سایرنمونه های موردی

اصول طراحی مجتمع اقامتی توریستی

طراحی مجتمع اقامتی توریستی :

دراین مبحث  اصول و ضوابط طراحی مجتمع اقامتی توریستی ، جهت راهنمایی و همیاری همراهان  سایت متر به  متر ارائه می شود . انتظار می رود در انتهای مقاله ، دید کلی از این طراحی در ذهن خواننده شکل بگیرد و راهنمای کلی برای او باشد .

دوستان عزیز برای دریافت پروژه بورساله با موضوع مجتمع اقامتی توریستی اینجا کلیک کنید

طراحی مجتمع اقامتی تفریحی2 - اصول طراحی مجتمع اقامتی توریستی

کار ، حق هر انسان و تکلیف او و نیز ،فراغت ، حق هرانسان و تکلیف او می باشد . فراغت ، شان خاص خود را دارد. نه این که صرفا جهت تجدید قوا، برای ادامه کار بیشتر لحاظ شود . فراغت یک جلوه از زندگی است . در عصر حاضر، به دلیل رشد زندگی صنعتی و شهرنشینی، مردم با کمبود امکانات فراغتی وتفریحی مواجه هستند . انسان بالفطره موجودی اجتماعی است،  میل به حضور در جامعه و دیدار با اقوام و دوستان را دارد . اما آیا واقعا سبک زندگی  و مسکن و بنا های آپارتمانی امروز و یا به زبان عامیانه ، قوطی کبریت ها، پاسخگوی نیازهای متنوع انسان هستند؟

مسلما جواب نه است . هدف از طرح این موضوع در این مقاله ، این است که ما در حد توان از طریق طراحی بتوانیم ، با شناخت نیازهای اجتماعی انسان ، فضا هایی جهت گرد همایی مردم، برای کسب آرامش و تجدید آسایش روانی ، فارغ از هیاهوی شهری طراحی کنیم . که مردم در حد چند ساعت یا چند روز حتی ، خارج از کار روز مره ، سر کنند . در واقع این امر، رسالت ما است.

مبانی طراحی مجتمع اقامتی توریستی :

مجتمع اقامتی توریستی درحالت کلی ، به مجتمع هایی اطلاق می شود ، که برای استراحت و آسایش مردم در زمانهای اوقات فراغت احداث می شود . برای استفاده گروه یا صنف خاصی  کاربرد ندارد. در مکانهایی که دارای جاذبه توریستی درخور توجه می باشند ، علاوه بر خدمات بخش گردشگری ،حرفه هتلداری و اقامتی نیز دست به کار می شود .تا امکانات آسایش و رفاه مسافران را تامین کند. پس در نتیجه پیشرفت صنعت توریسم است که صاحبان سرمایه به فکر احداث چنین بناهایی می افتند. چه بسا مکانی با پتانسیل بالقوه توریستی ، از لحاظ امکانات و خدمات ضعیف باشد. این یک نقص مهم  به حساب  می آید.

منتخب سردبیر
ضوابط واصول طراحی معماری کلینیک

مجتمع اقامتی توریستی - اصول طراحی مجتمع اقامتی توریستی

اثرات پیشرفت و توسعه  ناشی از رشد صنعت توریسم بر همگان واضح است. صنعت توریسم به طور مستقیم و غیر مستقیم بر اشتغال و پیشرفت یک جامعه اثر می گذارد. توریسم یک صنعت خدماتی انسانی است . و دارای بهره دهی اقتصادی برای جامعه میزبان می باشد. در واقع صنعت بدون دود و آلودگی ، یعنی صنعت توریسم .

البته ناگفته نماند ، که برنامه ریزی جهت ارتقائ این صنعت ، باید کلی و هدفمند  باشد .به گونه ای که فرهنگ و ویژگی های شاخص منطقه باید ثبت و حفظ شود. پیش آمده که، در اثر گسترش این صنعت در یک کشور یا منطقه ، جامعه ی  میزبان دچار دگرگونی و تغییر هویت شده است.

در برنامه ریزی های انجام شده برای صنعت توریسم ، اختصاص مکان هایی برای گردهمایی ،استراحت وملاقات افراد  یا به تعبیر کلی ، طراحی مجتمع اقامتی توریستی ضروری می باشد . بررسی رفتار افراد در اوقات فراغتشان نیز برنحوه تصمیم گیری برای طراحی ها تاثیر دارد.

ویژگی  طراحی مجتمع اقامتی توریستی  :

خصوصیات مجتمع های اقامتی توریستی این است که عناصر به صورت تصادفی در فضای باز پخش نمی شوند. یعنی  برای یکپارچگی متقابل طرح، باید عملکردها، ویژگی های مشابهی داشته باشند. ولی در کل فضای متفاوتی و شاخصی باید پدید آید. پدیده های تفریحی گردشگری باید محلی، منطقه ای، ملی و حتی بین المللی باشد. هدف اصلی این است که عناصر یک مجتمع تفریحی توریستی موقعیت خاصی را نسبت به یکدیگر داشته باشند . این موقعیت ها را می توان به عنوان زیر مجموعه، تقویت کننده، مکمل و غیره توصیف کرد. یعنی یک عملکرد، تقویت کننده یا مکمل عملکرد کوچکتر و ضعیف تر باشد. در واقع باید نوعی ارتباط فضایی و کاربردی بین عملکردهای مختلف وجود داشته باشد.

در طراحی مجتمع اقامتی توریستی ، رعایت ارتباط بین عملکردهای مختلف ، موضوع اصلی می باشد. این بنا، فضایی چند عملکردی است. پس مقتضای عملکردها، باید پلان ها و ریز فضاهای خاص هر عملکرد را طراحی کرده وسپس چیدمان نهایی را انجام داد.

منتخب سردبیر
طراحی هتل درختی قطب شمال

در بحث برنامه فیزیکی مجتمع اقامتی توریستی، مجموعه در ۵ بخش:

۱-  اقامتی

۲- تفریحی- ورزشی

۳- اداری- خدماتی

۴- رفاهی  

 ۵- پشتیبانی

دسته بندی می شود . طراحی فضا های سبز و معابر نیز باید اصولی و طبق استاندارد انجام شود.

در مرحله بعد ، بر اساس مطالعات و تحقیقات اولیه به دست امده ،چیدمان این عملکردها در سایت انجام می شود.

ریز فضاهای حوزه های مختلف عملکردی در طراحی مجتمع اقامتی توریستی:

حوزه اقامتی:

در این حوزه  از طراحی مجتمع اقامتی توریستی، مطالعات اولیه ، باید به طراحی فضای اقامتی از جمله هتل، متل، ویلاهای لوکس و…  اختصاص یابد. در طراحی مجتمع اقامتی تفریحی و برای ارتقائ کمی وکیفی ارائه خدمات ، اصول طراحی  هتل باید رعایت شود.

ویژگی هتل‌ های اقامتی:

هتلهای اقامتی تفاوت خود را با همنوعان داخل شهری قدیمی ،  توسط سوئیت های بزرگتر و سازگاری بیشتر خود آشکار می‌نمایند . از آنجا که سوئیت ها شامل آشپزخانه می‌باشند. رستوران برای چنین هتل هایی ضروری نمی‌باشد. در این هتل میز پذیرش کوچک همانند هتلهای مسکونی امروزی می‌باشد این هتلهای به فضاهای ملاقات و میهمانی نیازی ندارد .

در فضاهای اقامتی باید:

اتاق خواب مهمان به همراه مبلمان آن با استاندارهای لازم.

ورودی ولابی،

پذیرش،

فضای نشیمن،

سالن اجتماعات،

رستوران ،

راهروها و

حتی آسانسور مورد توجه قرار بگیرد.

 

برای تنوع بیشتر، می توان فضاهای اقامتی را به چند صورت متفاوت در نظر گرفت.

۱-چند ساعته مانند آلاچیق

۲-یک روزه

۳ -چند روزه(کلبه ساحلی ، پلاژها وویلاهای خانوادگی)

 

حوزه تفریحی –ورزشی:

هال ورودی ولابی

فضاهای اداری عمومی

رختکن

استخر تفریحی،استخر کودکان

سونای خشک وتر وجکوزی

سالمن بدنسازی

تریا و…

حوزه خدماتی – رفاهی:

فروشگاه و هایپر مارکت ،

نمایشگاه فصلی و زمانی ،

سالن اجتماعات ،

رستوران و فود کورت ،

مغازه ها،

و…

در طراحی ، باید به شناخت  و بررسی سرانه فضای سبز، ارتفاعات، شیب ها، مبلمان فضای سبز و پارک ها و ضوابط گذرها توجه نمود.

مطالعات زمینه ای برای طراحی مجتمع اقامتی تفریحی:

آشنایی با:

منتخب سردبیر
دانلود رایگان پلان فرودگاه : پروژه های فوق العاده فرودگاه همراه نمونه موردی و سه بعدی

موقعیت جغرفیایی وآب وهوایی منطقه،

منابع آبی،

قومیت ها ومردم شناسی،

توپوگرافی،

پوشش گیاهی،

ویژگی های اقتصادی ، آثار توریسم پذیر آ ن.

 

در انتها ، به معرفی چند نمونه مجتمع اقامتی توریستی می پردازیم.

نمونه اول:

(Finolhu Villas)  اقامتگاه گردشگری‌ با نام فاینولو ویلاز .

توسط شرکت کلاب مد طراحی شده است. این اقامتگاه تمام انرژی مورد نیاز خود را از طریق انرژی خورشیدی تامین می کند . صفحات خورشیدی تامین کننده انرژی درمعرض دید بازدیدکننده قرار دارند . اما به گونه ای زیبا در قالب ساختمان آرایش یافته اند که به چشم نمی آیند. برای رفتن به ویلاهای رو به‌ دریای این اقامتگاه، باید از  گذر گاه‌های پوشیده شده توسط صفحات خورشیدی عبور کرد . که به شکلی پله‌ای ساخته شده‌اند تا حریم خصوصی میهمانان را حفظ کنند. این صفحات خورشیدی در شب نیز مانند فانوس روشن می‌شوند و چیزی کم از زیبایی طبیعی این مناطق ندارند.

 

دومین نمونه مجتمع اقامتی تفریحی:

مجتمع اقامتی توریستی درAewol-eup, Jeju-do, South Korea  می  باشد که در سال ۲۰۱۵ تاسیس گردید.

این مجتمع اقامتی تفریحی ، در جزیره ای  کوچک و خوش آب و هوا و محیطی سرشار از آرامش و دور از هیاهوی شهری استقرار دارد.

ویژگی اساسی توریسم پذیری این مکان ، آتشفشان و گیاهان بومی منطقه می باشد. در طراحی این مجتمع ، هدف ، ارتباط و دوستی با محیط طبیعت  است نه جنگ  و جدایی از آن .

معماری درخدمت حفظ و نمایش محیط اطراف می باشد . طراحی نما با مصالح بتن وشیشه انجام شده تا ارتباط بصری بین محیط داخل وخارج بر دوام باشد .ضلع شمالی و شرقی ، فاقد پنجره . ولی جنوب وغرب پنجره سراسری که به صورت چرخشی گشوده می شود، دارد . بین جاده ،خانه و سایت ارتباط بصری ممتد برقرار است.

سرانه و ابعاد و استاندارد های مربوط به فضاهای ذکر شده در بالا ، همانند ریزفضاهای هتل ،فضای سبز و… قبلا درهمین سایت به آن پرداخته شده است. . به این منظور درصورت تمایل برای  نیل به نتیجه، می توان به این مطالب رجوع کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن