خانه / نمونه های موردی / سایر / ویِژگی های طراحی بانک سوئد
طراحی بانک سوئد

ویِژگی های طراحی بانک سوئد

طراحی بانک سوئد یا  (Swed bank )

ارزشهای اصلی این سازمان شامل:

  • Openness
  • Simplicity ( سادگی)
  • Care ( امانتداری ومراقبت)

می باشد . سبک طراحی گروه معماری 3XN برای بانک سوئد  ، یک تفسیر نوآورانه از این ارزش ها می باشد.

دست یابی به این ارزشها ، در یک فضای مدرن صورت می گیرد که بر شفافیت ، سادگی و یک محیط  اجتماعی پویا تاکید دارد .  بنابراین معماری بنا توسط فلسفه گروه  3XN  ، بر اساس مشخصات سازمان  ، به صورت صحیح و مدرن طراحی شده است .

طرح اولیه معماری بنا ، یک ساختار سه گانه F پیچ خورده است ، که حجم آن درهم شکسته شده است . و محیطی جذاب را در سر تا سر اداره جدید بانک سوئد ایجاد می کند.

جالب ترین و مهمترین خلاقیت به کار رفته در طراحی بانک این است ،  که کارمندان در دفاتر سنتی قرار دارند . این امر فواصل  را کوتاه تر، ارتباطات داخلی و بصری را بهتر و به اشتراک دانش بین ادارات کمک می کند . سازمان  از لحاظ زیست محیطی، بر نگرش بیرونی تأکید دارد . و نور روز را به داخل و خارج از دفتر می کشاند . از طرفی ،  یک ساختمان جمع و جور نیز با یک سطح کلی کوچکتر ، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود .

ستون های اصلی بنا در سراسر طبقه و از طبقه ای به طبقه دیگر و در راه روهای باز، آشکارا ادامه دارند ، بنابراین راه میانبر و سطح دید بیشتری فراهم می آورد . با این اقدام ، طبقه  اداری فضاهای باز با ویژگی های مختلف پیدا خواهد کرد .

کانسپت و فرم سه بعدی در طراحی  بانک ، که از کنارهم قرار گرفتن سه بار حرف V ایجاد می شود  . محیطی جذاب را در سرتا سر اداره جدید Swedbank ایجاد می کند. دو طبقه پایین  دارای یک رستوران، تسهیلات کنفرانس  و مکان های پذیرایی با نمای شیشه ای هستند تا  نیمه عمومی و باز بودن این سازمان  را در محیط اطرافشان نشان دهد.

المان شاخص در طراحی داخلی بانک ،  پله  است . در بدو ورود،  بازدید کنندگان و کارکنان ، شاهد خودنمایی دو پله مارپیچی مجسمه ای هستند که نقطه عطف و مرکز توجه ساختمان هستند و به گونه ای طراحی شده اند که افراد به استفاده از آنها تشویق می شوند . یک ابزار معماری ، به عنوان مثال پله طراحی شده دراین بنای بانک سوئد ، وسیله ای برای تسهیل روابط و ارتباط بصری و فرصت برای دیدن ساختمان  و مناظر اطراف را فراهم می کند.

طراح برای تزئین نما  ، سطوح عمودی را به واحدهای هندسی جمع و جور تقسیم می کند. طبقه تجاری در بالای فضاهای  عمومی قرار گرفته  است. شدت و چگالی داخلی طبقه تجاری با سقف های بالا مقایسه می شود.

 

دفاتر طبقه های دیگر پلان باز هستند  ، محور درون بنا، یک مسیرطبیعی را به عنوان کوتاه ترین مسیر درداخل ساختمان فراهم می کند. تقسیمات فضایی مربوط به آشپزخانه ها، سالن ها ، فضاهای جلسات و بحث های غیر رسمی هرکدام به طور متناسب انجام گرفته است.

 

دفاتر در سه نوع محیط متنوع دسته بندی می شوند:

1- فضاهای سنتی، 2- اداری ثابت، 3- تعدادی از دفاتر انعطاف پذیر که به عنوان محل کار موقت برای ملاقات با همکاران مورد استفاده قرار می گیرند، و مجموعه ای از فضاهای اضافی برای جلسات  فوری و غیر رسمی.

طراحی داخلی از انعطاف پذیری و تنوع  زیادی برخوردار است که باعث پویایی در طول روز می شود و این اطمینان  را به مراجعه کننده می دهد که بهترین امکانات ممکن ، برای رفع نیازهای حرفه ای و اجتماعی وی فراهم شده است.

 

این ساختمان همچنین دارای 3 تراس است تا کارکنان Swedbank از یک  منظره و چشم انداز فوق العاده  بهره ببرند.

 

برنامه و استراتژی پایداری بانک ، بسیار جاه طلبانه است.  این بانک درسیستم رتبه بندی پایداری سوئد ، موفق به دریافت گواهی طلایی ، شده است. این از ارزش اصلی  بانک  یعنی “مراقبت”حمایت می کند و پایداری اجتماعی  رانیز شامل می شود. که دراول بحث  خدمت شما همراهان عزیز متر به مترگفتیم .

 

 

درباره ی Lotfi- somayeh

مطلب پیشنهادی

طراحی معماری کتابخانه

طراحی معماری کتابخانه

طراحی معماری کتابخانه همراهان عزیز سایت متربه متر، میخوام دراین پست به بررسی اصول و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *