سایرنمونه های موردی

طراحی معماری سفارت خانه

طراحی معماری سفارت خانه :

همراهان عزیز سایت بزرگ متر به متر ، دراین مقاله  قصد دارم ، اصول وضوابط مربوط به طراحی معماری سفارت خانه را ، خدمت شما عزیزان ارائه بدم . امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد .

پروژه طراحی سفارت خانه ، از آن دسته طراحی هایی است . که کمتر کسی آن را برای پروژه کلاسی  انتخاب می کند . زیرا بنا به دلایلی که در ادامه مقاله خدمت همراهان عزیز برخواهم شمرد ، طراحی چالشی خواهد بود . ولی من در این مقاله قصد دارم  ، خودم وشما همراهان عزیز را ،به این چالش جالب دعوت کنم.

مقاله رو باطرح چند سوال آغاز می کنم .

– سفارت خانه به چه بنایی اطلاق می شه و چه کاربرد ها یی داره ؟

– چرا طراحی معماری سفارت خانه در هر کشوری با چالش هایی روبه رو است ؟

– رفع این چالش ها بر چه اصولی متکی است ؟

همراهان عزیز ، اگه تا آ خر مطلب همراه ما باشید .به جواب همه این سوال ها دست خواهید یافت .پس همراه ما بمانید !

دوستان عزیز جهت دریافت پروژه و رساله با موضوع سفارتخانه اینجا کلیک کنید

سفارت خانه به مکانی اطلاق میشود ، که نماینده رسمی کشور(سفیر) ،درآن جا کار میکند. سفارت خانه ، دفتر رسمی یک کشور است . که در پایتخت کشور دیگری بنا شده است .سفارت خانه برای شکل گیری گفت وگوها وارتباطات میان دو کشور بهره برداری می شود این بناها ، جزو خاک رسمی کشور مهمان محسوب نمی شوند .

وظیفه سفیر رو هم بدونیم بد نیست . وظیفه سفیر رسمی یک کشور این است ، که از حقوق شهروندان کشور خود ، که مقیم کشور میزبان هستند. از جمله حق تحصیل و دانشگاه ، تجارت ، کار و… دفاع کند .

درعصر حاضر، که عصر تبادل اطلاعات است وبا توجه به گسترش امکانات وپیشرفت تکنولوژی ، تبادل اطلاعات  علمی ، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و… هرکشوری با سایر ملت ها وکشورها  امری ضروری شناخته شده است. بنابراین برای گسترش روابط بین کشورها وهمچنین رعایت حقوق شهروندان مقیم کشور میزبان ، کشور مهمان اقدام به احداث سفارت خانه می کند .

منتخب سردبیر
طراحی جزیره - موزه

همان طور که می دانید ، سفارت خانه ها بناهایی محصور  ودور از نظر هستند و از طریق مسیر های بسته کنترل شده وکارکنان از طریق گیشه ها ، محافظت می شوند. این موضوع باعث شده ، که تعداد کمی از طراحان ، با انواع کاربری ها ، نیازهای فنی ، مشخصات کالبدی وویژگی های این بنا آشنایی کامل داشته باشند.

چون این بناها ، نمایندگی رسمی کشورها در کشور میزبان می باشند. پس توجه به معماری آن حائز اهمیت است. این پروژه تمرین مناسبی برای روبه روشدن مهندسان با چالش های جدیدی در زمینه طراحی معماری ، مشخصات فنی ، فرآیند مدیریت پروژه ساختمان است .

 انواع سفارت خانه ها :

– سفارت خانه موزه ای  .

–  سفارت خانه اداری  .

– سفارت خانه های با طرح خاص .

–  سفارت خانه قلعه ای .

– کمپ .

مولفه های تاثیرگذار در طراحی سفارت خانه ها :

۱- بررسی جانمایی سفارت خانه  ، ۲- حسن نیت یا امنیت ،  ۳-نوع مالکیت ،       ۴- رویکرد های موثر درطراحی بنا

جانمایی سفارت خانه ها،  اغلب به شرایط اجتماعی وسیاسی پایتخت کشور بستگی دارد. محل استقرار این بناها ، سایت های تاریخی است که از موقعیت شهری ممتازی برخوردار بوده  وچند بنای دیپلماسی مهم ، دریک محدوده نزدیک سفارت خانه وجود داشته باشد .

عنصر حاکم برطراحی معماری سفارت خانه ها :

فرهنگ :   با توجه به این که سفارت خانه ها ، محل گفتگو وهم نشینی دو ملت ، دو کشور با دو فرهنگ متفاوت است .پس باید زمینه ای فراهم باشد ؛ که دوطرف بتوانند راحت وآزادانه به تبادل اطلاعات اقدام کنند. طراحی معماری سفارت خانه باید به گونه ای باشد  ، که مولفه هایی از فرهنگ دو کشور، در طراحی آن با هم،  هم نشین شوند .تا دو طرف مذاکره بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. به عبارتی در طراحی، از هم نشینی فرهنگ ها استفاده شود.

فرهنگ باید در ۲ سطح تجلی یابد :

الف )ویژگی های هندسی وبصری طرح : آن دسته از ویژگی های بصری ، که در هر طرحی ، برای اولین بار به چشم می آیند.

ب )مضامین و مفاهیم طرح معماری : که در پس ایده های طراحی معماری مورد توجه قرار گرفته اند . یعنی مضامینی که برای طرح اولیه بنا درنظر گرفته شده است. همان کانسپت طرح .

منتخب سردبیر
ضوابط طراحی بانک : مقاله ظوابط و اصول طراحی برای رساله

چالش های پیش رو در طراحی معماری سفارت خانه ها :

۱-  طراحی سفارت خانه ها، باید به گونه ای باشد . که تصویری خوشایند و دوستانه از کشور مهمان ، در ذهن مردم کشور میزبان  نمایش داده شود .این تصویر هم باید به اعتقادات وآرمانهای کشور میزبان اهمیت دهد و هم به نوع روابط دیپلماتیک بین دو کشور .

برای این که مطلب بیشتر روشن شود. به شرح نمونه هایی سفارت خانه که با این هدف طراحی شده است ، می پردازم.

طراحی سفارت خانه آمریکا در بغداد :  که به علت شرایط نا امن منطقه ، بیشترشبیه قلعه و دژ بنا شده است . البته با این سبک از طراحی بنا، ذهنیت نا خوشاندی در ذهن مردم شکل گرفته است .

سفارت خانه امریکا در بغداد  - طراحی معماری سفارت خانه

دومی طراحی سفارت خانه آمریکا درپکن : این بنا در پکن  شبیه ساختمان های بزرگ چند منظوره با پنجره های بزرگ شیشه ای طراحی شده است وچهره ای دوستانه دارد.

سفارت خانه امریکا در پکن - طراحی معماری سفارت خانه

درطراحی سفارت خانه ها ، خواه ناخواه یک دوگانگی وتضاد بین دو عنصرزیر ، همیشه به چشم می آید.

الف – وحدت بین حداکثر گشایش به سوی شهر( نمایش چهره دوستانه).

ب – حفظ معیارهای کاربردی وامنیتی .

۲- سبک شناسی در طراحی معماری سفارت خانه ها : بسیاری ازکشورها، ترجیح می دهند، که سبک طراحی معماری سفارت خانه شان درکشور میزبان ، نشانه هایی از فرهنگ کشورخودشان را داشته باشد. این کار بسیار هم زیبا وتاثیر گذار است. اما برخلاف نظر آنها ، اغلب کشورهای میزبان تمایلی ندارند که معماری اجنبی در ساخت ساختما ن هایشان دیده شود. دراینجا تفاهم است که به رفع مشکل کمک می کند.

احترام به اصول و معیارهای  زیبایی شناسی کشور میزبان ، مهم ترین اصل در طراحی سفارت خانه است.

۳- چالش دیگر ، هماهنگی با ضوابط شهرداری است . سفارت خانه ها در زمین کشور خارجی احداث می شوند . واغلب از قوانین شهرسازی ،حجم ،ارتفاع ، عقب نشینی زمین و…  تبعیت نمی کنند  وممکن است به دلایل امنیتی ، به طور متعارف در زمین استقرار نیابند. حتی گاهی مجوزی برای احداث سفارت خانه در نظر گرفته نمی شود. و این نیز، دیگر چالش پیش روی است.

منتخب سردبیر
ضوابط و اصول طراحی موزه

هنر مهندس طراح این است که با برنامه  ریزی دقیق و با احترام به اصول ومعیارهای زیباشناسی کشور میزبان ، ورفع چالش های ذکر شده در بالا ، طرحی زیبا وعامه پسند وکاربردی وامن طراحی کند. کاری بس دشوار است.

سفارت خانه آمریکا - طراحی معماری سفارت خانه

درآخر به معرفی ریز فضاهای  مربوط به  طراحی سفارت خانه می پردازم.

ریز فضاها وعر صه های مختلف سفارت خانه :

الف) عرصه فضاهای اصلی سفارت

ب) عرصه فضاهای وابسته در سفارت

ج) عرصه فضاهای رفاهی

د) عرصه فضاهای خدماتی و پشتیبانی

هـ) عرصه فضاهای باز و محوطه سازی

 

الف) عرصه فضاهای اصلی سفارت :

 

بخش سیاسی

بخش کنسولی

بخش نظامی

کاخ پذیرایی

بخش امنیتی

بخش اقتصادی

بخش فرهنگی

بخش علمی

مدیریت ادرای ومالی

بخش پناهندگان

 ب) عرصه فضاهای وابسته در سفارت :

روابط عمومی
بخش رسانه‌ای
سالن همایش

انتشارات و تبلیغات
نمایشگاه و گالری
کتابخانه

اتاق کامپیوتر و سرور

ج) عرصه فضاهای رفاهی :

بخش خدمات سیاسی
بخش اقامتی

نمازخانه
سالن غذاخوری و رستوران
سالن ورزش

 د) عرصه فضا های خدماتی و پشتیبانی :
پارکینگ (روباز و روبسته)

تأسیسات
انبار عمومی
کارگاه تعمیرات لوازم اداری
امور رانندگان و واحد نقلیه

عرصه فضای باز و محوطه‌سازی (شامل فضای سبز، آبنما، المان و مجسمه، …).

درادامه ،به صورت مختصر نمونه هایی از طراحی سفارت خانه های ایران در کشور های مختلف را بیان خواهم کرد .همراه با ایده اولیه طراحی آن :

طراحی سفارت ایران در توکیو –ژاپن :

در طراحی این بنا سعی شده است، میان عناصر معماری ایرانی وژاپنی تعادل برقرار شود. عنصر حیاط مرکزی خانه های ایرانی برای نورگیری بیشتر در این بنا به چشم می آید. و دیوار منحنی شکل موجود در این بنا ، به یادآورنده دیوارهای خشتی در معماریایرانی است. در این سفارت خانه ، طراحی با رویکرد گفت وگو وشفافیت انجام شده است .

سفارت خانه ایران در توکیو1 1 2 - طراحی معماری سفارت خانه

طراحی سفارت ایران در تاجیکستان :

ایده ی اصلی طراحی سفارت،  براساس هندسه وجانمایی عناصر باغ ایرانی والگوی حیاط مرکزی شکل گرفته است. وعناصر طراحی آن ، یادآور طرح میهمان سرای حافظیه تهران می باشد.

سفارت خانه ایران در تاجیکستان 1 1 - طراحی معماری سفارت خانه

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن