند بسیار مفید باشد.

در نهایت می توان گفت که ، طراحی معماری مهد کودک ،نیازمند گذاشتن وقت، صرف هزینه ،ابداع وخلاقیت  می باشد و تاثیرات مثبت آن  در آینده کودکان ،بسیار قابل توجه است. یعنی درواقع ، طراح با کار خود  ،در کنار آموزش  و بقیه موارد، شخصیت آینده کودکان را شکل می دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن