اصول طراحیدکوراسیون داخلیطراحی معماری

سبک های طراحی داخلی

انواع سبک های طراحی داخلی

همراهان همیشگی سایت بزرگ معماری متر به متر. اگر پیگیر سایت ما بوده باشید ، ما در پست قبلی ، به بررسی و شناخت وجه تشابه و تفاوت سه مفهوم مهم در معماری یعنی ” طراحی معماری ، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی ” پرداختیم که پیش زمینه ای برای مبحث حال حاضر ما می باشد.

این بار  ،با پست جدیدی درباب بررسی انواع سبک های طراحی داخلی ، خدمت شما عزیزان رسیده ایم . در این پست ، به بررسی تعدادی از این سبک های طراحی و ویژگی های آنها می پردازیم.

انتظار دارم با پایان یافتن این مبحث ، شما همراه گرامی ، تفاوت بین این سبک های طراحی داخلی و ویژگی های هرکدام از آنها را فرا گرفته باشید.

سبک مدرن - سبک های طراحی داخلی

 

طراحی و دکوراسیون داخلی مانند پنجره ای است ، که دید بینندگان و ناظران را به شناخت سبک شخصی و علایق شما باز می کند. حالتی مانند طرز لباس پوشیدن شما. که بینش دیگران را در مورد شخصیت شما در نگاه اول شکل می دهد .

انسان ها در موقعیت های متنوع ، با فرهنگ های متفاوتی رشد و پرورش یافته اند . ودر فراخور زمان ، احساسات مختلفی از خود نشان می دهند .بنابراین برای پاسخگویی به این احساسات متنوع، سبک های طراحی داخلی متنوعی را باب کرده اند. از ظرافت ، زیبایی و رنگ های متنوع وشاد سبک مینی مالیستی گرفته تا معماری روستایی یا صنعتی عجیب وغریب .

اگر قصد طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی فضایی را دارید. بهتر است ؛ اول سبکی سازگار با احساسات روح خود را پیدا کرده ،  سپس اقدام به طراحی نمایید . امیدوارم این پست ما نیز در این زمینه ، برای شناخت انواع سبک های طراحی داخلی  راهگشایی برای شما عزیزان باشد .

انواع سبک های طراحی داخلی :

۱- سبک سنتی :

اولین سبک از بین سبک های طراحی داخلی  ، سبک سنتی می باشد. تعادل وتقارن ، نکته کلیدی و مبنای طراحی این سبک است .تزیینات سبک سنتی ، احساس آرامش وگرما وآسایش را از طریق رنگ ، بافت وطراحی مبلمان برای فضا فراهم می کند. در واقع قطعات مبلمان ، دریک نقطه کانونی به شکل رسمی در اتاق قرار می گیرند وآسایش را محور طراحی قرار می دهند .لوازم جانبی در این سبک ، اغلب به صورت جفت طراحی می شوند ، تا حس تعادل برقرار شود .

منتخب سردبیر
معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی

مبلمان در سبک سنتی یا کانتری ، دارای سبک منحنی ولبه های کار شده وتزیین شده می باشند. کارهای چوبی اغلب  ظریف و با چوب درختان افرا ، بلوط ، گیلاس و… ساخته می شوند .

ترکیب وبه کارگیری رنگ ، دراین سبک ، از الگوی خاصی پیروی نمی کند. رنگ های بژ،کرم ، قهوه ای مایل به زرد ، آبی وسبز رنگ های غالب این سبک هستند.

۲- سبک مدرن :

هدف اصلی جنبش تاریخی مدرن ، یعنی ” تبعیت فرم از عملکرد ” ، در طراحی داخلی منازل مسکونی هم رسوخ کرده است .

این سبک ، نقطه مقابل سبک سنتی می باشد. دراین تفکر ، اصل بر نامتقارن بودن می باشد. جوهره طراحی بر خلوص وخطوط تمیز وبدون حشویات  است.

دراین سبک ، سعی طراح بر این است که ، طراحی مبلمان بسیار ساده و کم حجم باشد واز تابلوهای نقاشی ، برای تکمیل فضاها استفاده شود. تا فضاها را بزرگتر نشان دهد. ازاین نظر ،این سبک  برای خانه های آپارتمانی با زیربنای کم ، مناسب می  باشد.

از طرفی این سبک ، از لحاظ مواد استفاده شده ، درست نقطه مقابل سبک سنتی است. چون از مصالحی مانند شیشه ، بتن وکروم برای خلاقیت استفاده می شود.

مبلمان در این سبک ، بسیار ساده ، بدون جزییات وبا خطوط مستقیم طراحی می شوند . در واقع ترکیبی از احجام هندسی می باشند. این طراحی خاص ، نشان دهنده استحکام طراحی وهنر خالق است. هیچ تزیینی به صورت آشکارا ، به کار گرفته نمی شود.

رنگ های غالب دراین سبک ، رنگ های استریل ، خنثی ، قهوه ای و خاکستری می باشد. رنگ به کار رفته در مبلمان که به عنوان رنگ پایه یا همان عنصر اصلی به چشم می آید سایه روشن می باشد. محور اصلی این طراحی ، حفظ نگاه متعادل همراه با پیچیدگی طرح می باشد.

 

۳- سبک متنوع :

زمانی که سعی شد، از انواع الگوهای رنگی برای طراحی داخلی ودکوراسیون داخلی فضا ها وعناصر مبلمان استفاده شود . گرچه ، این طراحی رنگی متفاوت ، یک روش عالی برای نشان دادن حس زیبا شناسی طراح  می باشد. اما همیشه این ترس وجود داشت ، که دکوراسیون داخلی ، خودش را مانند یک ظرف رنگارنگ غذا نشان دهد. بنابراین ، ارائه راه حلی مناسب ، ضروری شد . رعایت اصول وقوائد مربوط به ترکیب رنگها ،  رعایت مقیاس ، نسبت وترکیب  راه حل مورد نظر بود. به ترتیب که باید پشت هر ترکیب رنگ ، بافت و طراحی مبلمان متنوع،  باید یک ریتم مشخص وجود داشته باشد.

منتخب سردبیر
طراحی پارکینگ : استاندارد های لازم برای طراحی پارکینگ -ابعاد جا پارک اتومبیل

درنظر گرفتن یک نقطه کانونی برای طراحی فضا و یافتن زمینه مشترک بین قطعات مبلمان ولوازم جانبی ، راهنمایی برای رعایت خاصیت ریتم می باشد .

مبلمان دراین سبک طراحی ، می تواند از انواع مواد وطرح ها وقطعات جداگانه انتخاب شود. متضاد ها را با هم ، همراه  کنید. از رنگ های روشن در مقابل رنگ های مات وتک استفاده کنید.

۴- سبک معاصر :

این سبک ، اغلب با سبک مدرن اشتباه گرفته می شود.اما در حقیقت ، تفسیری متفاوت با مدرن است. دراین سبک ، هدف اصلی ؛ تمرکز برمبانی خط وشکل وحجم می باشد. خاصیت این سبک ، همیشه آن را تازه نگه می دارد. دراین سبک به فضاهای باز ، نورطبیعی ، شیک به نظر رسیدن فضاها  ،  حذف تزیینات عجیب وغریب  اهمیت فراوانی داده می شود. حس این فضا ها ، نگاه خاموش ومردانه است.

مبلمان این سبک ، دارای خطوط تمیزبا لبه های نرم تر  با پارچه های طبیعی می باشد. رنگ ها دراین سبک ، نقطه توجه نیستند .به همین دلیل انواع رنگها همچون قهوه های ، سفید وکرم به کار می رود .

۵- سبک مینی مالیستی:

این سبک ، میل به آرامش وتعادل معنوی دارد و برگرفته از طراحی وفرهنگ ژاپن است. این سبک طرفدار شعار “کمتر ، بیشتر است ” می باشد.  معمار دراین سبک سعی دارد، که حشویات و زواید  موضوعات ، که توجه مخاطب را به خود جلب می کند واز موضوع اصلی بازمی دارد، را حذف کند. مینی مالیسم یا ساده گرایی و ساده پسندی ، آثار خود را برپایه ی سادگی و روش های خالی از پیچیدگی بیان می کند.

منتخب سردبیر
دکوراسیون پذیرایی

رنگهای سفید ، خاکستری وسیاه رنگهای غالب این سبک اند. استفاده از مجسمه ها وتابلوهای لوکس ، احجام مربع ، مستطیل ودایره در این سبک بیشتر به چشم می خورد.

 

۶- سبک هندی :

این سبک با شورش رنگ ها وفراوانی الگوها معنی پیدا می کند.مبلمان هندی ، شبیه سبک مینی مالیستی می باشد. رنگ های متنوع ادویه هندی ، الهام بخش پالت های رنگی متنوع این سبک است.

 

سبک هندی - سبک های طراحی داخلی

۷- سبک صنعتی :

دراین سبک ، طرح نهایی ، خام وکمی زرق و برق دار است. مانند وسایل داخل انبار خانه ها.

این سبک زمانی رونق پیدا کرد، که از کارخانه های قدیمی به عنوان آپارتمان ومنزل مسکونی استفاده شد. طرح دوبلکس یا طبقه باز ، لوله های در معرض دید ، آجرهای بدون پوشش درنما ، سطوح خشن دیوارهای سنگی  از جمله خواص انتقال یافته به این سبک می باشند .

جنس طراحی وسایل وتجهیزات دراین سبک ، فلزات سرد مانند قلع ، آلومینیوم و فولاد می باشد. چوب  وبتن عناصر جانبی اند. رنگ های خاکستری ، سفید، آبی  وقرمز برای تکمیل مجموعه کلی به کار می رود.

 

۸- سبک تحول (transition ) :

دراین سبک ، این بافت وجنس مواد است که بیشتر از رنگ ، بر طراحی داخلی تاثیر می گذارد. مبلمان سنتی در پارچه های مدرن ، رونمایی می شوند. رنگ های خاکی ، خاکستری وکرم دراین سبک بیشتر به چشم می آیند.  و با چاپ الگوهای طراحی برروی مبلمان ، بر  طرافت فضا تاثیر بیشتری گذاشته می شود.

 

transitional style - سبک های طراحی داخلی

 

۹- سبک هنر دکو :

این سبک طراحی ، نتیجه افکار مدرسه ای قدیمی با هنر ” Deco ” بود . عناصر گرافیکی ضخیم ، پوشش های غنی ، لوازم حانبی زیبا  با پارچه های براق دراین سبک ، بیشتر به چشم می آید.

رنگ های سیاه وسفید ، رنگ های غالب این سبک هستند .قرمز ، طلایی ، قهوه های مات  مکمل این رنگ ها هستند.  آینه با اشکال هندسی متفاوت ، کنسول ، انواع قفسه ها و… ، تجهیزاتی هستند، که به وفور در این سبک به چشم می خورند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن