سبک های معماریطراحی معماری

معماری مدرن

سبک معماری مدرن

سبک معماری مدرن

همراهان همیشگی سایت متر به متر . سلام !    در این مبحث ،قصد داریم  به بررسی سبک معماری مدرن از بین سبک های مختلف معماری  بپردازیم . و در مباحث آینده سعی می شود درباره بقیه سبک ها مطالب مفید ی ارائه شود .

ویلای ساووی لوکوربوزیه - معماری مدرن

برای کنجکاوی هم اگر بوده باشد ، مطمئنا هر کدام از ما، یک بار هم که شده در سایت های مختلف به دنبال نمونه ساختمان های مطرح دنیا ،کلید جستجو را زده ایم. و با ساختمان هایی مواجه شده ایم با طراحی های متفاوت .ساختمانی را می بینیم که تمام اجزا و عناصر، تیرها، ستون های آن نمایان می باشد حتی لوله آب سرد و گرم،کابل برق. ساختمانی را می بینیم با یک آبشارگذر کرده ازدل آن ، همرنگ وهمسان باطبیعت پیرامون آن.ساختمانی را میبینم که ازیک مکعب مستطیل سفید باچند پنجره ساخته شده است .یاساختمانی رامی بینیم که به شکل یک وسیله خاص در یک حرفه می باشدیا به شکل یک اردک و….همه این ساختمان ها اثر معماران برجسته بوده است.

از معماران مشهور سبک معماری مدرن، افرادی مانند لوید رایت ،لوکوربوزیه ، گروپیوس ، میس ون درو و….را می توان نام برد .ساختمان در دل طبیعت با آبشار معروفش اثر لوید رایت رادرنظر بگیرید که نمونه ای خارق العاده از معماری مدرن به حساب می آید. ؛ حال باهمین ذهنیت به بررسی سبک معماری مدرن می پردازیم.

معماری مدرن برخلاف سبک کلاسیک که بیشتر معماری کلیسا و معبد می باشد.خانه را در کانون توجه قرارداده است . معماران این سبک به همراهی فرم و عملکرد اعتقاد داشتند. باور داشتند که باید بدون توجه به سبک های پیشین طراحی کرد و فرم تابع گذشت زمان باشد. معماری مدرن در پی نیاز به انبوه  سازی ،دوری از زرق و برق، سرعت کار، پیش ساختگی ایجاد شد.
ویژگی های معماری مدرن :

در معماری مدرن،  طراح در پلان آزادانه تصمیم می گیرد . در دیوار های داخلی آزادی وجود دارد .گاهی تمام فضا های خانه از بیرون مشخص می باشد. از شیشه به جای دیوار استفاده می شود. تقلید جایز نیست.

منتخب سردبیر
روند طراحی معماری

یکی از ویژگی های سبک مدرن این بود ، که مصالح درساختمان با ماهیت طبیعی خود مورد توجه قرار می گرفت و تا آنجا که ممکن بود به صورت دست نخورده در ساختمان به کار گرفته می شد. به عنوان نمونه لوکوربوزیه، سنگ را مستقیما در نمای ساختمان بدون دست نخوردن به کار می گرفت. میس ون درو ،  آهن و رایت چوب و آجر را بدون هیچ پوششی استفاده می کردند. ویژگی دیگر این سبک این است ، که معماری ، عملکردی یا ارگانیک است، یعنی برای هر فرمی در معماری توضیحی دارد مانند خانه آبشار . ویژگی بعدی این که ،این معماری تند یس گونه می باشد. یعنی معماری حاصل ترکیب فرم ها و حجم های طبیعی می باشد .دیدگاه لوکوربوزیه بسیار جالب توجه است . او اعتقاد به زیبایی معماری مهندسی داشت .خانه را ماشینی برای زیستن می نامید .اگر دیدید که در یک ساختمان حیاط در بام است.خانه بر روی پیلوت با چند ستون قرار دارد .پنجره های نما کشیده است.بدانید که به یک نمونه کار به سبک لوکوربوزیه نگاه می کنید. ویژگی بعدی ،در معماری مدرن به مصالحی همچون آهن و شیشه هم توجه زیادی می شد .ازترکیب آن ها آثار زیبایی خلق شده.

تفاوت سبک معماری مدرن با سبک معماری کلاسیک :

معماری مدرن در مقابل معماری کلاسیک یا سنتی قرار دارد. معماری سنتی یا اسلامی، احساسی  سرشار  از آرامش را نتیجه می دهد. و نه تنها در کشورهای اسلامی ،بلکه در بقیه کشورهایی هم که معماری ریشه در ادیان دارد نیز به وضوح یافت می شود .ولی معماری مدرن، فقط دسترسی به هدف بدون جزییات .

معماری مدرن چون بر اساس عقیده ی تولید انبوه ،گسترش پیدا کرده است،دراوایل رشد و نمو خویش ،با مخالفت افرادی مواجه شد .افرادی که عقیده داشتند که معماری مدرن، باتولید انبوه کمیت را فدای کیفیت کرده است و درک ارهای دستی عملا تولیدات  ،با کیفیت تر هستند.اما اغلب در تولیدات دستی کالا ها گران قیمت  تر هستند و قشر ضعیف جامعه کمتر می توانند از آن بهره ببرند .ولی معماری مدرن با تولید صنعتی و با کمیت فراوان این محدودیت را بر طرف کرده است.

منتخب سردبیر
معماری پست مدرن

دسته بندی معماری مدرن :

  • معماری مدرن اولیه    : خاستگاه آن : در آمریکا شهر شیکاگو، در اروپا شهر برلین.پاریس و وین .
  • معماری مدرن متعالی : معماری مدرن متعالی ، اوج معماری مدرن بود  و در بین دو جنگ جهانی اول و دوم یعنی در دهه های ۲۰ و ۳۰ میلادی در اروپا و در امریکا مطرح شد . هدف اصلی افزایش  تولیدات صنعتی بود. برای جبران خرابی های جنگ جهانی.
  • معماری مدرن متاخر  : بعد از جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه ی هفتاد – از سال ۱۹۴۵تا سال ۱۹۷۲ ، ویژگی های این سبک : تندیس گرایی ،بروتالیسم  می باشد .

معماری مدرن مانند یک موجود زنده است ،که بدون این که ماهیت اصلی خود را از دست دهد. مدام درحال دگرگونی و دگر دیسی است. و سبک های دیگر بعد از آن ،به گونه ای نمونه تکامل یافته این سبک هستند.

در ادامه می خوام به توصیف مهم ترین شاهکار لوکوربوزیه ،که نمادی از سبک معماری مدرن نیز محسوب می شود بپردازم .

 

لوکوربوزیه وآثار او - معماری مدرن

 

ویلای ساوای  ( Villa Savoye)  اثر لوکوربوزیه :

ویلای ساوای ، در نگاه اول مکعب مستطیلی بسیار ساده و سبک به نظر می رسد. سبکی از این لحاظ که کل بنا بر روی ستون هایی از زمین ارتفاع یافته است . ورودی سایت از سمت جنوب می باشد و معمار برای این که بازدید کننده وقت بیشتری برای بازدید بنا بگذارد ، ورودی بنا را در ضلع شمالی قرار داده است. رمپ نکته ی کلیدی در طراحی این بنا می باشد. که از هال کاملا شیشه ای آغاز شده و دو طبقه را به هم متصل می کند.عنصر همراه این رمپ یک پلکان مارپیچ است، که در نوع خود، در زمان خود بی نظیر طراحی شده است . البته این رمپ ،جز برای استفاده خدمه و به عنوان میانبر کاربرد خاص دیگری ندارد.

منتخب سردبیر
طراحی پارکینگ : استاندارد های لازم برای طراحی پارکینگ -ابعاد جا پارک اتومبیل

لوکوربوزیه در طراحی این بنا ، همراهی تکنولوژی و پنج اصل ، سبک معماری مدرن را به صورتی زیبا و شاعرانه نشان داده است. این بنا را ماشین زیستی نیز نامیده اند.

ویلای ساوای لوکوربوزیه - معماری مدرن

لوکوربوزیه در مورد ویلا ساوای می‌گوید:

“هر آجری که از روی زمین برداریم یک گیاه سبز می شود”پس درست نیست ساختمان روی زمین باشد.

لوکوربوزیه با این دیدگاه بنا را  روی ستون هایی احداث نموده است.فرم کلی بنا کشیده و افقی می باشد .

ابده ی ساخت بام سبز نیز در این خانه جزو  ابتکارات مهم لوکوریوزیه می باشد. و فلسفه او نیز این جمله است “بام ، نمای پنجم است” . و در این طراحی ، بسیار موفق بوده است.

ویلای ساوای دنبال کننده تعبیر فضا – زمان است. مقاطع این بنا را ، اگر نیم نگاهی بیندازیم.  متوجه می شویم ، که هر عنصری در داخل فضایی نفوذ کرده است. این بنا مکعب کامل نیست .این را با گردشی در داخل آن می توان فهمید .در واقع انگار قسمت هایی از داخل آن را برداشته اند . لورکوربوزیه دو گانگی منطقی و شاعرانه بودن را به زیبایی در این بنا کنار هم ، همنشین کرده است.

در عصر تکنولوژی و عصر مدرن ،معماری چندین سبک و شیوه به خودش دیده است  و مفاهیم به سرعت تغییر می کند .پس زمان کافی برای رسوب مفاهیم و سخت شدن آنها در اذهان وجود ندارد.

با گذشت زمان ، لزوم توجه به اقلیم و شرایط زیست محیطی بیشتر احساس شد. و معمار ی مدرن، به دلیل عدم توجه به این قبیل مسائل ، نتوانسته به بقا ی خود ادامه دهد و محکوم به فنا شده است و  سبک های دیگری ادامه دهنده راه آن شدند .

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن