دکوراسیون داخلیطراحی معماری

انواع طراحی معماری آشپزخانه

انواع طراحی معماری آشپزخانه 

قصد دارم ، قبل از شروع به نوشتن مقاله جدید ، چند سوال از همراهان عزیز که پیگیر سایت بزرگ معماری متر به متر هستند ، بپرسم .

آیا تا حالا ، به عنوان یک معمار به طراحی آشپزخانه منزل مسکونی خودتون دقت کردین ؟

آیا تا حالا پیش اومده که با خودتون بگید ، کاش  پنجره آشپزخونه تون،  به جای این که مثلا، روی کابینت ماشین لباس شویی باشه. روی ظرفشویی می بود ؟

یا تا حالا فکر کردین ، که کاش فاصله بین سینک ظرفشویی و اجاق گازتون  کمتر می بود ؟

و خیلی فکرای دیگه.

حالا نه به عنوان یک شخص معمار ، که دید بازتری نسبت به فضا و محیط اطرافش داره. بلکه به عنوان یک شخص معمولی ، می خوام بدونم که آیا این سوالات تو ذهنتون پیش اومده ؟

اگه واقعا ، این “کاش ها ” تا حالا تو ذهنتون نبوده باشه ، یعنی این که شما مفهوم فضا رو درک نکردین . اما من مطمئنم ، که این سوالات برای هر شخص استفاده کننده ای پیش میاد. پس اگر به این سوالات رسیده باشین. یعنی با محیط ، ارتباط برقرار کردین و معایب و مزیت های اونو شناختین . و این ؛ خیلی خوبه.

قصد داشتم به مقاله ای درباره بررسی طراحی داخلی آشپزخانه به سبک مدرن بپردازم. ولی فکر کردم ، بهتره اول انواع طراحی معماری آشپزخانه رو براتون شرح بدم . بعد برم سراغ مقاله یاد شده.  پس ،همراه ما بمانید!

دوستان عزیز برای طراحی داخلی آشپزخانه خود با ماتماس بگیرید:

شهابی:۰۹۱۲۰۳۳۲۱۹۱

آشپزخانه جزیره ای8 - انواع طراحی معماری آشپزخانه

 

آشپزخانه دیواری - انواع طراحی معماری آشپزخانه

فضای خوشمزه ای به نام آشپزخانه :

دراین قسمت ازمقاله انواع طراحی معماری آشپزخانه ، ابتدا می خوام به جواب سوالات زیر برسم. سپس برم سراغ بحث اصلی .

آشپزخانه به چه مکانی گفته میشه ؟

موقعیت قرارگیری آشپزخانه در فضای خانه ، باید درچه جبهه ای باشه ؟

همش حرف از مثلث کار در آشپزخونه میزنن .اصلا مثلث کار چی هست ؟

 

آشپزخانه جزیره ای7 - انواع طراحی معماری آشپزخانه

تعریف آشپزخانه :

خب . آشپزخانه یا به اصطلاح مطبخ ، به فضایی گفته می شود ، که غذا را درآنجا می پزند. فرقی نمی کند این فضا در یک منزل مسکونی باشد یا یک رستوران .

آشپزخانه ها، معمولا در دو نوع سرد و گرم یا تمیز و کثیف شناخته و طراحی می شوند. ناگفته نماند ، که این تقسیم بندی در گذشته هم رعایت می شد. ولی در یک بازه زمانی فراموش شد و گویا طراحان دوباره به اهمیت این جداسازی پی برده اند و دوباره در طراحی ها رعایت می کنند.

منتخب سردبیر
اصول کلی طراحی پلان ویلا

موقعیت قرار گیری آشپزخانه :

موقعیت آشپزخانه باید شمالی – جنوبی و یا شمالی – غربی باشد.  چون این فضا ، دارای هوای گرم است و باید در جبهه ی سرد خانه واقع شود. اگر دسترسی به این دو جبهه برای کوران هوایی وجود نداشته باشد، بهتر است ، آشپزخانه  به یک تراس یا فضای باز یا ایوان ، دسترسی مستقیم داشته باشد.

اگر انبار مواد غذایی یا باغچه ی کوچک سبزیجات در محوطه دارید. بهتر است به آسانی از آشپزخانه قابل دسترسی باشد. این طراحی  ، دید والدین به فضای بازی کودکان در حیاط را نیز افزایش می دهد.

رسیدیم به بررسی مفهوم ؛

مثلث کار در آشپزخانه :

مثلث کار در واقع یک فضا است. نه هیچ چیز دیگه. شخص خانه دار و اصولا خانم خانه ، وقت زیادی را در آشپزخانه صرف تهیه غذا و شست وشوی ظروف می کند. پس باید ، همان قدر که به فضا هایی مانند نشیمن و اتاق خواب اهمیت می دهیم ، به این فضا نیز اهمیت دهیم. این معماری است ؛ که با طراحی صحیح ، فضایی زیبا و قابل تحمل را برای استفاده فراهم می کند.

اغلب آشپزخانه ها، زیربنای کمی دارند. بنابراین ، باید سعی کنیم از تداخل فعالیت ها جلوگیری نماییم. مسیر رفت و آمدها را تا حد امکان کوتاه کنیم. درنتیجه خستگی را کم کنیم. این موارد با رعایت مثلث کار حاصل می شود.

مثلث کار به فضای بین سه عنصر اصلی آشپزخانه یعنی ” سینک ظرفشویی ، اجاق گاز و یخچال ”  گفته می شود. که باید تشکیل یک مثلث را بدهد. شخص خانه دار ، بیشتر وقت خود را به جابه جایی بین این سه وسیله می گذراند.

دو وظیفه بر دوش ما طراحان است ؛ اول این که ، طراحی ما به گونه ای باشد ، که فاصله این سه وسیله از هم ،آنقدر زیاد نباشد، که باعث تداخل رفت و آمدها شود. دوم این که ، فضا انقدر کم نباشد ، که محدوده کاری و حرکتی برای هریک از آنها محدود شود .

انواع طراحی معماری آشپزخانه :

آشپزخانه ها معمولا به چهار شیوه :

  • آشپزخانه بسته
  • آشپزخانه اُپن یا باز
  • آشپزخانه دیواری
  • آشپزخانه جزیره ای

طراحی می شوند.

همراه ما باشید تا به معرفی مختصر این شیوه ها بپردازیم.

منتخب سردبیر
سبک معماری فولدینگ

الف ) آشپزخانه بسته :

این مورد از بین انواع طراحی معماری آشپزخانه ، همانند مطبخ های قدیمی می باشد. اولین بار که انسان ، احساس نیاز کرد که باید فضای آرامش و استراحت خویش را از فضای تهیه غذا و شرایط حاصله از آن نجات دهد، اقدام به طراحی فضایی بسته و خصوصی به نام آشپزخانه کرد. این نوع آشپزخانه ، تنها یک مرز مشترک با سایر فضا های خانه دارد. و از طریق یک در است که با این فضا ها ارتباط دارد .

مزیت های آشپزخانه بسته :

ا- دید مستقیم از فضاهای دیگر، به آشپزخانه وجود ندارد.

۲- در صورت تهویه مناسب ، هیچ بوی روغن یا مواد غذایی به سایر فضا ها راه پیدا نمی کند.

۳- به علت کثرت دیوار های اطراف ، می توان تعداد کابینت های بیشتری را جانمایی کرد.

معایب آشپزخانه های بسته :

– برای افرادی که دوست دارند درحین انجام کارهای آشپزی با اهالی خانه در ارتباط باشند. دید کافی ندارد.

ب ) آشپزخانه باز یا اُپن :

این سبک طراحی آشپزخانه، همان طور که از اسمش پیداست، فضایی باز است . برخلاف آشپزخانه بسته که تنها یک راه ارتباطی با سایر فضاها دارد .این نوع ، از یک جبهه گرفته تا سه جبهه ، ممکن است باز طراحی شود .بستگی به موقعیت آن و نظر طراح دارد.

آشپزخانه اُپن ،اغلب یک محیط صمیمی برای ساکنان خانه فراهم میکند. جانمایی کابینت در این شیوه ، بسیار راحت تراست و فضای بیشتری برای کابینت در اختیار می گذارد. این نوع از آشپزخانه ها ، اغلب به اشکال L شکل ، U شکل ، ساده یک خطی و یا دو خطی طراحی می شوند.

مزایای سبک طراحی آشپزخانه  باز :

– این نوع آشپزخانه ها ، دید کلی به فضاهای نشیمن یا پذیرایی را فراهم می کنند.

– طراحی داخلی جذاب این نوع آشپزخانه ها ، بر زیبایی سایر فضا های مرتبط با آن می افزاید.

– به بزرگتر نشان دادن فضا کمک می کند .علت آن هم ، نبود مرز و دیوار بین آشپزخانه و سایر قسمت ها می باشد.

معایب سبک طراحی آشپزخانه باز :

– دید از فضاهای رسمی مانند پذیرایی به داخل آشپزخانه وجود دارد.

– با وجود تعبیه ی بهترین سیستم تهویه ، باز هم دود و بوی ناشی از غذا به سایر فضا ها سرایت می کند.

– سطح در دسترس برای جانمایی کابینت ، کمتر است.

منتخب سردبیر
معماری داخلی ، طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی

پ)  آشپزخانه دیواری :

این نمونه از بین انواع طراحی معماری آشپزخانه ها  ،جوابگوی نیاز های انسان در ساختمان های با زیر بنای کم و آپارتمان ها می باشد. در طراحی ، آشپزخانه با نشیمن و پذیرایی تداخل داشته و ترکیب می شود . با این کار، هم به بزرگتر نشان دادن فضا کمک می کند. هم جای کمتری را اشغال می کند.

تمام وسایل آشپزخانه ، کابینت ها به نوعی دریک ردیف چسبیده به دیوار قرار می گیرند و فضای مقابل آنها کاملا باز می باشد.

ت ) آشپزخانه جزیره ای :

اولین شیوه طراحی آشپزخانه ، شیوه بسته و سنتی بود. سپس به مرور زمان و شناخت احتیاجات انسان ، به شیوه اُپن تغییر پیدا کرد. اما در حال حاضر، با تلفیق فعالیت های روزمره و نیاز های انسان ، به شیوه آشپزخانه جزیره ای  تغییر شکل داد. و مدرن ترین شیوه  از بین انواع طراحی معماری آشپزخانه ها ، این شیوه می باشد.

کابینت ها در این نوع طراحی، برخلاف آشپزخانه های بسته و اُپن، که بر روی دیوار نصب می شوند . در مرکز فضا  و بر روی زمین قرار داده می شوند و همچون جزیره ، که به هیچ جایی متصل نیست ، به سایر قسمت های آشپزخانه اتصال ندارند.

 

این جزیره یا کانتر، کاربردهای بسیاری دارد و می توان چندین عملکرد را هم زمان بر روی آن انجام داد. از پخت غذا گرفته ، تا ذخیره سازی وسایل و صرف غذا.  زیرا هم به عنوان کابینت محل نگه داری وسایل و ظروف است .هم  تجهیزاتی چون اجاق گاز و سینک ظرف شویی در این کانتر جانمایی می شود و هم سطحی به عنوان میز غذاخوری را فراهم می کند.

این جزیره ، اگر طراحی مدرن و منحصر به فرد داشته باشد. در جذابیت و زیبایی سایر فضا ها نیز تاثیر می گذارد و بر زیبایی دکوراسیون داخلی می افزاید.

این جزیره یا کانتر و کابینت های آن ، بسته به سلیقه های مختلف ، میتواند با بتن ، چوب ، استیل ، سنگ یا ترکیبی از آنها ساخته شود.

خلاقیت جالب تر که با پیشرفت تکنولوژی میسر شده است. کانترهای متحرک می باشد. این نوع کانتر، دیگر قابلیت نصب اجاق گاز و سینک ظرفشویی را ندارد.  و برای استفاده هایی همچون میز غذا خوری و محل نگه داری اشیاء کاربرد دارد.

 

آشپزخانه جزیره ای6 - انواع طراحی معماری آشپزخانه

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن