موزهنمونه های موردی

طراحی جزیره – موزه

موضوع این بحث ، بررسی شیوه  طراحی جزیره – موزه   و نمونه موردی جزیره -موزه Biesbosch  و ویژگی های این مجموعه می باشد. که امیدوارم مورد توجه همراهان همیشگی سایت متر به متر قرار گیرد.

طراحی جزیره – موزه (Biesbosch)

طراح: استودیو مارکو – ورمولن

محل: Werkendam، هلند

دوستان عزیز جهت دریافت پروزه و رساله با موضوع موزه اینجا کلیک کنید

سایت جزیره موزه - طراحی جزیره - موزه

الگوریتم فضایی جزیره موزه - طراحی جزیره - موزه

پس از بازسازی هشت ماهه ، موزه بسبوش تابستان  ۲۰۱۶جهت بازدید مردم  دوباره بازگشایی شد . این موزه به طور کامل تغییر و گسترش یافته است . تغییرات آن شامل یک شاخه جدید است که  به آن اضافه شده است. و یک رستوران و فضای نمایشگاهی موقتی  ، که برای نمایش  هنر معاصر است. یک مدل آب بزرگ Biesbosch و یک پارک رودخانه آب شیرین نیز برای جزیره موزه ، برنامه ریزی شده است. ساختمان، طراحی داخلی، مدل آب و پارک رودخانه آب شیرین ، توسط استودیو مارکو – ورمولن طراحی شده است و طراح این نمایشگاه نیز استودیو جویس لانژازال می باشد.

Biesbosch طراحی جزیره موزه 1 - طراحی جزیره - موزه

“ایمنی آب” کلید  اصلی  پیشرفت در طراحی جزیره – موزه  Biesbosch   می باشد. به عنوان بخشی از  همین برنامه ملی ، ۴۴۵۰هکتار پلدر ( یک قطعه زمین کم عمق که از دریا یا رودخانه احیا شده است) در Noordwaard   به منطقه نگهداری آب تبدیل شده است.

گرچه برای اکثر بازدید کنندگان ، موزه Biesbosch نقطه شروع برای کاوش پارک ملی Biesbosch بود. اما با این حال ، موزه منسوخ شده و تعداد بازدید کنندگان آن کم کم کاهش یافت. فقدان امکانات مناسب به ویژه غذا بیشتر به چشم می خورد .  علاوه بر این ، ارائه این مجموعه، نیاز به تعمیرات اساسی داشت. در سال ۲۰۱۲، حدود ۳۵۰۰۰ نفر از موزه بازدید کردند، در حالی که در سه ماه اول بازگشایی، تعداد بازدیدکنند گان از این مجموعه ، کمتر از ۳۰ هزار نفر بود. به همین خاطردر سال ۲۰۱۶ به تغییرات اساسی در این موزه دست زدند.

منتخب سردبیر
طراحی شرکت Aqwa

برای جلوگیری از ایجاد زباله های غیر ضروری مواد یا اتلاف  انرژی، ساختار شش ضلعی اصلی در طراحی جزیره – موزه Biesbosch  حفظ شده است و یک شاخه جدید ۱۰۰۰ متر مربعی در سمت جنوب غربی، به ساختمان اضافه شده است. این شاخه جدید به باغ موزه در جزیره باز می شود . فضاهای اضافی نیز به یک رستوران عالی اختصاص یافته است که از مناظر      آب های مجاور و چشم انداز و ویو نمایشگاه های موقت به نحو احسنت برای جلب بازدیدکنندگان بهره  می برد.

طراحی داخلی جزیره موزه - طراحی جزیره - موزه

ساختمان موجود ، شامل نمایشگاه دائمی، کتابخانه، تئاتر چند منظوره، منطقه ورودی با پذیرش و فروشگاه موزه است. بازدیدکنندگان می توانند اطلاعات گردشگری در مورد پارک ملی Biesbosch و بلیط های مربوط به موزه و قایق های الکتریکی  را همان جا خریداری کنند.

در طراحی جزیره – موزه  Biesbosch ، طراحی بخش های قدیمی و جدید موزه از منظر شناخت عوامل اقلیمی و زمین شناسی انجام شده  و با سقف چمن و گیاهان پوشانده شده اند. سقف ، ارزش های زیست محیطی را به وجود می آورد، این بنا درواقع  یک مجسمه هنری است که به عنوان هنر سرزمین خوانده می شود و در عین حال خود را با چشم انداز اطراف خود مطابقت می دهد. مسیری برای پیاده روی ، روی کوه های پر ماجرا به همراه یک پست مراقبتی در بالای سقف احداث شده است که با یک حصار امنیت آن تضمین شده است.

جزیره موزه - طراحی جزیره - موزه

 

طراحی سقف جزیره موزه - طراحی جزیره - موزه

نمایشگاه دائمی جدید ، اطلاعات غنی از تاریخ Biesbosch و فرهنگ مجموعه ی جزیره – موزه را ارائه می دهد .داستان منحصر به فرد Biesbosch در هفت غرفه نمایش داده می شود، این غرفه ها تاریخ خود را ، از سقوط الیزابت گرفته تا وضعیت فعلی آن به عنوان یک منطقه تفریحی ، پوشش می دهند . مواردی همچون جمعیت ، اقتصاد، صنایع دستی و طبیعت در فضاهای چند رسانه ای نمایش داده می شوند که همه حواس را تحریک می کنند. فیلم های اصلی و عکس ها، مصاحبه ها و ابزارها ، یک گزارش شخصی و زنده از منطقه و ساکنان آن ارائه می دهد.

شاخه جدید موزه و بنای موجود با هدف کاهش مصرف انرژی طراحی شده اند.  شیشه های نما از شیشه ای مقاوم در برابر حرارت ساخته شده ، که نیاز به پرده ها را از بین می برد. احداث بام  سبز به عنوان عایق اضافی و بافر حرارتی به کارگرفته می شود. در روزهای سرد، یک اجاق زغال سنگ، دمای مناسب ساختمان را از طریق گرمایش زمین حفظ می کند. در روزهای گرم، ازطریق لوله کشی آب رودخانه که از اطراف میگذرد ، برای سرد کردن ساختمان بهره می برند.

منتخب سردبیر
فرودگاه بین المللی دنور

فاضلاب بهداشتی بنا از طریق یک فیلتر آب پاک می شود؛ که این فیلتر مواد موجود در آب از جمله نیتروژن و فسفات را جذب می کند. این مواد به عنوان مواد مغذی عمل می کنند و به رشد درختان بید کمک می کنند. آب تصفیه شده به منطقه تالاب مجاور تخلیه می شود و از آنجا به رودخانه جریان می یابد. هنگامی که درختان  بریده شده و خشک می شوند، چوب را می توان به عنوان سوخت در اجاق ذغال سنگ موزه یا برای مقاصد دیگر استفاده کرد.

مسائل زیست محیطی موزه - طراحی جزیره - موزه

موزه از منابع متنوع این منطقه، نه تنها برای تامین انرژی و آب ، بلکه برای منو در “رستوران میکروبرو ” به نحو مناسب بهره می برد.

Biesbosch تاریخی غنی در برداشت و پردازش مواد طبیعی دارد. به طوری که  موزه، فضا را برای هنر ، ترجیحا با بهره گیری از مواد طبیعی خود Biesbosch، و در خود جزیره فراهم می کند. در اواخر قرن گذشته ،انواع زیادی از ماهیان همچون  ماهی خاویار و ماهی قزل آلا در آبهای این جزیره  منقرض شدند. با باز کردن قفل Haringvliet و آب پاک در رودخانه، احتمال بازگشت این گونه های نادر افزایش یافته است. طراحی حوضچه های داخلی در رستوران به نوعی نوید بازگشت ماهیان دریایی را میدهد.

طراحی جزیره – موزه، در بهار سال ۲۰۱۶ علنا” تحقق  پیدا کرد، این مجموعه ، یک جزیره آب شیرین است که آب خودرا از رودخانه دریافت می کند. جزر و مد و تغییرات فصلی در سطح آب  با توجه به شیب ملایم در امتداد رودخانه، می تواند به وضوح تجربه شود. تنوع گیاهان و جانوران موجود در دامنه ها بسیار زیاد است. به طوری که در هر سفر به این جزیره موارد متفاوتی را  تجربه خواهید کرد . مسیر دسترسی به جزیره نیز به دلیل تغییر سطح آب به طور مداوم در ظاهر،  تغییر می کند.

منتخب سردبیر
طراحی خانه Gumno

طرح کلی جزیره موزه - طراحی جزیره - موزه

تجربه Biesbosch  دوباره در جزیره موزیک در بهار ۲۰۱۶ تحقق پیدا کرد. مدل طراحی جزیره – موزه  Biesbosch، مدلی است که  به زیبایی عملکرد مدیریت آب و اهمیت منطقه را در زمانهایی که سطح آب بالا است، را توضیح می دهد.  به گونه ای که در یک چرخه ی  نیم ساعته ، آب ازسطح “بسیار پایین” تا “بسیار بالا” تغییر می کند.که در تغییرات زیست محیطی بسیار تاثیر گذار است. کودکان و بزرگسالان می توانند با استفاده از انواع قفل ها، مسیر آب را تغییر دهند.

موزه هوای آزاد در طرف دیگر رودخانه، دارای ویژگی هایی است  که بازدید کنندگان  را به گذشته  می برد و می توانند به تجدید خاطره بپردازند . همچنین در آنجا، یک کلبه ساخته شده از درختان بید و نی ، برای بازدیدکنندگان به زیبایی نمایش داده شده است.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن