اصول طراحیطراحی معماری

اصول کلی طراحی پلان ویلا

اصول کلی طراحی پلان ویلا :

همراهان همیشگی سایت بزرگ متر به متر، موضوع مقاله جدید ما ، شرح اصول کلی طراحی پلان ویلا است. قبل از هر چیز اجازه بدید ، مروری داشته باشیم ، بر مقاله های ارائه شده در قسمت های قبلی سایت .

ما در این سایت ، از مراحل اولیه طراحی معماری شروع به توضیح کردیم. ابتدا ، مراحل و روند طراحی معماری را برای شما عزیزان شرح داده ایم .در مرحله بعد ، به بررسی ایده و کانسپت و نقش آن در طراحی پرداختیم. ودر گام بعدی ، به بررسی اصول کلی طراحی پلان معماری پرداختیم . تا دانشجویان و نوآموزان عزیز، مسیر مشخصی  را برای طراحی ، پیش روی خود ببینند . بعد از پشت سرگذاشتن این مراحل  وکسب آمادگی کافی ، سراغ اولین نمونه طراحی پلان معماری یعنی پلان مسکونی رفتیم. حالا هم موضوع طراحی ویلا، رو برای شما عزیزان آماده کرده ایم. امیدوارم تا آخر بحث ، ما را همراهی کنید.

دوستان عزیز جهت دریافت  پروژه و نقشه ویلا اینجا کلیک کنید

طراحی ویلا - اصول کلی طراحی پلان ویلا

 

طراحی ویلا1 - اصول کلی طراحی پلان ویلا

امروزه با توجه به رشد شهرنشینی و به تبع آن ؛ آپارتمان نشینی، میزان تقاضا برای ساخت ساختمان های یک یا دوطبقه وخصوصی در فضا های اطراف شهرها و در باغات رو به رشد است. درواقع با این کار، انسان می خواهد اندکی از هیاهوی شهری وروزمرگی نجات یافته ، با طبیعت ارتباط برقرار کند  واندکی آرامش وآسایش محیط طبیعی را تجربه کند. برای همین ، اقدام به احداث ویلا و باغ ویلا ، دراطراف شهر می کند.

اصول کلی طراحی پلان ویلا :

ابتدا ازتعریف واژه ویلا شروع می کنم.

     ویلا (Villa) :   واژه ای فرانسوی وانگلیسی است. که همانند ساختمان های مسکونی است .اما با این تفاوت که ، از چهار طرف به حیاط خصوصی راه داشته و باز است واز چهار طرف ، نما دارد. ویلاها ، معمولا در اطراف شهرها وداخل باغ وییلاق ها احداث می شود. ویلا فقط مختص اطراف شهر نیست. دربعضی از کشورها، قوانین ساخت وساز ، اجازه ی طراحی وساخت ویلا درداخل شهر، را می دهد.به عنوان نمونه درشمال کشور ما، به علت آب وهوای مرطوب ، اکثر خانه ها دارای پلان باز وسقف شیبدار هستند وبه تعبیر عمومی ، ویلا نام گرفته اند.

تاریخچه ساخت اولین ویلا ها درجهان :

تاریخچه ساخت اولین ویلا ها ، به دوران رم باستان بر می گردد. جایی که طبقه ثروتمند واشراف ، معمولا خانه هایشان را به صورت چهار طرف نما ودرداخل فضاهای باغ  ومحوطه ها می ساختند. اما دیری نپایید که با فروپاشی حکومت رم ، این بناها توسط کلیساها ، تبدیل به صومعه شد. این صومعه ها ، درقرون وسطی ، دوباره به صورت خانه اشرافی ، مورد استفاده قرار گرفته شد .

به تعبیر عموم ،به هربنایی که نمای چهار طرف باز وسقف شیبدار داشته باشد . خانه ویلایی گفته می شود. اما امروزه با گسترش امکانات ساخت وساز وتجهیزات ساختمانی ، طراحی ها به سمت مدرنیته شدن پیش می رود .یعنی صرفا ویلا با سقف شیبدار و نمای چهار طرف باز شناخته نمی شود .بلکه خصوصیات وامکانات دیگری به بنای ویلا اضافه شده است .که بیش از پیش ، مفهوم ویلا را خانه های ویلایی الحاق می کند.

منتخب سردبیر
طراحی پلان مسکونی

هدف از طراحی ویلا :

هدف از احداث ویلا ، احداث فضایی آرامش بخش ، طبقه خواسته انسان است ، که نیازها وآرزوهای انسان شهرنشین  وبلوک نشین را، برای یک زندگی آرام و به دور از هیاهوی شهری برآورده کند.

طبق این هدف است ، که طراحی ویلا صورت می پذیرد. چه بسا ، شخصی ، با احداث یک ویلای لوکس وگران قیمت به این آرامش برسد  . یا با احداث یک خانه سنتی .

مهم آرامش است .گرچه به باور خیلی ها ،آرامشی که دریک خانه سنتی قدیمی تجهیز شده به دست می آید .در هیچ نوع آپارتمان لوکسی دست یافتنی نیست.

طراحی ویلا، بنا برخواسته های کارفرما وخلاقیت طراح و با رعایت اصول زیست محیطی انجام می شود.

مراحل و اصول کلی طراحی ویلا و خانه های ویلایی :

– تعیین سایت  .

– توجه به جهت طلوع وغروب خورشید .

– جانمایی ساختمان ، آبنما ، استخر و سایر امکانات .

– طراحی راه ارتباطی مناسب بین فضاها.

– طراحی داخلی فضاهای ویلا با توجه به شرایط محیطی .

-انتخاب مصالح مصرفی .

طراحی  معماری ویلا :

۱) طراحی پلان ویلا : در بحث مربوط به اصول کلی طراحی پلان ویلا ، مساله نورگیری ، مهم ترین اصل است. چون ویلا ، ساختمانی با چهار نمای باز می باشد. پس ، درحالت کلی ، از محرمیت نسبی برخوردار است ونیازی نیست در طراحی پنجره ها ، محدودیت ایجاد نماییم.

در طراحی پلان ویلا اهمیت به :

– جانمایی درست فضاها

– نحوه آفتابگیری

– سطح بازشوها

– حداکثر ارتباط با پیرامون

-استفاده از چشم اندازو ویوی اطراف

– انتخاب تاسیسات وتجهیزات متناسب با شرایط اقلیمی .

ضروری به نظر می رسد.

۲) طراحی نما :

چهار جبهه ویلا ، آزاد فرض می شود .با این حساب ، دست طراح برای خلاقیت و نوآوری در طراحی نما ، باز است. درکل ، نمای ویلا ، باید متعادل واصولی کارشود. مصالح به کاررفته در نما ، باید رنگ وجنس مناسب داشته باشند. با عوامل محیطی وشرایط اقلیمی منطقه سازگار باشند.میزان بودجه لازم برای تهیه آنها ، متناسب باشد.

۳) طراحی محوطه :

معمولا ویلا را با حیاط آن می شناسند. دربرخورد اول با ویلا ، بعد ازتوجه به نمای آن ، این طراحی محوطه است ؛ که بیشتر به چشم می آید. محوطه سازی وطراحی فضای سبز اطراف بنا همچون طراحی پیاده روها ،پوشش گیاهی متناسب ،آب نما ، استخر ،آلاچیق ، باربیکیو ،تونل طبیعت و… می توانند برجذابیت طرح ارائه شده بیفزایند.

طراحی محوطه باید با نورپردازی صحیح تقویت شود. نورپردازی اگربه نحو احسنت انجام شود ، محیطی رویایی را خلق میکند. نورپردازی جدای محیط داخل وخارج ، نورپردازی بین گیاهی ، نورپردازی مخفی ونقطه ای  باعث برتری طرح درمیان انواع طرح ها می شود.تصورکنید یک خانه در وسط جنگل وباغ . با انواع و اقسام درختان ، نورهای رنگی و ملایم. صدای بارش آبنما. بوی دود وآتش چوب . عالیییههه !

منتخب سردبیر
طراحی داخلی آشپزخانه جزیره ای به سبک مدرن

۴) طراحی داخلی ویلا:

در طراحی خانه های ویلایی ، عنصری که بیش از هرچیزشاخص ترین می باشد ، پیوستن درون وبیرون یا فضاهای داخلی وخارجی به هم است.

برای افزایش جذابیت خانه های ویلایی، اولین راه حل ؛ طراحی فضاهای بزرگ با سقف های بلند واستفاده از نور طبیعی خورشید ، میتواند اقدامات مناسبی باشد. درواقع می توان مرزهای خانه های آپارتمانی را شکست .آن تیغه بندی ها ، دیوار ها ، بازشو های کوچک و…. دراین طراحی جای ندارد. به جای آن ؛ تعبیه انواع دسترسی ها در دیوارهای داخلی وخارجی ، استفاده ازپنجره های بزرگ ،تراس وسیع و… میزان جذابیت وارتباط فضاهای داخلی را با محیط پیرامون افزایش می دهد.

از این رو ، طراحان به فکر احداث ویلاهای دوبلکس ، تریبلکس ونیم پیلوت و… افتاده اند .تا هم دست آنها در افزایش ارتفاع فضا ها باز باشد وهم افزایش زیربنای فضاها.

این مدل های طراحی نیز ، به جدا شدن فضاهای عمومی وخصوصی کمک شایانی می کند.

دومین راه حل : طراحی بنا برای استفاده از نور جنوب است وتعبیه درهای بزرگ کشویی ، که هنگام غروب آفتاب منظره ای رویایی راخلق می کند.وگویی مرز بین ساختمان وطبیعت، درهم شکسته است .

طراحی ریزفضاها در خانه های ویلایی:

۱)طراحی نشیمن :

نشمین جزو پرکاربرد ترین فضا ها در ویلا به حساب می آید .بنابراین با طراحی زیبا ، باید حس آرامش و زندگی را برای ساکنان آن ، فراهم کند.رنگ انتخابی این فضاها ، بهتر است روشن انتخاب شود .نورپردازی توکار ومخفی برای این فضا پیشنهاد می شود. با این کار، سبک طراحی ما به سمت سبک مدرن پیش می رود.

طراحی داخلی ویلا4 - اصول کلی طراحی پلان ویلا

۲)طراحی  سالن غذاخوری :

گاهی اوقات ، زیربنای ساختمان به ما اجازه می دهد که فضایی جداگانه را به غذاخوری اختصاص دهیم. رنگ دیوارهای این فضا ، بهتر است ، با اندکی تضاد ، هماهنگ با نشیمن باشد .قسمت میز غذاخوری باید به نحوی نورپردازی شود که یک محیط دنج وآرام را فراهم نماید. استفاده از نور یکنواخت مخفی ، وترکیب آن با یک لوستر شاخص وزیبا ، متناسب با مبلمان ، یکی از راههای افزایش جذابیت این فضا است.

۳) طراحی اتاق خواب :

اتاق خواب ، جزو فضاهایی است ، که دست ما برای انتخاب رنگ برای آن باز است.رنگ انتخابی باید آرامش بخش باشد. رنگ های ملایم وپاستیلی از جمله این رنگ ها هستند.نورپردازی نیز باید ملایم ومتعادل باشد.تنها در قسمت خواب، می توان از رنگ های متنوع تری نسبت به بقیه نقطه های فضای اتاق وانواع آویزها ، برای ایجاد نقطه عطف در اتاق خواب استفاده کرد. انواع فرم های منحنی در دیوارها وسقف نیز برجذابیت این مکان میافزاید.

منتخب سردبیر
معماری مدرن

طراحی داخلی ویلا6 - اصول کلی طراحی پلان ویلا

۴) طراحی آشپزخانه :

برای آشپزخانه ، استفاده از رنگ های خنثی مانند سفید یا خاکستری طبق اصول طراحی توصیه می شود. فضای آشپزخانه باید خلوت از هرگونه وسایل اضافی باشد. دسترسی آشپزخانه به تراس یا بالکن ، جزو الزامات طراحی می باشد. قسمت جزیره مانند آشپزخانه یعنی اپن آشپزخانه ، باید از دوسمت راه ورود به آشپزخانه را مهیا نماید.

طراحی داخلی ویلا5 - اصول کلی طراحی پلان ویلا

۵) طراحی ورودی و راهرو :

در بدو ورود به بنا ، اولین عنصر ورودی وراهروهای آن است که به چشم می آید.اگر بخواهید بنایی مدرن طراحی کنید . باید برظرافت کار ودقت خود در طراحی این قسمت بیافزاید.طراحی واجرای یک سقف کاذب چوبی ،حس دعوت کنندگی خوبی به ارمغان می آورد.میتوان نورپردازی اجرا شده در نشیمن وراه پله را نیز دراین قسمت ها ادامه داد. تا طرح وحرکت ملایمی نمایان شود.این کار، نه تنها تکراری نیست. بلکه نشان از مهارت طراح دارد.

زیربنای ریز فضاها در طراحی ویلا ( متر مربع ) :

نام فضا          کوچک         متوسط          بزرگ

پذیرایی             ۲۰               ۲۵             ۳۰

غذاخوری         ۱۵.۵۰         ۱۷.۵۰          ۱۹.۵۰

 آشپزخانه         ۱۱            ۱۳.۵           ۱۶.۵۰

خواب                ۱۴             ۱۷                ۱۹

حمام                ۶                ۸                ۱۰

 

طراحی داخلی ویلا3 - اصول کلی طراحی پلان ویلا

 

انواع ویلاها از نظر طراحی پلان :

ویلای یک طبقه

– ویلای دوبلکس

– ویلای تریبلکس

– ویلای نیم دوبلکس

– ویلای نیم پیلوت

تعریف ویلای نیم پیلوت :

گاهی برای طراحی فضا هایی مانند اتاق خواب ، پارکینگ ، انبار و یا موتورخانه واغلب هم برای زیباتر شدن نمای ویلا ، طراح اقدام به طراحی یک اختلاف سطح نیم طبقه ای می کند.

ویلای نیم دوبلکس :

در  طراحی ویلا نیم دوبلکس ، طراح با ظرافت خاص یک اختلاف سطح دو الی سه پله ای ایجاد می کند، تا فضای نشیمن را کمی پایین تراز سطح دیگر بخش ها نشان دهد. با این کار باعث زیباترنشان دادن نشیمن می شود.

پس وجه تشابه ویلای نیم دوبلکس و نیم پیلوت در اختلاف سطح است.

در واقع ،طراحی نیم پیلوت ، زیر مجموعه ای از طراحی های دوبلکس یا نیم دوبلکس به حساب می آید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن