اصول طراحیطراحی معماری

طراحی خانه های دوبلکس

اصول کلی طراحی خانه های دوبلکس :

همراهان عزیز و همیشگی سایت متر به متر. در این پست، قصد دارم به بررسی سبک و اصول کلی طراحی خانه های دوبلکس بپردازم . همراه ما باشید !

تا حالا به بعضی ازخونه های قدیمی دقت کردین؛ که چه طوری یک اتاق خواب یا فضای نشیمن مهمان رو بالاتر از بقیه قسمت های خونه درست می کردن. این قسمت بالاتر، فقط مختص همون کاربری بود . نه چیز دیگه . حالا یعنی پشت این برنامه ، چه هدفی بوده ؟ چه مزایایی برای ساکنین اون خونه داشته ؟ آیا معایبی هم داشته ولی به علت بیشتر بودن مزایا ، از معایبش چشم پوشی کردن؟

طراحی خانه های دوبلکس6 - طراحی خانه های دوبلکس

خب ، بحث امروز ما نیز ، به بررسی این سبک طراحی که البته درحال حاضر ، طراحی دوبلکس نامیده میشه ، می پردازه.

طراحی دوبلکس چیه ؟

پلان دوبلکس ، چه ریزفضاهایی داره ؟

طراحی داخلی و طراحی نمای دوبلکس باید چه خصوصیاتی داشته باشه ؟

خانه دوبلکس - طراحی خانه های دوبلکس

طراحی دوبلکس :

دوبل یعنی دوتایی . اصل طراحی دوبلکس ، براتصال دو طبقه یا یک طبقه ونیم طبقه بالای آن ، بوسیله راه پله است.

درواقع ، طراحی دوبلکس به این صورت است ، که یک واحد مسکونی را، در دوطبقه احداث می کنند. فضاهای لازم دریک واحد مسکونی را دردو طبقه جانمایی می کنند. دراصل ، ساختمان ، تنها یک واحد است .اما نمای آن ، دو طبقه را نشان می دهد .در این بنا ها ، عنصر شاخص که ، انگیزه ای هم برای طراحی خانه دوبلکس به حساب می آید ، راه پله است .

برای طراحی پلان دوبلکس ، چون دو طبقه برای یک واحد خاص است .پس ابعاد فضاها و ارتفاع طبقات بیشتر می شود. در نتیجه، دست طراح برای طراحی خلاقانه بازتر است.

طراحی بخش های مختلف خانه های دوبلکس :

 الف : طراحی نمای خارجی :

نمای خارجی هر ساختمانی ، در نگاه اول ، بیانگرسبک معماری و طراحی داخلی ساختمان می باشد. این شرایط ، خانه های دوبلکس را نیز شامل می شود. پس در طراحی نمای خانه های دوبلکس ، باید حساسیت خاصی به خرج داد.

منتخب سردبیر
روند طراحی معماری

 

طراحی نما به دو سبک انجام می شود:

۱) سبک مدرن

۲) سبک کلاسیک

طراحی مدرن : در طراحی به سبک مدرن ، هدف سادگی وکلی گرایی است . نه توجه به جزییات وریزه کاری ها.

در  طراحی خانه های دوبلکس ، به علت ارتفاع زیاد طبقه ، سطح پنجره ها زیاد در نظر گرفته می شود. با این حساب ، سطح کمتری از نما برای طراحی وجود دارد. پس باید سعی کنیم با ترکیب متریال ومصالح مناسب ، بهترین طرح را ارائه دهیم. در طراحی مدرن ، عموما” ازچند متریال استفاده می شود .طراحان حرفه ای ، برای جلوگیری از یکنواخت شدن نما ، معمولا” از یک متریال با رنگ متضاد از متریال اصلی استفاده می کنند .

به علت سطح زیاد بازشوها و پنجره ها در طراحی خانه های دوبلکس ، کارکردن  برروی قاب پنجره ها وطراحی زیبای آنها ، نشان از مهارت طراح دارد.

عامل دیگر در جذابیت نمای خانه های دوبلکس ، نورپردازی نما است.

نورگیری در خانه های دوبلکس - طراحی خانه های دوبلکس

از انواع متریالها می توان برای طراحی  نمای خانه های دوبلکس استفاده کرد ؛ نمای آجری ، بتنی اغلب به رنگ سفید یا خاکستری ، نمای چوبی ، نمای شیشه های و نمای ترکیبی .

ب : طراحی محوطه خانه های دوبلکس :

ساختمان های دوبلکس بیشتر حالتی شبیه ویلا دارند ومعمولا” احداث آن ، نیازمند صرف هزینه زیادی است. محوطه این ساختمان ها نیز مشمول این قانون می شوند .

یک نکته ی جالب  درباره طراحی محوطه ، که در تحقیقاتم برای این مقاله به چشمم خورد . این بود که ، اگر قصد طراحی محوطه یک بنای دوبلکس را دارید، یا هربنایی . به نمای ساختمان نیز گوشه چشمی بیاندازید. نما می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. به چه صورت ؟ !

اگر نمای شما مدرن ، ساده و مینیمال کار شده است ، بهتر است در طراحی محوطه ، شما ازانواع واقسام پوشش گیاهی وگل های تزیینی رنگارنگ استفاده کنید . وبرعکس .اگر نمای شما پیچیده وبا جزییات  فراوان ،کارشده است .طراحی محوطه ساده باشد بهتراست. تا نما به زیباترین شکل ، خود را نشان دهد.

منتخب سردبیر
اصول کلی طراحی پلان معماری

طراحی خانه های دوبلکس - طراحی خانه های دوبلکس

پ : طراحی داخلی پلان دوبلکس :

اول بحث هم اشاره شد که ، سبک طراحی دوبلکس ، در واقع ، یک واحد را دردو طبقه جای می دهد.  حالا این سوال پیش میاد که ، چگونه ؟ !

پلانهای دوبلکس ، معمولا فرم گرا طراحی می شوند.عنصر شاخص در طراحی این قبیل پلان ها ، راه پله آنها است.

طراحی این پلانها به این صورت است که ، پس از ورودی اصلی ، لابی ساختمان به عنوان مرکزتقسیم ریزفضاها ، قرار دارد. وراه پله نیز در این لابی قرار می گیرد. پله ، نقطه عطف کار طراحی است. درطبقه همکف ، پذیرایی ، نشیمن ، غذاخوری ، هال خصوصی  ، آشپزخانه ، اتاق خواب مهمان ، سرویس بهداشتی جانمایی می شود. هال خصوصی نیز مرتبط با را ه پله است . طبقه یا نیم طبقه بالا ، شامل چندین اتاق خواب ، آشپزخانه کوچک ، سرویس بهداشتی وحمام  بزرگ وتراس بزرگ می باشد. دسترسی به سرویس بهداشتی برای اتاق خواب والدین وتراس بزرگ ، ازالزامات طراحی است. زیربنای اتاق های خواب ، در خانه های دوبلکس ، ۱۸ -۲۵ مترمربع تعیین شده است.

به این ترتیب با  طراحی پلان دوبلکس ، تصرف های عمومی وخصوصی به راحتی از هم جدا می شوند.

اگر پلان دوبلکس ، به صورت یک طبقه همراه نیم طبقه بالای آن، طراحی شود . ارتفاع طبقه همکف ، افزایش می یابد. افزایش ارتفاع طبقه ، برای خانه های کوچک ، امری مثبت است.  ودرخانه های دوبلکس چه کوچک وچه بزرگ، این افزایش ارتفاع به کمک طراح می آید ، تا طراحی داخلی قوی تری داشته باشد.

برای سقف های بلند ، از سقف کاذب کناف استفاده شود ، خیلی بهتر است . دراین نوع سقف ها، طراح می تواند کمبود فضا را با طراحی های خلاقانه ، جبران کند. انواع نورهای سقفی ، آویزها ، وسایل تزیینی دراین نوع سقف ها می تواند اجرا شود.

منتخب سردبیر
ضوابط طراحی بانک : مقاله ظوابط و اصول طراحی برای رساله

سقف کناف - طراحی خانه های دوبلکس

وجود پنجره های بزرگ در خانه های دوبلکس ، امکان بهره گیری از نور طبیعی را زیاد می کند و مرزبندی بین محوطه وفضای داخلی خانه را محو می کند.

طراحی داخلی نیز دوسبک دارد.

۱) مدرن  .

۲) کلاسیک .

طراحی داخلی سبک مدرن ، با خاصیت مینیمالیستی ، در ترکیب با چشم اندازهای اطراف ومحوطه ، یک تعادل بصری عالی ایجاد می کند.

 ت: طراحی راه پله :

راه پله در طراحی خانه های دوبلکس ، نقطه عطف ومرکز توجه ساختمان به شمار می رود.بنابراین لازم است ، بهترین طراحی وبهترین متریال برای این عنصر انتخاب شود.

چند نمونه پله در خانه های دوبلکس :

 

پله ها معمولا از متریال های چوب ، شیشه ، بتن وفلز ساخته می شوند. وفرم آنها ، فرم گرد ، نیم دایره یا قوسی ، دوبازو ، سه بازو و… می باشد. اما اکثرا” ، فرم های گرد ونیم دایره درخواست بیشتری دارد.

بهتر است برای اجرای این پله ها ، اگر بتنی وچوبی است از دستگیره ها ونرده های فانتزی وبا تزیینات زیبا استفاده کنید. تا حالتی کلاسیک وجذاب داشته باشد. وپله های شیشه ای نیز ، بدون جزییات هم ، شیک و زیبا به نظر می رسند.

شاید این سوال پیش بیاد که چطور میشه یک پلان یک طبقه روکه هنوز اجرا نکردین ، به دوبلکس تبدیل کنید؟

تبدیل این پلان به نیم دوبلکس امکان پذیراست و کار ساده ای است. فقط باید سطح نشیمن یا پذیرایی را با یک تا چهار پله از سایر فضاها جدا کنید .یعنی فضاهای خصوصی را از سطح نشیمن ارتفاع بدهید. خیلی راحت ، پلان نیم دوبلکس ایجاد می شود . برای طراحی دوبلکس کامل ، افزایش ارتفاع به اندازه یک طبقه الزامی است .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن