دکوراسیون داخلیطراحی معماری

طراحی داخلی نشیمن به سبک مدرن

طراحی داخلی نشیمن به سبک مدرن

همراهان عزیز و همیشگی سایت بزرگ معماری متر به متر، در مبحث جدید ، به بررسی اصول طراحی داخلی نشیمن به سبک مدرن می پردازیم .

در بحث قبل ، به بررسی طراحی داخلی اتاق خواب پرداختیم  و اصول ” فنگ شویی” ، برای  طراحی را بیان کردیم. لازم به ذکر است ، که این اصول ، برای طراحی داخلی انواع فضا ها به صورت کلی ، کاربرد دارد.

یه سوال که برای من همیشه پیش اومده و شاید دغدغه ذهنی شما هم باشه ؛ اینه که چرا اغلب دو واژه اتاق نشیمن و پذیرایی رو با هم به کار می برن ؟ آیا این دو مفهوم ، از هم مجزا می باشند یا مترادف هم اند؟ چه تفاوتی در مبلمان این دو فضا با هم هست ؟

تا آخر مطلب ما را همراهی کنید تا به جواب این سوال ها برسیم.

دوستان عزیز برای طراحی داخلی با جدید ترین متد های روز دنیا با ماتماس بگیرید:

شهابی:۰۹۱۲۰۳۳۲۱۹۱

طراحی اتاق نشیمن - طراحی داخلی نشیمن به سبک مدرن

اگر به خانه های قدیمی یا خانه هایی که با زیر بنای وسیع ساخته می شوند ، دقت کرده باشید. متوجه می شوید ، که در این بنا ها ، فضا های مجزایی را به عنوان سالن پذیرایی ، اتاق نشیمن و سالن غذاخوری طراحی کرده اند. یعنی هر عملکرد ، فضای خاص خود را دارد .شاید دلیل آن ، وسعت زیاد زیربنا باشد .

اما در ساختمانهای امروزی ، به علت کمبود زیربنا ، چنین طراحی ، عملا ناممکن است .

تفاوت بین اتاق نشیمن و سالن پذیرایی :

سالن پذیرایی ، اصولا برای پذیرایی از مهمانان رسمی کاربرد دارد  و مبلمان خاص و تجملی را می طلبد . اغلب برای نمایش آثار لوکس یا تزیینات هنری در سالن های پذیرایی ، از نصب قفسه ها و ویترین های تزیینی کمک می گیرند .

اما اتاق نشیمن ، فضایی است خصوصی وخودمانی ، که اعضای خانواده در آن گرد هم می آیند و به گفتگو، تماشای تلویزیون ، مطالعه روزنامه ، کتاب یا بازی با وسایل سرگرم کننده می پردازند. البته عملکردهای دیگری نیز همچون خیاطی ، پذیرایی از مهمانان غیر رسمی ، کار با کامپیوترو… ، نیز در این مکان انجام می گیرد.

منتخب سردبیر
طراحی داخلی اتاق خواب به سبک مدرن

بهترین فرم ها برای طراحی فضای نشیمن :

هدف از خصوصی سازی فضای نشیمن ، فراهم کردن شرایط برای دورهمی های خانوادگی می باشد. یعنی کنار هم بودن مطرح است. بنابراین ، بهتر است ، برای طراحی فرم این فضا ، اشکالی که امکان نشستن حلقه مانند برای اعضای خانواده را فراهم می کند، انتخاب شود. از اشکال خیلی کشیده و بی تناسب دوری گردد. بهترین فرم ها می تواند دایره ، مربع و چند ضلعی منتظم باشد که مرکز یا کانون متمرکزی دارند و امکان صمیمت بیشتری را ایجاد می کند.

نحوه چیدمان و طراحی مبلمان اتاق نشیمن :

برای نشیمن ، بهتر است که وسایل طوری چیده شوند ، که در مسیر رفت و آمد قرار نداشته باشند و بخش های دنج و گوشه های خلوت خانه را تصرف کنند.  دراین حالت ، رفت و آمدها  مزاحمتی ایجاد نمی کند و امکان دور هم نشستن و تمرکز بیش تری را فراهم می کند.  سرویس مبل که نقطه کانونی این فضا را تشکیل می دهد، برای کارایی و جذابیت بیشتر ، می تواند ال (L) شکل یا یو  (U) شکل انتخاب شود .

طراحی معماری فضای نشیمن :

با توجه به الگوی زندگی خانواده ساکن در بنا مسکونی ، فضای نشیمن می تواند یا کاملا بسته و خصوصی طراحی شود . یا این که درجه محرمیت کمتر شده و به صورت باز و ادغام شده با پذیرایی یا غذاخوری یا آشپزخانه باشد .

همان طور که قبلا هم گفتم ، اختصاص فضایی خاص برای نشیمن ، نیازمند زیر بنای زیادی می باشد. بنابراین امروزه این دو فضا در هم ادغام می شوند و عملا” مرزی بین این دو وجود ندارد.

برای داشتن یک فضای معماری شیک و عالی ، با توجه به علایق و منطق معماری خود عمل کنید.

طراحی داخلی نشیمن به سبک مدرن :

طراحی مدرن ، به سبک ساده گرایی و ساده پسندی پیش می رود. هدف حذف جزییات و تقویت عملکردهای اصلی فضا می باشد.

در اتاق نشیمن بر عکس سالن پذیرایی ، هدف راحتی و آسایش اعضای خانواده است. پس متناسب با این هدف ، مبلمان آن نیز باید ساده و راحت طراحی شود . نه لوکس و مجلل . در واقع راحتی و کارکرد بر زیبایی ارجحیت دارد. البته زیبایی و جذابیت نیز مهم است و نباید نادیده گرفته شود . به تعبیری ، اصل دوم می باشد .

منتخب سردبیر
طراحی پارکینگ : استاندارد های لازم برای طراحی پارکینگ -ابعاد جا پارک اتومبیل

در طراحی داخلی نشیمن به سبک مدرن ، سعی کنیم ، که چیدمان درست وسایل را یاد بگیریم. اگر این اصل رعایت نشود، فضا های خالی بیشتر به چشم می آیند. یا اگر فضا را با وسایل مختلف پر کنید ، شلوق به نظر می رسد. پس تعادل را حفظ کنید.

فضای اتاق نشیمن از پذیرایی کوچکتر می باشد. به همین دلیل تا حد امکان ، از کاربرد اشیائ غیرضروری حتما خودداری کنید .

وسایل داخل فضا را از نوع با دوام انتخاب کنید. از پارچه های خوش ترکیب و خوش بافت برای پوشش ها استفاده نمایید. اگر دوست داشتید از موکت های پشمالو یا کف پوش های ضد لک یا کاشی معدنی و یا کف پوش های چوبی با لایه های محافظ پلی اورتان استفاده کنید. این کار ، طراحی داخلی شما را خواسته یا نا خواسته به سمت سبک مدرن پیش می برد.

رنگ در طراحی داخلی نشیمن به سبک مدرن :

همراهان گرامی ، آیا تا حالا ، به کار طراحان بزرگ و صاحب سبک در طراحی داخلی به سبک مدرن دقت کردید ؟ درحالت کلی چه رنگ هایی بیشتردر آثار آنها مشهود است ؟ آیا تم خاصی برای طراحیشان دنبال می کنند؟

 

تصاویر بالا را نگاه کنید . اینها نمونه های از طراحی داخلی اتاق نشیمن به سبک مدرن می باشند . اغلب از رنگ های بژ ، خاکستری ، سیاه ، سفید و تناژ های مختلف رنگ قهوه ای استفاده شده است. اتاق نشمین در این سبک ، اغلب  خنثی ، تک رنگ و بدون جزییات و تزیینات می باشد.

از آنجایی که اتاق نشیمن بر عکس پذیرایی و اتاق های کار، نیازمند انرژی نرم و احساساتی می باشد. کاربرد رنگ خنثی ، این نیاز ها را تامین می کند.

منتخب سردبیر
معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی

در این سبک ، خطوط صاف و زاویه های تند و زیبا بیشتر دیده می شود . احجام در ترکیب با هم ، به خلق اثر کمک می کنند. در این سبک معمولا  از مصالحی همچون شیشه ، بتن ، سنگ وکاشی برای متریال دهی استفاده می شود.

حالا چرا خطوط ساده و بی تزیینات ؟

این ، یک ترفند سبک طراحی مدرن می باشد. با شعار” کمتر ، بیشتر است”. در واقع سبک مدرن ، با این خصلت ، به بزرگ تر نشان دادن فضا کمک می کند.

اگه خواستید مدرن طراحی کنید. چوب طبیعی در تزیینات مبلمان ، یک میز شیشه ای یا چوبی سبک در وسط اتاق ، پنجره های بلند از سقف تا کف با پرده هایی از جنس پارچه نرم وحریر بسیار ساده و زیبا ، بهترین جلوه یک فضا رو نمایان می کند ، فرشی کرکی در وسط اتاق رو فراموش نکنید .

نورپردازی در طراحی داخلی نشیمن به سبک مدرن :

سعی کنید با شناخت کافی نورها ، بهترین استفاده را از آنها ببرید. یک فضا ، هرچقدر هم که زیبا طراحی شده باشد و وسایل زیبا برای طراحی داخلی آن ، تهیه شده باشد . اگر به درستی نورپردازی نشود و نور آن ، کم یا زیاد باشد. باعث خستگی و کسالت شخص ببیننده می شود .

نور طبیعی با خاصیت انرژی بخشی خود و رفع کسالت وخستگی ، باید حتما به داخل فضا های نشیمن نفوذ داشته باشد. با به کار گیری نورهای تاکیدی و عملکردی ، جلوه های خاصی در اتاق نشیمن ایجاد کنید. برای نمایش هرچه بهتر آثار هنری و تابلوهای خاص در اتاق نشمین ، از نورهای تاکیدی استفاده کنید. برای قسمت های مطالعه یا کار ، نور عملکردی مناسب باید تعبیه شود.

سعی کنید ، با ترکیب انواع وسایل روشنایی مانند ترکیب چراغ های مخفی ، صحنه های دیدنی خلق کنید. به کار بردن یک لوستر زیبا در مرکز نقطه کانونی اتاق نشیمن که همان مبل ال شکل یا یو شکل می باشد. زیبایی این فضا را بیشتر به رخ بکشید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن