اصول طراحیطراحی معماری

اصول کلی طراحی پلان معماری

اصول کلی طراحی پلان معماری :

همراهان همیشگی سایت متر به متر، دانشجویان رشته معماری و نقشه کشی ساختمان و علاقه مندان به این حرفه . این بار، با مبحث دیگری درباره ؛ شرح اصول کلی طراحی پلان معماری ، خدمت شما عزیزان رسیده ایم.

 

طراحی پلان در معماری - اصول کلی طراحی پلان معماری

مقاله رو با چند سوال از شما عزیزان آغاز می کنم.

به نظر شما ، هدف از طراحی معماری پلان چیست؟

چرا ، فی البداهه نباید دست به کار اجرای ساختمان زد وچه نیازی به طراحی نقشه هست؟

به نظر شما ، فقط شناخت ریز فضاها وتصرف ها در طراحی یک پلان کافی است؟ یا توجه به نحوه چیدمان آنها ، جهت نورگیری ، باد ، دید و… ، ضروری می باشد؟

آیا بدون شناخت کافی از جزییات اجرای یک ساختمان ، مصالح مصرفی ، تجهیزات وتاسیسات ، میزان بودجه وهزینه و… ، می توان برای اجرای یک ساختمان برنامه ریزی کرده وطراحی آن را برعهده گرفت؟

مراحل طراحی انواع پلان ، کدام ها هستند؟

جواب این سوالها می تواند ، نتیجه ای برای شناخت موضوع مقاله ما ؛ یعنی اصول کلی طراحی پلان معماری باشد.

اگر پیگیر سایت ما بوده باشید که مطمئنا هستید ، متوجه شده اید ،که ما درگذشته در این سایت ، مقاله هایی را در باب مراحل و روند طراحی معماری  و طراحی کانسپت وایده پردازی در معماری خدمت شما عزیزان ارائه داده ایم . درواقع طی این مراحل و روند طراحی معماری  ، پیش نیاز ادامه بقیه مراحل طراحی پلان است. پس توصیه می کنم، ابتدا به پست های ذکر شده دربالا مراجعه کرده وپس از مطالعه آنها، درادامه به بررسی مطالب ارائه شده در مقاله حاضر بپردازید .امیدوارم که توانسته باشم رضایت شما عزیزان را تا به الان جلب کنم.

ترسیم پلان - اصول کلی طراحی پلان معماری

طراحان عزیز،اول بگم که هیچ وقت خودتون رو دست کم نگیرید. طراحی پلان های معماری از مسکونی گرفته تا هتل و موزه و… ، اگربا دقت وحوصله وتمرین انجام بشه. بسیار ساده بوده واصلا کارسختی نیست. فقط تمرین بسیار می خواد وپشتکار .ومن این تلاش وپشتکار رو در دانشجویان معماری سراغ دارم.

منتخب سردبیر
غرفه نمایشگاهی : اصول طراحی غرفه - طراحی غرفه نمایشگاهی -تری دی غرفه نمایشگاهی

خب برگردیم سراغ بحث اصلی یعنی:

اصول کلی طراحی پلان معماری ؛

چرا برای احداث ساختمان ، طراحی نقشه امری ضروری است؟

نقشه های اجرایی برای این هدف طراحی وترسیم می شوند ، که اطلاعات لازم را در اختیار مجریان ، پیمانکاران ، صاحبان کار وسایر عوامل موثر در احداث بنا قرار دهند.

این مرحله  اساسی ترین کار در ساختمان سازی به شمار می آید. و از جمله اصول کلی طراحی پلان معماری به شمار می رود. و برای هر پروژه ای ، اهمیت حیاتی دارد. در واقع ایده وهدف مهندس طراح از طریق ترسیم  نقشه است ،که عینیت می یابد.همچنین به ثمر رسیدن  تلاش های مهندس سازه، مهندس برق، تاسیسات و… ، درگرو طراحی دقیق نقشه است.

در طراحی نقشه ها ،چون باید اطلاعات برای همه دست اندرکاران پروژه ازجمله پیمانکاران،استادان جوشکاری ،آرماتور بند بنا ، سیم کش ، لوله کش ، تاسیسات، سنگ کارو…  ، قابل فهم باشد و ساختمان با همان خواسته ی کارفرما وصاحب کار اجرا شود. ضروری است که نقشه های اصلی به صورت کپی دقیق ، دراختیارآنها قرار گیرد.برای فهم همگانی نقشه ها، باید علائم ونشانه ها واختصارهای استاندارد ومشترکی استفاده شود. وآموزش این قبیل افراد ، برای آشنایی با این مفاهیم ضروری است.  به همین دلیل است که کل نقشه های ساختمانی بر اساس دو زبان ( زبان ترسیم ) و(زبان نوشتار) تهیه شده و در اختیاردست اندرکاران ساختمانی قرار می گیرد.

طراحی پلان معماری - اصول کلی طراحی پلان معماری

زبان ترسیم : ازگذشته تا کنون ، نمایش اطلاعات از طریق ترسیمات انجام می گرفته وکارایی بهتری داشته است.درواقع ازطریق ترسیم ، اطلاعات بهتر منتقل می شود.مخصوصا درامر نقشه کشی ساختمان.

گاهی یک تصویر به اندازه صد ها کلمه ، حرف برای گفتن دارد. برای مراحل طرح، نقشه و اجرا، ازانواع ترسیمات استفاده می شود.

زبان نوشتار: زبان ترسیم ،اساسی ترین مسیر برای انتقال اطلاعات درنقشه ها می باشد.در کنارآن ، زبان نوشتار نیز در انتقال اطلاعات نقشه های ترسیمی ، کمک شایانی خواهد کرد.

منتخب سردبیر
معماری مدرن

زبان نوشتار، شامل نوشته هایی همچون یاد داشت های فنی، اندازه نویسی ،عنوان ومشخصات مصالح وعلائم اختصاری می باشد. این نکته باید رعایت شود ،که نباید نقشه ها توسط علائم و نوشته ها احاطه شود ، به طوری  که قابل خواندن نباشد. بلکه حجم آنها باید کم بوده واطلاعات را به صورت خلاصه بیان کند. گاها” برای جلوگیری از شلوغی نقشه ها ، از علائم واختصارات به جای کلمات استفاده می شود.

در زبان ترسیم که گفتیم اطلاعات با تصاویر، بهتر منتقل می شوند.اگراین تصاویر نمود عینی اثر طراح باشند که چه بهتر.

برای درک درست از نمونه ی اجرا شده ی طرح ، معمولا از دو نوع ترسیم استفاده می شود.

  1. ترسیم دو بعدی .
  2. ترسیم سه بعدی .

 

 ۱- ترسیم دو بعدی :همان پلان ها ، نما ، برش هستند که برای معرفی یک بنا از جنبه های مختلف آن به صورت جداگانه طراحی وارائه می شود. وازترکیب این جنبه ها و بعدها  با هم می توان ، تصویر سه بعدی یک ساختمان را تهیه کرد.

۲- ترسیم سه بعدی : این تصاویر، اغلب به صورت پرسپکتیو ارائه می شوند وچند وجه ساختمان را به نمایش می گذارند.ازاین رو بسیار به واقعیت نزدیک هستند وکمک شایانی به طراح، درجهت مقبولیت ایده هایش می کند.

مرحله بعدی ، نوبت به طرح های اولیه می رسد .که معمولا از دیاگرام ارتباطی شروع می شود  وبا ترسیم نما ، برش ، پلان ها به پایان می رسد. دراین مرحله ، نحوه استقرار فضا ها و سیمای کلی ساختمان نمودار می شود.

هدف از ارائه مطالب بالا ،شناخت پیش نیازها واصول کلی طراحی پلان معماری می باشد.

این بار نوبت به شخص طراح می رسد. طراح باید دراین مرحله ، اطلاعات کافی درباره هدف از ساخت بنا کسب کند. این اطلاعات عبارتند از:

– مکان یابی ساختمان – این که آیا شرایط محیطی ، ضوابط قانونی وفرهنگی اجازه ساخت این بنا را می دهند؟

– محل ورودی ودسترسی ها به ساختمان ، حرکت سواره وپیاده .

منتخب سردبیر
سبک معماری دیکانستراکشن

– جهت گیری ساختمان وتک تک فضا های آن در رابطه با استفاده از نورخورشید، باد ، چشم انداز مناسب و… .

– بهره گیری درست از فضا های بازوارتباط درست بقیه فضاها با آن .

– ارتباط متقابل فضاها با همدیگر.

– سیستم های حرکتی وارتباطی همچون راهروها وارتباط آنها با همدیگر و با راه پله وآسانسور .

– طراحی براساس دید ومنظر طبیعی ازجمله شیب زمین .

– رعایت قوانین ومقررات برای لطمه نزدن به محیط زیست مانند قطع نکردن درختان ، یا در صورت قطع درختان ، جبران آن از طریق کاشت درخت در منطقه ای دیگر .

– ارائه راه حل مناسب برای بنا در مقابل سرما ،گرما ، صداهای ناهنجار، مزاحمت برای همسایه ها و…  .

– هماهنگی و رعایت الگوهای فرهنگی ، رفتاری ، همسایگی ، اجتماعی و… .

– اقتصادی بودن طرح ومیزان بودجه اختصاص یافته برای آن .

– امکانات قابل تعبیه برای طرح، براساس بودجه اختصاص یافته به ساختمان .

– قابلیت گسترش مناسب در مواقع ضروری .

– ارائه راهکارهای مناسب برای اجرای طرح های پدافند غیرعامل در طرح.

– ارائه راهکارهای مناسب برای مواقع حساس همچون زلزله ، آتش سوزی و…  .

تصاویر سه بعدی - اصول کلی طراحی پلان معماری

رسیدن به جواب این سوالات ، توسط طراح ، نشان از درک صحیح هدف پروژه توسط او و در نهایت ، رعایت اصول کلی طراحی پلان معماری دارد. و جواب این سوالات است. که مسیر طراحی را برای آینده روشن می کند.

اصول کلی طراحی معماری پلان های انواع کاربری ها به طور خلاصه دربالا ذکر شد. این نکته را نیز بگویم که طراحی انواع بناها به طور خاص با کاربری های متفاوت ، شرایط خاص خود را دارد که به  امید خدا ، به مروز زمان دراین سایت به آنها خواهیم پرداخت.

طراحی پلان معماری 1 - اصول کلی طراحی پلان معماری

 

در آخر، ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که اولا” اطلاعات کافی  وبرداشت درست طراح ونقشه کش از هدف پروژه است،  که موجب تقویت طرح شده  و نهایتا” ، شناخت اطلاعات ترسیمی و هم خوانی آن با استانداردها .

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن