دکوراسیون داخلیطراحی معماری

طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن

طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن

همراهان همیشگی سایت متر به متر ، با سلام ! در مقاله جدید قصد دارم به بررسی اصول مربوط به طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن بپردازم . با ما همراه باشید .

در مقاله های قبلی ، اصول مربوط به طراحی داخلی اتاق نشیمن و پذیرایی رو برای شما عزیزان شرح دادم . یک وجه مشترک بین همه این مقاله ها ، طراحی به سبک مدرن می باشد .

سبک مدرن ، به دنبال حذف تزیینات دست و پا گیر و اضافی می باشد. شفافیت اساس کار این سبک می باشد. در مقاله های ذکر شده ، تصاویری از طراحی داخلی فضا ها ، در همین راستا ، در سایت ارائه شد.

دوستان عزیز برای دیزاین اتاقخواب کودک خود با جدید ترین متد های  روز با ما تماس بگیرید:

شهابی:۰۹۱۲۰۳۳۲۱۹۱

طراحی اتاق خواب کودک1 - طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن

 

طراحی اتاق خواب کودک2 - طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن

خب ، الان می خوام از شما عزیزان چند سوال بپرسم .

 • به نظر شما ، طراحی داخلی اتاق کودک باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
 • آیا مبلمان و احجام ساده سبک مدرن ، بدون تزیینات با رنگ های سفید و خاکستری وسیاه ، جوابگوی نیازهای متنوع و شاد کودکانه می باشد؟
 • آیا زندگی در یک اتاق به سبک مدرن ، با طراحی شفاف و بدون وجود عناصر محرک ذهنی ، برای سلامتی کودک و رشد جسمی و ذهنی او کافی است ؟
 • آیا سبک مدرن ، در طراحی ها ، به نیازهای کودک توجه داشته یا نه ؟
 • سبک مدرن که این همه طرفدار پیدا کرده ، چه ترفندی برای جواب دادن به روحیه شاد کودکان در پیش گرفته است ؟

در سبک مدرن و سایر سبک های طراحی معماری اصولی ، خصوصیات جسمی و روانی کودکان در طول مراحل رشد زندگیشان ، اساس برنامه ریزی برای طراحی فضا می باشد.

 

رنگ در طراحی داخلی اتاق کودک1 - طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن

 

متاسفانه اغلب والدین ، هنگام انتخاب مبلمان برای اتاق فرزند خود، بر اساس سلیقه و نظر شخصی خویش تصمیم می گیرند. این کار، اشتباه می باشد. نیازهای کودکان ، خواسته ها ، شرایط روحی و جسمی آنها ، بسیار با بزرگسالان متفاوت می باشد. در انتخاب و چیدمان مبلمان داخلی اتاق خواب کودک دلبندتان ، تا حد امکان ، از خودش نظر خواهی کنید. رنگ ها و وسایل را بر اساس خواسته های خودش انتخاب نمایید. این کار حس استقلال و توانایی تصمیم گیری را در کودک تقویت می کند و از طرفی ، کودک در مکانی که باب میل خودش باشد ، راحت تر سرگرم شده و رشد می کند .اگر هم نتوانستید به درستی تصمیم بگیرید ، انتخاب موارد را به یک طراح داخلی اتاق کودک بسپارید.

منتخب سردبیر
انواع طراحی معماری آشپزخانه

طراحی مبلمان در طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن  :

در طراحی مبلمان باید دقت شود که ، این مبلمان، علاوه بر کارایی ، از نظر زیبا شناسی نیز با علایق و سلیقه کودک و نیازهای او کاملا منطبق باشد.

نوع و سبک دکوراسیون داخلی ، نوع مبلمان و المان های به کار رفته در اتاق خواب کودک ، بر سلامتی روحی و نوع فعالیت هایی که کودک انجام می دهد تاثیر گذاشته ، و بر تربیت او نیز نقش موثری خواهد داشت.

به عنوان مثال ، کودکان به شخصیت های قهرمان و معروف کارتون ها ،علاقه زیادی دارند . امروزه بسیاری از شرکت های تولید لوازم ورزشی و اسباب بازی ، این شخصیت ها را شناسایی کرده و از تصاویر آنها بر روی محصولات خود استفاده می کنند . با این کار، فروش خود را افزایش می دهند . در واقع این گونه افراد ، به تاثیر این تصاویر، برروی حس کودکان پی برده اند . پس ما نیز برای تقویت حس اعتماد به نفس در کودک خویش ، سعی کنیم تا جایی که امکان دارد ، از این تصاویر کارتونی ، حالا یا به صورت عکس بر روی دیوار یا اسباب بازی های این شکلی ، استفاده نماییم.

مبلمان اتاق کودک را تا حد امکان انعطاف پذیر و چند منظوره انتخاب نمایید. زیرا کودکان همواره در حال رشد هستند و نیازهایشان نیز به تبع ، متنوع تر خواهد شد .این کار از لحاظ مالی نیز، برای شما مفید خواهد بود.

مبلمان اتاق کودک ، شامل یک تخت، چراغ خواب ، میز و صندلی برای مطالعه ، کمد و قفسه های دیواری برای وسایل و اسباب بازی کودک می باشد. مبلمان چند منظوره که گفتم ، به عنوان نمونه ؛ شما میتوانید تخت هایی چند منظوره سفارش دهید که از قسمت بالایی به عنوان جای خواب و قسمت زیرین آن ، برای کشو یا قفسه برای نگه داری وسایل و یا حتی اگر ارتفاع تخت زیاد باشد ، از قسمت زیرین آن به عنوان میز مطالعه استفاده شود.

اگر دو کودک خردسال در خانه داشته باشید ، در اتاق خواب آنها ، سعی کنید از تخت های دو طبقه استفاده نکنید . به این دلیل که ، کودکی که در تخت پایینی می خوابد ، دوست دارد که قسمت بالای سرش باز باشد و تخت بالایی، این آرامش را از او می گیرد. در ضمن ، کودکی که در تخت بالایی ساکن است ، از این که زیر تختش ، فضای خالی دارد .احساس عدم امنیت و نا آرامی می کند. این تصورات و احساسات در ذهن کودک ، اثری ماندگار بر جای می گذارند.

منتخب سردبیر
سبک های طراحی داخلی

تلفیق سبک مدرن با نیازهای کودکانه در طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن :

 • رعایت تنوع در عین سادگی
 • کمک به درک موقعیت فضا از طریق طراحی مبلمان مفهومی
 • خود داری از کاربرد عناصر گیج کننده و شلوغ
 • پرهیزاز یکنواختی و عدم پذیرش تکرار
 •  کمک به انجام فعالیت های ماجراجویانه و کنجکاوانه در ذهن کودک از طریق مبلمان خلاقانه
 • امکان ارتباط بصری و فیزیکی برای کودک
 • کاربرد اشکال و فرم های قابل لمس و تازه ، منطبق برحس نو گرایی کودک
 • پیچیده و گنگ نبودن فضا
 • شفافیت و خوانایی و ادارک پذیری این فضا
 • ترکیب احجام به صورتی که کودک ، دو گانگی های متعدد مانند بالا و پایین ، حس حرکت و سکون ، فضای درون و بیرون ، شفاف و کدر را تشخیص دهد و با مقیاس ها آشنا شود .

نقش نورپردازی در طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن  :

نور طبیعی ، جزو آن دسته از عواملی است ، که تاثیر آن بر سلامتی و رشد طبیعی کودک اثبات شده است . حداکثر سعی خودتان را به کارببرید ، تا اتاقی که برای کودک انتخاب می کنید دارای پنجره باشد و از نور طبیعی استفاده کند.

برای تعبیه منابع نور مصنوعی در اتاق خواب کودک ، شرط  اول رعایت امنیت کودک می باشد بعد ؛ توجه به نیازها و سلایق کودک .

کودکان معمولا به سمت وسایلی که از آنها منع می شوند کشیده می شوند . ما نباید این حس کنجکاوی را در کودکان برای وسایل برقی ایجاد کنیم. سعی کنید منابع نوری شما، یا در سقف تعبیه شود و یا این که دیوار کوب باشند. از منبع نوری پایه چرخشی نیز برای بازی با نور، برای سرگرمی کودک می توانید استفاده کنید.

منتخب سردبیر
طراحی داخلی نشیمن به سبک مدرن

 

از منابع نوری با قابلیت تغییر شدت نور استفاده کنید. تا در هر زمان از شبانه روز، نور مورد نیاز کودک را بتوان تنظیم کرد.

رنگ و ترکیب بندی آن در طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن  :

رنگ در طراحی داخلی اتاق کودک به سبک مدرن ، خاصیت ارتجاعی دارد. یعنی پوسته سفت و سخت خود را شکسته و مطابق نیازها و  ویژگی های کودکان نمایان می شود. ترکیب رنگ های سیاه و سفید و خاکستری برای کودکان جوابگو نیست.

روحیه کودکان لطیف و آرام است. و هر رنگی که با این خاصیت کودکانه منطبق باشد. می توان به کار برد.

رنگ های پاستلی ، که از ترکیب رنگ سفید با رنگ های شاد و سرزنده به دست می آیند، مناسب ترین گزینه رنگ ها هستند. مانند رنگ سبز پسته ای یا آب نبات شکری .

این رنگ ها ، سر زندگی و شادابی رنگ های اصلی و ثانویه را در خود دارند. اما دید ما نسبت به انها متفاوت تر است ؛ این گونه به نظر می رسند که گویا از پشت یک پارچه حریر سفید به این رنگ ها نگاه می کنیم. به همین دلیل بهتر است ، رنگ های پاستلی ، که لطافت و ظرافت زیادی دارند را انتخاب کنیم.

 

انواع رنگ ها برای دیزاین و طراحی داخلی اتاق خواب کودک به سبک مدرن :

الف)  رنگ های نا مناسب برای اتاق خواب کودک:

رنگ سبز پسته ای : قدرت دید را تقویت کرده و به مشکل کم خوابی کودک کمک می کند.

رنگ نارنجی : اشتهای کودک را زیاد کرده و به رشد خلاقیت او کمک می کند.

رنگ زرد : دید را بهتر کرده و مغز را فعال تر می کند .

رنگ سفید : تاثیر مثبت بر روی عزت نفس کودک دارد و برای کودکان کم حرف ، محرک می باشد.

رنگ صورتی و رنگ های پاستلی : بر ذهن کودکان اثرات مثبت داشته و باعث تعادل ذهنی می شود.

ب) رنگ های نا مناسب برای اتاق خواب کودک :

رنگ آبی ، رنگ خاکستری یا طوسی .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن